Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Práca animátora nie je med lízať. Lukáš Valo nám prezradil zaujímavosti, o ktorých bežný turista netuší (2. časť)

august 21, 2018 - 20:06
Pokračujeme v rozhovore s Lukášom Valom, ktorý má k profesii animátora určite čo povedať. V dnešnej časti nám porozpráva nielen o svojich kolegoch, ale i netradičných zážitkoch, neraz až na hranici života a smrti ...

Čo nesmie chýbať dobrému animátorovi?

Improvizačné schopnosti, pozitívne myslenie, umenie predať sa, dôležitý je zmysel pre zodpovednosť a patričná dávka exhibicionizmu.

Aké kritéria musím spĺňať, aby som sa animátorkou mohla stať? Síce, v mojom prípade je už vek nad 30 rokov a dieťa zrejme prekážkou ...

Čudovala by si sa, ale v hoteloch máme aj animátorky / animátorov plus 30, ktorí sa tejto práci venujú po prvý raz. Spoločné majú to, že už si v živote niečím prešli, zväčša negatívnym, a chcú utiecť pred realitou. Práve animácia ich ponorí do určitej bubliny, kde im je pohodlne. Každopádne, 85% z nich to vzdá v prvých dvoch – troch týždňoch. Naším rekordmanom v tomto smere je 50 ročný šéf animácie, ktorý v živote nič iné nerobil a nemal ani tendenciu posunúť sa vyššie. Je proste spokojný tam, kde je.

luki1.jpg

Foto: 
Facebook

Čo majú animátori, okrem platu, v hoteli zabezpečené?

Dôležité je, pre koho pracuješ. V Grécku som mal zabezpečené ubytovanie, jedlo, pitie a 400 eur,  z ktorých som si na Slovensku platil zdravotné poistenie. Na Malorke platíme našim animátorom ubytovanie, jedlo, drinky, kompletnú lekársku starostlivosť, odvádzame všetky potrebné odvody atď. Pre najlepších, respektíve potenciálnych lídrov, zabezpečujeme kurzy šéf – animátorstva v kompletnej výške, aby sa aj oni mohli vyvíjať a napredovať.

Koľko hodín denne animátor pracuje? Musíte byť k dispozícii neustále?

Viac – menej 24/7. Správny animátor tou prácou žije a nevníma ju ako prácu. Pracuje u nás chalan z Talianska, ktorý vyštudoval dve vysoké školy, precestoval celý svet od Brazílie, cez Fínsko až po Austráliu, pochádza z dobrej rodiny a na hoteli robí šéfanimátora, pretože táto práca ho maximálne napĺňa. Ak ňou žiješ, je ti úplne jedno, koľko času v nej stráviš. Inak, veľmi rád spomínam na kolegu Ivana. V roku 2012 sa zamiloval do hosťky - Nemky, ktorá bola na dovolenke s kamarátkou. Strašne sa jej chcel prihovoriť, pamätám si, ako ma poprosil, aby som šiel s ním, asi sa hanbil. :-) Dopadlo to tak, že po sezóne ju šiel navštíviť. Bola z toho veľká láska, ktorá vyvrcholila minulý rok svadbou. Takže vďaka tejto práci si človek môže nájsť aj životného partnera.

Ale späť k otázke. Vo všeobecnosti sa maká zhruba 2,5 hodiny ráno, 2 hodinky poobede a 3 hodiny večer, k tomu nejaké nacvičovanie, dekorácie, zdravenie hostí v reštaurácii. Nie všetky hotely to ale majú rovnaké. Osobne som zažil 70 hodinový pracovný týždeň, ale aj 30 hodinový. V našom hoteli sa snažíme dodržiavať pracovný čas štyridsať hodín týždenne. Animátori majú jeden a pol dňa v týždni voľno, v podaktorých hoteloch dva dni.

luki2.jpg

Foto: 
Facebook

Zažil si už vyslovene napätú situáciu?

