Dnes je pondelok, 17.december 2018, meniny má: Kornélia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

SOZA ocenila najlepších interpretov a autorov za rok 2017!

september 21, 2018 - 11:25
V bratislavskom Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava rozdali vo štvrtok výročné Ceny Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) najúspešnejším autorom, zástupcom nahrávacích spoločností a vysielateľom za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní. Ceny udelili na základe štatistického spracovania hlásení od používateľov za uplynulý kalendárny rok.

Cenu SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel získal Ivan Tásler, ktorý však na galavečer nemohol prísť. Trofej pre textára najhranejších hudobných diel si prevzal Kamil Peteraj, ktorý tak ešte viac rozšíril svoju doterajšiu rekordnú zbierku. Tá sa už vyšplhala na číslo 19 - 17 štatistických a dve honorárne ceny. „Veľmi si vážim obe ocenenia - štatistické aj to honorárne. To druhé preto, že slovenská hudba v slovenčine nemá kvôli jazyku veľké šance preniknúť niekde von. Je skvelé, že sa sem-tam objavia nejaké svetielka na nejakých rádiových staniciach, to ma vždy poteší. Cenu pre Mariku si vážim o to viac, že som hlavný spoluautor jej skladieb, otextoval som jej viac ako 90% skladieb. Som rád, že tie skladby obstoja v rôznych aranžmánoch, a hlavne pre ňu je to prvé ocenenie ako pre autorku. Ju totiž berú ako speváčku, ona je však aj vynikajúca autorka,“ uviedol textár.

Cenu SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora získala Celeste Buckingham, ktorá sa však pre pracovné povinnosti na podujatí nemohla zúčastniť.

Cenu SOZA za zvukový nosič si prevzal Peter Lipa vďaka albumu Podobnosť čisto náhodná, na ktorom spolupracoval s Milanom Lasicom. „Je to pre mňa nová skúsenosť, že som sa dostal medzi tých „štatistických“ ocenených, pretože doteraz som bol viac-menej iba ten honorárny. Pre mňa je dôležité povedať, že toto ocenenie preberám aj vďaka tomu, že som sa pred 35 rokmi stretol s Milanom Lasicom a požiadal som ho vtedy o texty. A on mi ich dal a dáva dodnes, za čo som mu veľmi vďačný a vďaka čomu môžem nahrávať stále nové pesničky a albumy,“ poznamenal Lipa pri preberaní ceny a jednu zo skladieb z ich spoločného repertoára zaspieval v rámci programu aj so svojou kapelou.

soza001.jpg

Foto: 
SITA

Okrem štatistických cien udelili aj štyri honorárne ceny, o držiteľoch ktorých rozhodla Dozorná rada SOZA. Cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získal Kamil Peteraj.

soza004.jpg

Foto: 
SITA

Do Zlatej knihy zapísali Jána Zimmera a Ivana Dubeckého a Veľkú cenu SOZA dostala Marika Gombitová. „Je to krásne ocenenie, ale neznamená to, že končím, pretože ja chcem ešte toho urobiť veľa. Veľmi si to vážim, že som tu mohla byť s vami. Keď počujem nejakú svoju skladbu v rádiu stále si poviem, čo by som v nej asi opravila, ináč zaspievala, iné aranžmán zvolila. Stále je čo zlepšovať a na sebe pracovať,“ povedala historicky prvá žena, ktorá získala Veľkú cenu SOZA, na novinárskom brífingu po skončení galavečera. Cenu v podobe sošky Eurydika si prevzala z rúk predsedu dozornej rady SOZA Matúša Jakabčica, ako aj Kamila Peteraja a Miroslava Žbirku.

soza002.jpg

Foto: 
SITA

Okrem spomínaného Lipu naživo vystúpili aj Emma Drobná, Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu, Mucha Quartet a Marcel Palonder. Zazneli diela všetkých držiteľov honorárnych cien, skladba z najpredávanejšieho audionosiča aj najhranejšia skladba za rok 2017.

soza005.jpg

Foto: 
SITA

Prehľad víťazov a víťaziek Cien SOZA za rok 2017

Ceny SOZA za rok 2017 - štatistické

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel: Ivan Tásler (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 2005 a 2012-2016)
Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Kamil Peteraj (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 1996-2003, 2008 a 2010-2016)
Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora: Celeste Buckingham
Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Smile (autori: Peter Graus / Tomáš Zubák / Emma Drobná)
Cena SOZA za zvukový nosič: Podobnosť čisto náhodná - Peter Lipa & Milan Lasica (East West Promotion)
Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio Sity

Ceny SOZA za rok 2017 - honorárne

Cena za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí: Kamil Peteraj
Zápis do Zlatej knihy: Ján Zimmer, Ivan Dubecký
Veľká cena SOZA: Marika Gombitová

Naše aktivity: 

- - Inzercia - -