Dnes je sobota, 24.august 2019, meniny má: Bartolomej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte sa vodného kameňa bez chémie

október 09, 2018 - 12:00
Chcete chrániť práčku alebo umývačku riadu? Mať jemnejšiu bielizeň, ušetriť pracie prostriedky a aviváž? Chrániť si svoje zdravie pitím lepšej vody? A to všetko bez chémie, fyzikálnou úpravou vody? Na trhu sú mnohé prostriedky ponúkajúce riešenie na vodný kameň, ale viac-menej sú na chemickej báze. X-Ball a IPS však spotrebiče a rúry ochránia bez chémie.

Cesta k úspechu

Voda je dnes veľmi diskutovaná komodita. Jej prílišnú tvrdosť pociťujeme pri praní bielizne, poruchovosti práčok a umývačiek či zanášaní potrubia. Úsilie zmierňovať problémy s tvrdou vodou, ale aj zlepšovať vlastnosti najvzácnejšej tekutiny, priviedlo zakladateľa a riaditeľa Švajčiarsko-slovenskej spoločnosti Swiss Aqua Technologies (SAT) Františka Pancuráka k vytvoreniu iónového polarizačného systému (IPS). „Vždy som sa snažil hľadať nové spôsoby, ako by sa dali veci a postupy vylepšiť. Princíp galvanickej úpravy vody nie je nový, ale stále je na ňom čo zlepšovať. A to je to, čo nás pri výskume hnalo dopredu,“ povedal František Pancurák, podľa ktorého voda v sebe skrýva mnohé tajomstvá a on ich chce odhaľovať. Všetko sa začalo výskumom zameranýmna pitnú a úžitkovú vodu – ako ju efektívne upravovať bez chémie. Získané poznatky a skúsenosti viedli k vytvoreniu konkrétnych výrobkov pod názvom IPS Kalyxx, ktoré samontujú na vodovodné rozvody a X-Ball.

X-BAll chráni nielen spotrebiče

Vedľajším produktom patentovanej technológie a benefitom pre široké využívanie v domácnostiach je X-Ball, ktorý sa používa v práčkach, umývačkách riadu a WC nádržiach.
X-Ball zvyšuje účinok prania tým, že pomáha lepšie rozpúšťať organické nečistoty. Zároveň chráni práčku pred vodným kameňom a znižuje spotrebu pracích prostriedkov až o tretinu. To ocenia najmä alergici. Pomáha tiež odstraňovať zvieraciu srsť a dlhšie zachováva kvalitu vlákna a svieže farby. Životnosť gule je minimálne 1 500 praní. Stačí ju vložiť do bubna práčky. Vhodná je na všetky druhy bielizne, pracie cykly a teploty. Ak máte staršiu práčku, je predpoklad, že na výhrevnej špirále je usadený vodný kameň.Guľa usadeniny postupne rozpustí. Podľa intenzity prania skontrolujte približne každé štyri týždne priestor filtra v spodnej časti práčky. Sivá kašovitá hmota, ktorá sa tam objaví, je rozpustený vodný kameň. Filter stačí vybrať a opláchnuť tečúcou vodou. Postupne sa špirála a vonkajšia časť bubna úplne vyčistia. Ušetríte za energiu potrebnú na ohrev vody, neskôr náklady na náhradné dielce a na prácu servisného technika.
X-Ball poslúži aj v umývačke riadu. Vložíte ju do koša s riadoma zbaví poháre vápenatých fľakov. Ak ju použijete vo WC nádržke, predĺži životnosť splachovača. Zároveň zabráni tvorbe usadenín na keramike. Je to univerzálny pomocník. Poznáte dôvod prečo ju nemať doma?“ s úsmevom sa pýta riaditeľ SAT.

Ako to funguje

Prípravkov na odstránenie vodného kameňa je veľmi veľa, spotrebiteľ pomaly už nevie, po čom siahnuť. Problém je, že tieto prípravky sú vytvorené na chemickej báze. Sú agresívne k materiálom – plastom, kovom, textíliám, o pokožke ani nehovoriac. IPS a X-Ball do vody nič nepridávajú, ani z nej nič neberú. Nepotrebujú vonkajší zdroj energie a sú bezúdržbové. Voda v zariadení pretekámedzi dvomi kovmi. Pri tom sa vytvára napätie, ktoré spôsobí zmenu štruktúry minerálov. Zjednodušene povedané – vápnik stratí schopnosť vytvárať tvrdé usadeniny (vodný kameň) na potrubiach a na spotrebičoch. Vo forme prášku a kalu sa jednoducho odplaví. Výrobky sa už používajú v USA, Mexiku, Taliansku, Chorvátsku i v Slovinsku a postupne sa dostávajú do predajní aj u nás.

Viac informácií na www.x-ball.eu a www.ips.systems

Sklenené džbány zostávajú čisté

Namontoval som IPS do nášho domu, už po ôsmich týždňoch sa zanášanie rozvodov a spotrebičov znížilo. Navyše, zvykneme s manželkou piť vodu z vodovodu, ktorú necháme odstáť v sklenených džbánoch. Keďže voda je tvrdá, džbány boli neustále zanesené. Neumyli sa poriadne ani v umývačke. Manželka nánosy vždy zdĺhavo čistila. Dnes zostávajú džbány priehľadné.

Jozef, Komárno

Šetríme aj životné prostredie

Používame X-Ball v samoobslužnej práčovni a máme s ním dobré skúsenosti. Vďaka zmäkčenej vode sa bielizeň lepšie vyperie aj vyplácha. Zároveň šetríme životné prostredie.
X-Ball je dobrá pomôcka v domácnosti aj v práčovni.

Peter R., Bratislava

Prekvapila ma deka bez chlpov

Bývam na strednom Slovensku a máme veľmi tvrdú vodu. Donedávna mi pri praní vždy zostal v práčke nerozpustený prací prášok. Na odporúčanie brata som vyskúšala X-Ball. Vyprala som deku mojich miláčikov, troch psov. Na moje prekvapenie deka bola čistá, bez chlpov a prášok sa celkom rozpustil.

Zuzana Č.

Stále znižujem dávkovanie pracieho prostriedku

X-Ball som dostal od kamaráta. Keďže sa zaujímam o technické veci, chcel som sa presvedčiť, či naozaj funguje. Guľu používam už vyše troch mesiacov. Zapisujem si, koľko prášku pri praní miniem. Momentálne som na jednej tretine množstva (stále ten istý druh prášku), ktoré som dávkoval na začiatku experimentu. Bielizeň je vždy dokonale vypraná. Som zvedavý, na akú hranicu sa to zníži.

Gabriel, profesor z Bratislavy

- - Inzercia - -