Dnes je streda, 24.júl 2019, meniny má: Vladimír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Chcete prečistiť svoje telo bez hladovky? Vieme, ako na to!

august 28, 2018 - 08:15
Bolia vás kĺby, hlava, chrbtica, cítite sa unavená a bez energie? Je ten správny čas naordinovať si očistu tela. Na čo si musíte dávať pozor, aby sa pre telo nestala nebezpečná?

Kedy si ju naordinovať? 

- Ak máte bolesti hlavy, kĺbov, chrbtice

- problémy s trávením 

- trpíte únavou a malátnosťou

- ste oslabená, nič sa vám nechce robiť, cítite nostalgiu za letom

- ak ste na dovolenke pribrali a nedarí sa vám schudnúť, vhodne zvolená očista vám pomôže. 

Prečo staviť na prirodzenú očistu? 

Ak sa povie detoxikácia, ihneď sa nám vybaví pôst, hladovka, stres z toho, že nič nemôžeme jesť. Nemusíte však nutne držať týždňovú detoxikačnú kúru pozostávajúcu len zo zeleninových či ovocných štiav. Ani experimentovať so surovou stravou. Všetky prísne detoxikačné kúry založené aj na báze rôznych prípravkov nahrádza prirodzená detoxikácia organizmu, ktorá nezaťaží telo ani močové cesty, nezničí črevá a nespôsobí prevrat v našom metabolizme. 

Ako na to bez hladovky? 

Musíte dodržať sedem zásad správneho výberu potravín:

  1. nekonzumujte rafinované alebo chemicky konzervované potraviny
  2. sterilizácia, sušenie alebo mrazenie je prirodzený spôsob konzervovania potravín
  3. vyhnite sa na emulgátorom a konzervačným farbivám v potravinách
  4. v jeseni máte na výber z množstva čerstvých druhov ovocia a zeleniny
  5. bielu múku nahraďte celozrnným pečivom
  6. slaďte nerafinovaným cukrom alebo medom
  7. mäso, vajcia, alebo ryby by mali byť z voľného chovu.

Tri hlavné jedlá denne

Zabudnite na odbiehanie do kuchyne alebo, naopak, na hladovku. Základom jedálneho lístka by mali byť tri hlavné jedlá denne, raňajky, obed a večera, a to v pravidelných intervaloch. Pri očiste telo takéto množstvo potravy prirodzene spracuje, v črevách sa môžu začať súvislé detoxikačné procesy zbavovania sa nahromadených toxínov. Ak budete maškrtiť hoci len niečo malé, tento proces narušíte, telo bude musieť vydať viac energie na spracovanie potravy, časť sa bude ukladať do zásob.   

Očisťujúci jedálny lístok: celozrnné potraviny, orechy, zeleninová polievka, zelenina dusená alebo na pare, varené strukoviny, ryža, dusené ryby, chudé mäso.  

Podporte trávenie

Existujú potraviny, ktoré máte vždy poruke čerstvé a navyše nimi podporíte trávenie, činnosť pečene a žlčníka počas vašej očistnej kúry. 

Žeruchu si môžete vypestovať aj doma v črepníku, potrebuje len veľa vlahy. Pomáha pri detoxikácii pečene a močových ciest, je bohatým zdrojom vitamínu C a betakaroténu a preto posilňuje imunitu a pôsobí proti nebezpečným voľným radikálom.

Slivky môžete v jeseni konzumovať čerstvé, ale i sušené či mrazené, bez chemickej konzervácie. Obsahujú flavonoid rutín, ktorý má antioxidačný účinok a napríklad ani zaváraním sa jeho kvalita nestráca. Pravidelná konzumácia vám prečistí črevá, dodá energiu a zlepší pamäť. Ako očisťujúca potravina podporuje metabolizmus.  

Cvikla je zdravá, ale i lacná, dostupná, dobre uskladniteľná potravina. Vydrží dlho voľne v komore a je vynikajúca aj ako zaváranina. Jej výnimočnosť je v tom, že obsahuje všetky dôležité zdraviu prospešné látky – stopové prvky, vitamíny, aj vlákninu. Je vynikajúca ako antioxidant, bojuje s baktériami a vírusmi.   

Čo piť? 

Najvhodnejšie je piť čistú vodu, ktorá uvádza do pohybu obličky. Tie sú zase hlavným detoxikačným orgánom v našom tele, pretože odstraňujú z krvi odpadové látky. Počas očistnej kúry je vhodné doplniť vodu čajmi.   

Zelený čaj – stačí vypiť jednu šálku denne. Obsahuje množstvo antioxidantov a je vhodný na prečistenie a regeneráciu pečene.  

Zázvor  – môžete si pripraviť aj zázvorový čaj alebo limonádu. Zázvor zmiešaný so šalátom je vynikajúcou prílohou k hlavnému jedlu. Zázvor pomáha nielen pri ochoreniach, ktoré na nás v jeseni útočia, ale naštartuje aj náš metabolizmus, obsahuje aj antioxidanty. 

Citrón – vitamínom C naštartujete vašu očistu. Ráno vypite pohár teplej vody s citrónom. Upravuje pH pri prekyslení organizmu.  

Stačí 15 minút

Očista organizmu bude vtedy účinná, ak okrem zdravej stravy pridáte aj pohyb. Nemusíte odrazu začať behať po schodoch ani chodiť do práce na bicykli. Stačí každé vstať o dvadsať minút skôr a zacvičiť si. Alebo popoludní sa zabaviť napríklad pri tanci či pri bedmintone. Pre tie, ktoré vyznávajú niečo duchovnejšie, sú vhodné aj meditácie 5 Tibeťanov či joga. Pri očiste ide totiž aj o nastavenie mysle.  

Med a soľ

  • Detoxikovať môžete aj masážou. Odporúča sa masáž medom, ktorý má očisťujúce  účinky a pomáha z tela odstraňovať toxíny. Najvhodnejším obdobím na túto masáž je práve jeseň, keď telo prechádza zmenami.    
  • Soľné kúpele nôh, ale aj celého tela majú tiež očisťujúce účinky. Soľ na seba viaže kyseliny a premieňa ich na menej škodlivé látky, ktoré telo potom vylučuje.
  • Dokonca aj pleť môžete oplachovať v soľnom kúpeli. Po ňom si na tvár naneste olivový olej a vaša večerná očista je hotová.  

 

- - Inzercia - -