Takých situácií bola hŕba. Za všetky spomeniem zachraňovanie asi 120 kilovej opitej ženy z mora, pretože nik iný tam nebol - plavčík už mal po práci. Počas vodného aerobiku ma prekvapil starší Nemec, ktorý prišiel a vytrhol mi káble z reproduktorov, pretože on nechcel počúvať žiadnu hudbu. Čo tam po tom, že v bazéne bolo 50 ľudí, ktorí sa na túto aktivitu tešili. Zažil som Francúza, ktorý napľul ženám do drinkov. Priznám sa, máme to vyslovene zakázané, no bol to prvý hosť, ktorého som chytil a vyhodil z miestnosti. Zapíjal som smútok s jedným starším Nemcom, ktorému počas pobytu zomrela manželka. Zažil som tiež evakuáciu hotela, stratené deti, strateného hotelového maséra, ktorého v noci hľadala helikoptéra. Núdza nebýva ani o úrazy, od rozbitých hláv, vykĺbených ramien až po otvorenú zlomeninu nohy počas volejbalu. Bitky a facky ani nepočítam. Mali sme tiež hosťa, ktorý zbil vlastnú ženu a rozbil kompletne celú izbu. Tá dovolenka ho nakoniec vyšla drahšie než dva týždne all inclusive na Havaji. Mohol by som ešte pokračovať.

Je niečo, čo by si s odstupom času spravil inak? Možno ak si v mysli vybavíš konkrétny prípad ...

Ťažko povedať takto z hlavy, ale určite by som zopár situácií riešil úplne inak (toho Francúza nie). Som zástancom toho, že je dôležité mať okolo seba dobrých aj zlých ľudí. Tých dobrých potrebuješ, aby ti pomohli v horších časoch. No a zlých vnímaš ako výzvu. Kritiku na moju osobu beriem určite, som iba človek a občas to so mnou nebýva jednoduché. Ak sa pýtaš na konkrétny prípad, určite by som zmenil správanie voči jednej žene z minulosti. Ktovie, kde by sme boli, keď by som nemal v hlave to, čo som mal v tom čase. No ako sa hovorí, všetko sa deje pre niečo a nikdy nehovor nikdy.

luki4.jpg

Foto: 
Facebook

Ako vás vnímajú turisti? Stretol si sa už vyslovene s nadradeným prístupom?

Jasné, veľakrát. Spomínam si na hosťa, ktorý kolegovi a mne vykričal, že rozprávame hitlerovskými jazykmi, nech zmizneme z jeho krajiny a prenecháme prácu domácim. Takéto hlášky samozrejme zamrzia, ale po jednej vodke ideš ďalej. Prirovnania k šašovi, pajácovi a klaunovi už dávno neriešim. Mal som však českého hosťa, ktorý sa predo mnou oháňal článkom o Asociácii animátorov a nejakými pravidlami. Vytiahol som svoj mobil a slušne ho poprosil, či mi môže tú stránku ukázať, že rád sa presvedčím na vlastné oči. V tom ho žena stopla a vraví mu: „Honzo, poď už a nestrápňuj sa.“

Nesmiem zabudnúť ani na asi sedemdesiatročného Nemca, ktorý mi  päť centimetrov od tváre nadával tými najhoršími vulgarizmami, nakázal mi, nech sa zbalím a vypadnem, že mi veľmi rád kúpi aj kufor. Dôvod? Do reštaurácie sa nahrnuli všetci hostia, v tej chvíli nebolo voľné miesto a musel čakať asi päť minút. Ja už som voči podobným výlevom imúnny, hoci mal som zopár animátoriek, ktoré podobné skúsenosti vnímali citlivejšie a aj si poplakali. Hosťovi zvyknem vždy kľudným hlasom vysvetliť, že v stredisku si môže vybrať z niekoľkých hotelov a nemusí si kaziť celú dovolenku jedným, pre neho neschopným Slovákom.

rodinka.jpg

Foto: 
Facebook

V súčasnosti si prešiel na vyššiu pozíciu ... čomu konkrétnemu sa venuješ?

