Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kroj ukrytý v skle: Pozrite, ako krásne sa dá spojiť novodobé a tradičné!

september 07, 2018 - 10:29
Spojenie novodobého a tradičného. To sú sošky vytvorené na Deň kroja, ktorý organizuje časopis Slovenka v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska. Krásne sklenené sošky vytvorila pre túto príležitosť spoločnosť SANSA glass. O ich vzniku prezradila viac jej predstaviteľka KATARÍNA KUBOVÁ.

Spojili ste tradíciu slovenského kroja s moderným umením. Ako ste sa „zmocnili“ témy?

Všetky tieto krásne sklenené sošky sú originály, unikátne navrhnuté a vyrobené pre Deň kroja 2018. Vzdávame nimi hold nádhernému slovenskému folklóru. Výtvarné stvárnenie každej sošky je iné, navrhnuté tak, aby bola každá originálnym šperkom zo skla, ktorý bude mať iba jedného vlastníka.

imgm9704.png

Foto: 
Ivan Medveď

Sklenené sošky sú nové dizajnérske umelecké produkty. Bolo ťažké spojiť tradíciu a tradičný námet so súčasnosťou?

Príprava, návrhy aj výroba sú výsledok spolupráce členov nášho kreatívneho tímu. Použili sme súčasné technológie sklárskeho umenia a skúšame nové techniky, ktoré nás posúvajú v dizajne sklárskych originálov. Tieto skvosty nadobudli umeleckú a estetickú hodnotu v miere, ktorá je vysoko žiadaná a cenená u nás aj vo svete. Sme veľmi hrdí na všetko, čo sme ponúkli a budeme aj naďalej ponúkať všetkým, čo nás oslovili a v budúcnosti oslovia.

Ako vznikali konkrétne návrhy sošiek?

Od začiatku sme intenzívne pracovali na vzorovaní sošiek, to bola priorita. Išlo o úplne nový dizajn so zložitou kombináciou ručných a moderných technológií. Prvý prototyp s ručne maľovaným kvetinovým a arabeskovým dekorom na plochom skle bol vyrezaný vodným lúčom. Po vypálení sošky nás ohromila jeho jedinečnosť. Pokračovali sme na ďalších kusoch, každý má iný maľovaný dekor, viac farieb, zlata, veľmi bohaté kytice a niektoré viac štylizované. Pôvodne sme chceli, aby bol vybraný jeden motív. Neprekvapilo, že vo finále sme sa nevedeli rozhodnúť, ktorá soška bude víťaz. Unikátne a krásne sú všetky. Originalita každého skleneného diela v rukách konkrétneho majiteľa odzrkadľuje aj našu ideu, ako odkaz značky. Ponúkame originál každému, kto chce vlastniť sklenenú nádheru SANSA glass.

Čo bolo najťažšie na príprave sošiek na Deň kroja?

Kreativita sklárskych majstrov od návrhu dizajnu až po finálnu fázu výroby každého konkrétneho produktu je tvorivý a neustále sa meniaci proces, v ktorom má každý nezastupiteľné postavenie. Je dôležité efektívne o všetkom komunikovať a riešiť náročné situácie. Ľudský faktor je kľúčový, ale my máme to šťastie, že v tíme sú spoľahliví a šikovní ľudia a všetci spolu robíme to, čo nás napĺňa a baví. To je naša veľká radosť. Som presvedčená, že toto všetko rezonuje aj vo finálnych soškách. Ak sa človek venuje niečomu, čo ho napĺňa, robí to svedomito a s radosťou, prípadné problémy sa riešia ľahko.

A čo bolo na tejto práci najkrajšie?

Kreatívny proces so všetkými radosťami aj vzniknutými problémami. Prístup k tejto práci nás stále niekam posúva, niečo nové nás učí, niečo nové a krásne vzniká. Nechávame sa viesť a sme nadšení, že toto je naša práca. A ak to prináša radosť aj iným, je to naša najväčšia odmena.

Pozrite, ako vznikali tieto sklenené skvosty!

SANSA GLASS: Výroba sošiek na Deň kroja

Viac nájdete na adrese: www.sansa-glass.sk

- - Inzercia - -