Dnes je streda, 19.jún 2019, meniny má: Alfréd
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

LUJZA SCHRAMEKOVÁ GARAJOVÁ: Ako matku ma veľké výzvy ešte len čakajú

september 17, 2018 - 16:14
Sympatická herečka LUJZA SCHRAMEKOVÁ GARAJOVÁ vstupuje do novej televíznej sezóny nielen ako „dokonalá“ Lujza Rodinová z obľúbeného seriálu Naši, ale aj ako jedna z moderátorskej dvojice Česko Slovensko má talent. Na čo má talent ona, ako zvláda školský rok s vlastnými deťmi a čo ju učí seriálové rodičovstvo?

Lujza, ste pekne opálená, zrejme nechýbala dovolenka pri mori.

Áno, je leto, bez mora by to nebolo ono. Dopriali sme si dva týždne v Chorvátsku, takže základ opálenia je odtiaľ. To ostatné som „dobehla“ na záhrade u rodičov, po ktorej som sa motkala. Tento rok sa vďaka krásnym dňom a slnku dalo krásne opáliť aj tu.

Máte za sebou náročnú sezónu a tá, čo aktuálne prichádza, bude pre vás asi ešte ťažšia. Stihli ste sa počas leta zregenerovať?

Nemyslím, že príde ťažšia. Nič extra ťažké ma v dohľadnom čase nečaká.

Narážala som najmä na Česko Slovensko má talent, predpokladám, že ten vám zabrať dá.

Z Talentu už máme veľa roboty hotovej, čakajú nás ešte nejaké dokrútky a priame prenosy. Je pravda, že tie budú pre mňa výzva, s nimi nemám až také veľké skúsenosti. Ale tie prídu na rad až niekedy v novembri, tak zatiaľ sa nimi odmietam stresovať. Teraz sa sústredím najmä na seriál Naši a program Sit down ladies comedy, ktorý robím spolu s Didianou. Je to klubová talkshow, s ktorou chodíme po Slovensku a bavíme ľudí. Do toho sem-tam nejaké divadlo, aby som nezabudla, že som aj divadelná herečka.

Čo to znamená sem-tam nejaké divadlo?

Aktuálne hrám v divadle L+S s pánom Milanom Lasicom v predstavení Listy Emilovi, v Divadle Aréna hru Opona hore, čo je tiež komediálne predstavenie, a najnovšie od tohto leta hrám aj v divadle GUnaGU v predstavení Youtuberi, čo je pre mňa tak trochu splnený sen. Uzatvoril sa mi trojlístok veľkých komediálnych divadiel. Začínala som v Radošincoch, potom neskôr v L+S a teraz v GUnaGU. Považujem to za dobre zvládnutú komediálnu divadelnú kariéru.

Vás asi v dráme tak skoro neuvidíme...

Asi nie. Je to síce skôr otázka na režisérov, prečo je to tak, no momentálne mám nálepku komediálnej herečky. Nebránim sa jej, ani ako herečka vnútorne netrpím tým, že som nehrala vo veľkej dráme. Komédia mi asi ide viac, táto cesta si ma jednoducho našla a drží sa ma.

Vráťme a ešte na chvíľu k Talentu. Viete mi povedať, na čo máte talent vy? Teda, okrem humoru.

No, je toho málo. Nedávno som si uvedomila, že posledné roky staviam na talente vnímať humor a zároveň sa sama seba pýtam, je to vôbec talent? Áno, samu si ma to viac-menej našlo, no zároveň cítim potrebu iné talenty v sebe ďalej hľadať a rozvíjať ich. Mám pocit, že som sa posledné roky na to vykašľala. Napríklad vždy som sa chcela naučiť hrať na gitare, no prišla práca, prišli deti a gitara bola fuč. Možno teraz by som sa mohla niekam prihlásiť a začať sa na ňu učiť hrať, no chce to veľa sebazaprenia, chcieť v sebe talent rozvíjať. Verím, že v sebe ešte nejaký nový talent objavím.

