Dnes je sobota, 04.júl 2020, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Opakovaná mykóza: Ako sa chrániť pred týmto nepríjemným ochorením?

august 10, 2018 - 08:35
Leto je tu a väčšina z nás sa čoraz viac teší na dovolenku pri mori či pobyt pri vode. Sú však medzi nami aj také, čo sa obávajú, aby im chvíle pohody nepokazili opakované vaginálne mykózy. Teraz je ten správny čas povedať si, ako sa chrániť pred týmto nepríjemným ochorením!

Mykózu vyvolávajú kvasinky (najmä druh Candida albicans), ktoré sa bežne vyskytujú v pošve žien. Samy osebe však nemusia vyvolať ochorenie. Mykózy sa dajú do pohybu až vtedy, keď sa poruší rovnováha na pošvovej sliznici a infekcia má ideálne podmienky na rozvinutie. Podporujú ju viaceré faktory, napríklad užívanie antibiotík, cukrovka, tehotenstvo, hormonálna substitučná liečba, nesprávna intímna hygiena, poranenie pošvovej sliznice, nevhodná bielizeň, jedlo bohaté na cukry, ale aj stres.

Ako spoznáme mykózu

Príznaky sú väčšinou neprehliadnuteľné. Pri vaginálnej mykóze intímne časti tela svrbia a pália, objavuje sa bolesť pri pohlavnom styku a pri močení. Väčšinou sa vyskytuje aj výtok z pošvy, ktorý zvykne byť bez zápachu a je hrudkovitý. Je to údajne najčastejšie gynekologické ochorenie, počas života ho aspoň raz prekonajú tri zo štyroch žien. Pre jej častý výskyt ju gynekológovia zvyknú označovať ako „gynekologická nádcha“. Potrápiť však dokáže oveľa viac ako bežná nádcha. Najmä keď sa často vracia.

Stáva sa to takmer polovici žien, ktoré na mykózu ochorejú. Niektoré príčiny opakovaných mykóz poznáme. Okrem spomínaných rizikových faktorov to môže byť kúpanie v chlórovej vode, teplé a vlhké prostredie, najmä nosenie mokrých plaviek či nepriedušných  nohavíc napríklad pri jazde na bicykli, keď sa intímne oblasti ľahko zaparia. Často sa však mykóza objaví bez zjavnej príčiny. Príčiny opakovanej mykózy treba hľadať predovšetkým v imunite. Ženy s opakovanými mykózami majú väčšinou problémy s „lokálnou imunitou“ vo vaginálnom tkanive. 

Ako sa chrániť

Tak ako pri iných ochoreniach je dôležitá prevencia. V lekárňach dostať voľnopredajné prípravky, ako sú vaginálne čípky, tabletky a mastičky, ktoré sa užívajú preventívne. Po každom sexuálnom styku by sme sa mali osprchovať. V lete by sme nemali nosiť tesné oblečenie, prednosť by sme mali dať bavlne. Ak sa kúpeme v rybníku či priehrade, kde sa darí baktériám, vždy sa treba starostlivo osušiť. Pozor by sme mali dávať aj na to, aký toaletný papier používame. Čím menej chémie, tým lepšie. Po kúpaní si treba hneď vymeniť tampón, lebo doň podľa odborníkov nasiaknu všetky nečistoty z vody. Mnoho žien má mylnú predstavu, že tampón ich pred infekciami ochráni. Ako sme už spomínali, hygiena je dôležitá, ale nič netreba preháňať. Časté umývanie narúča prirodzené prostredie pošvy.

Ako sa lieči

Na liečbu akútneho ochorenia sú určené antimykotiká, čípky, maste alebo tabletky. Väčšina žien na ne reaguje dobre a rýchlo. Problémom však je, že ani vyliečenie nedokáže zabrániť častému opakovaniu choroby.  Na to treba podporiť imunitný systém. U mnohých pacientiek zabrala podporná liečba enzýmami. Samozrejme, aj popri podpornej liečbe treba v lete dodržiavať nevyhnutné hygienické  a iné opatrenia, aby sa minimalizovalo možné riziko vzniku vaginálnych mykóz.

- - Inzercia - -