Aktuálne zastávam pozíciu koordinátora. To v preklade znamená, že mám na starosť 11 hotelov – 4 na Menorce, kam lietam na otočku každé dva týždne a sedem hotelov na Malorke, kde aj bývam. V mojom tíme mám 61 animátorov. Mojou náplňou je, aby bol hotelový manažér spokojný s naším servisom, aby šéf animácie robil to, čo má a v konečnom dôsledku, aby si jeho animátori danú skúsenosť užili a chceli sa v budúcnosti vrátiť. Zodpovedám za to, aby hotelové bodovania boli v plusových hodnotách a nevznikali nedorozumenia medzi manažérmi a šéf animátormi. Čo sa papierovačiek týka, je to legalizovanie pobytov, podpisovanie zmlúv, riešenie sťažností, úrazov, príchody a odchody na letisko, kolegovia ma neraz oslovia aj s osobnými problémami, pretože im dávam určitý pocit bezpečia. Okrem toho je tam ďalších milión vecí, ktoré počas dňa riešim. Prakticky žijem s telefónom pri uchu.

luki5.jpg

Foto: 
Facebook

Máš aj zadné dvierka alebo sa chceš tejto práci venovať tak dlho, ako len bude možné?

Táto práca ma maximálne napĺňa a pravdu povediac, nemám najmenší dôvod meniť ju za inú. Motivuje ma nielen pracovná náplň, voľnosť –  v tom zmysle, že sám si zostavujem časový harmonogram, takže niekedy skončím o dvanástej naobed, inokedy o polnoci. Veľmi príjemné pracovné prostredie vytvára aj spoločnosť, pre ktorú pracujem, a to rôznymi benefitmi. Napríklad, raz ročne dostaneme letenku na neznáme miesto a celý víkendový pobyt je hradený firmou. Stretneme sa, spoznáme a zabávame všetci od majiteľov firmy a účtovníčky až po ľudí, ktorí pracujú v kancelárii na centrále. Samozrejmosťou sú vzdelávacie kurzy, ktoré zamestnancov ešte väčšmi nabudia.

A na záver, skús možno namotivovať našich čitateľov / čitateľky ... Prečo je dobré vyskúšať túto prácu?

Každá skúsenosť, negatívna či pozitívna, ťa priučí niečomu, čo v budúcnosti využiješ. V prípade animátorskej práce spoznáš cudziu krajinu, inú náturu, nových ľudí, ich návyky. Nachádzaš a posúvaš vlastné limity, rozširuješ si obzory, osobnostne dospeješ, pretože v cudzej krajine si sám za seba. Mama ti už ťažko s niečím pomôže. Bojuješ, vytváraš si svoju komfortnú zónu, nachádzaš svoje dno, keď sa chceš okamžite zbaliť a vrátiť sa prvým lietadlom späť. Na druhej strane objavíš svoj vrchol, akonáhle ti 800 ľudí postojačky tlieska za dobre odvedenú prácu, šou. Zdokonalíš sa v jazykoch, zažiješ, čo doma nikdy nezažiješ až nakoniec zistíš, že najlepšie by bolo zrejme napísať rovno celú knihu so všetkými tými zážitkami, ktoré si po skončení sezóny odnášaš domov.  

luki7.jpg

Foto: 
Facebook

luki6.jpg

Foto: 
Facebook

luki8.jpg

Foto: 
Facebook

luki3.jpg

Foto: 
Facebook

Prvú časť rozhovoru nájdete tu: Práca animátora nie je med lízať. Lukáš Valo nám prezradil zaujímavosti, o ktorých bežný turista netuší (1. časť)

- - Inzercia - -