Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

VIDEO/Premiér Peter Pellegrini na Dni kroja: Pozrite, ako povykrúcal folkloristky!

september 11, 2018 - 17:05
Málokto tušil, že aj náš premiér Peter Pellegrini je oduševnený folklorista. O svojej láske k tancu, cimbalovke a slovenskému odevu porozprával exkluzívne Slovenke. Na konci článku nájdete aj video, ako na Dni kroja vytancoval folkloristky!

Pán premiér, máte na sebe krásny kroj, z akého je regiónu?

Rozhodol som sa, že na banskobystrické námestie prídem v kroji z Horehronia, konkrétne z Pohorelej. Je veľmi typický, dámy z okolia Horehronia ma hneď spoznávali. Podobný kroj, ako je tento, no nie až tak krásne vyšívaný, som na sebe mával, už keď som bol žiak základnej školy.

Takže aj vy ste dušou folklorista.

Veľký! Niekoľko rokov som tancoval vo folklórnom súbore v Banskej Bystrici, istý čas som dokonca aj hral na akordeón, bol som teda súčasťou hudobnej sekcie folklórneho súboru. Ale aj som tancoval, tancovali sme väčšinou naše horehronské dupáky. Doteraz si pamätám veľké čižmy, hrubé nohavice, ktoré hrýzli a pichali rovnako, ako ma dnes hryzú tieto (smiech). Deň kroja je pre mňa návrat do detských čias.

A čo spev?

Občas som absolvoval aj spevácke vystúpenie, ale pravdupovediac, dnes by som to už asi nedal. Mal som aj vystúpenie, keď som bol sám v kroji, na sebe akordeón, ktorý bol pomaly väčší než ja. Vystupoval som s piesňou Mám sa ženiť, peniažky šporovať. Chodil som vystupovať na rôzne akcie, kam ma pozvali, bola to veľmi pekná etapa môjho detstva. Zároveň musím povedať, že moje účinkovanie vo folklórnom súbore ma zbavilo plachosti. Bol som extrémne hanblivý malý chlapec, ktorý sa ťažko vedel prihovoriť cudziemu človeku a fakt je, vystupovanie vo folklórnom súbore mi pomohlo nadobudnúť väčšie sebavedomie. Viac som sa otrkal, folklór mi pomohol vymaniť sa z veľkej hanblivosti. Uvedomujem si, že bez tejto skúsenosti by som možno dnes nemohol robiť to, čo robím.

Ovplyvnila vás aj pozitívna atmosféra, ktorá od vekov vládne okolo folkloristov?

Určite áno. Hoci od narodenia som veľký optimista, prirodzene vyhľadávam spoločnosť ľudí, ktorí sú dobre naladení. Je to tak, že okolo folklóru sa zgrupujú ľudia, ktorí sú pozitívne naladení, veselí, tešia sa zo života. Ak som niekedy patril do nejakej skupiny, bola tvorená ľuďmi, ktorí mali v sebe veľa pozitívnej energie. Dúfam, že aj mne sa darí odovzdávať túto dobrú energiu ďalej.

Boli to rodičia, ktorí vás priviedli k folklóru? Mali ste folklórne zázemie doma?

Rodičia sa folklóru nevenovali, no priviedli ma k hre na akordeón. Už počas štúdia hry na akordeón sme sa s pánom profesorom dohodli, že nebudeme hrať žiadne ťažké etudy, ktoré boli napísané pre akordeón, ale že budeme hrať iba ľudové piesne. To ma bavilo najviac, hrával som ich z hlavy, nikdy nie podľa nôt. Dodnes vyhľadávam stretnutia folkloristov, keď začujem našu parádnu cimbalovku, okamžite mi ide do žíl. Pri nej nevydržím sedieť bez pohnutia, sedím na lavici a lavica sa otriasa do rytmu.

Na pódiu ste spomínali, že sa vám páči, keď aj muži do svojho odevu zakomponovávajú folklórne prvky. Vy by ste ich nosili vo formálnom oblečení­?

Priznám sa, že aj áno. Bolo by krásne, keby sme aj pánom do nudnej oblekovej módy vniesli niečo naše, slovenské. Dámy to už krásne zakomponovali do každodenného oblečenia a je to veľmi pozitívne vnímané. Je krásne, že kroj, ktorý patril do minulého storočia i tisícročia, nosíme hrdo dodnes. Bol by som rád, keby sa našim návrhárom podarilo vytvoriť moderný pánsky odev, ktorý by sme potom hrdo nosili a osvojili si ho na všetky významné dni Slovenskej republiky.

Splnil Deň kroja vaše očakávania?

Bezpochyby. Tento deň bol oslavou folklóru a nech je aj mojím poďakovaním všetkým, ktorí vedú folklórne súbory po celom Slovensku. Buďme hrdí na tento deň, buďme hrdí na svoju krajinu, máme byť na čo. Veľká vďaka patrí pani Rehákovej za to, že sa podujala zrealizovať túto krásnu myšlienku a urobila z nej nezabudnuteľný zážitok pre všetkých milovníkov folklóru.

Slovenský deň kroja | 08-09-2018

- - Inzercia - -