Seriál Naši pokračuje aj v tejto sezóne, najstarší seriálový syn Tomáš sa chystá vyletieť z rodného hniezda. Vy túto skúsenosť ešte nemáte, doma máte ešte malé deti... Dokážete niečo také silné precítiť?

V tomto projekte sme spolu už tak dlho a sme spolu natoľko zžití, že nad mojimi seriálovými deťmi už nerozmýšľam ako civilná Lujza. Rovnako nemám za sebou ešte ani dvadsaťročné manželstvo, seriálová Lujza ho má. Stále sa v tomto seriáli učím nové veci a skôr sa snažím to, čo zažívam pri nakrúcaní Našich, zapamätať si. Rada by som si na tie veci spomenula, keď ich budem reálne v mojom živote potrebovať vyriešiť. Či už vo chvíli, keď budú deti v puberte alebo keď v súvislosti s ich rastom a dospievaním aj na mňa ako matku prídu veľké životné výzvy.

...s deťmi Viktorom a Grétkou

Povedzme si narovinu, vaša seriálová Lujza je príliš dokonalá mama. Také ženy reálne existujú?

(Smiech) Tiež o tom nie som veľmi presvedčená a verím, že mnohé diváčky jej večne pokojný prístup môže vytáčať. Navyše, podľa všetkého je úspešná aj v práci, do toho zvláda s pomocou manžela aj domácnosť. V konečnom dôsledku by to bolo azda možné, no tak, ako za každým úspešným mužom treba hľadať úspešnú ženu, tak aj za úspešnou ženou sa často skrýva dobrý muž, čo bude asi aj jej prípad. Pretože podľa toho, čo hráme, je zjavné, že v Našich rodinný krb asi viac stráži Majo Miezga (Smiech).

Seriáloví synovia vám rastú pod rukami, máte ich pred očami už takmer päť rokov, čo nie je málo. Aký vzťah sa medzi vami vyvinul?

Máme niečo ako priateľský vzťah, dôkazom toho je, že sa vieme spolu porozprávať o rôznych témach. Moji rovesníci už majú tendenciu frfľať na mladšiu generáciu, hovoria – tí mladí sú iní, než sme boli my, s nimi sa nedá... Ja vôbec nemám pocit, že by boli iní, ani nemám pocit, že by boli závislí od technológií. Sú to úplne normálni, zdravo rozmýšľajúci, veľmi dobre vychovaní a emocionálne hlbokí chalani. Teším sa, že mladú generáciu môžem, najmä vďaka nim, vidieť aj z tejto strany. Myslím si, že aj tým, že nie je som ich naozajstná mama, nie sú medzi nami isté hranice a tabu, ktoré vo vzťahu detí a rodičov bývajú, a to pri akejkoľvek slobodnej a otvorenej výchove. Dieťa vždy cíti potrebu rodičovi niečo nepovedať, možno aj preto, aby ho neranil. Preto sa s chalanmi nemusíme na nič tváriť a môžeme si naozaj povedať všetko.

Prichádza nový školský rok, už budete mať školákov dvoch?

Ešte nie, Grétka ide len do veľkáčskej triedy v škôlke a Viktora čaká štvrtý ročník. Zatiaľ ho škola baví, zvládame to, tak verím, že to tak bude aj naďalej.

V čom sú vaše deti od seba odlišné a čo majú spoločné?

No, povedala by som, že sú dosť odlišné, no spája ich najmä zmysel pre humor. Ten je vlastne v celej našej rodine dosť podstatná veličina. Najpokojnejšia som, keď počujem, ako sa smejú. Nepoznám krajší pocit, ako keď vidím, ako si zo seba robia srandu. Viktor je veľmi rozumný chlapec, rád si aj zafilozofuje, Grétka je ešte malá parádnica, ktorá aj zo mňa, chalana v sukni, urobila viac ženu. Dbá na to, aby som sa namaľovala, nalakovala si nechty, pretože tak by to podľa nej malo byť a tak sa ju snažím poslúchať.

Lujza s manželom

Foto: TV JOJ, archiv Lujza Schrameková Garajová

- - Inzercia - -