Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo je to ligácia hemoroidálnych uzlov latexovými krúžkami?

október 09, 2018 - 11:29
Podľa štatistiky, na hemoroidy trpí polovica práceschopného obyvateľstva. To znamená, že každý druhý človek sa už stretol s týmto nepríjemným a chúlostivým ochorením.

Aké spôsoby liečby hemoroidov sa používajú v súčasnosti v medicínskej praxi?

Za najtradičnejší a najrozšírenejší spôsob je považovaná operácia. Sama o sebe nie je až taká problematická, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad, ale pooperačné obdobie je veľmi náročné. Proces vyprázdňovania čriev je pomerne bolestivý, ale nedá sa mu vyhnúť – jesť tak či tak treba. Práve preto začali vedci hľadať iné spôsoby liečby hemoroidov – bezoperačné. Pri nich nie je potrebná hospitalizácia a zákrok je rýchly, bezbolestný a bez následkov. A hlavne, pacient je v priebehu liečby i naďalej práceschopný.

Ligácia hemoroidálnych uzlov bola vynájdená ešte v roku 1963 a v súčasnej dobe sa používa prakticky vo všetkých vyspelých krajinách. Jednoduché mechanické zariadenie, ktoré sa nazýva ligátor, pomáha navliecť na stopku hemoroidálneho uzla latexový krúžok, ktorý začne stláčať stopku uzla a zastaví jeho zásobovanie krvou. O 5 – 12 dní po zákroku uzol vyjde von prirodzeným spôsobom. Treba však poznamenať, že ligáciou sa dajú odstrániť iba vnútorné hemoroidálne uzly 2. – 3. stupňa.

Procedúra ligácie je pomerne rýchla a pacienti ju veľmi dobre znášajú. Už po 7 minútach môže ísť pacient domov alebo do práce – vo väčšine prípadov nie je potrebné potvrdenie o práceneschopnosti. Liečba pozostáva spravidla z dvoch až troch sedení. Na jednom sedení sa odporúča ligovať iba jeden hemoroidálny uzol. Ďalšia návšteva ambulancie sa určí najskôr za 2 – 3 týždne. Veľmi zriedkavo sa vyskytne nevyhnutnosť opakovať zákrok (ak bol hemoroidálny uzol príliš veľký a ligátor ho nebol schopný zachytiť úplne). V takomto prípade sa zákrok opakuje najskôr za mesiac.

Procedúra je maximálne bezbolestná, avšak pri 15 – 20 % pacientov sa vyskytnú bolestivé reakcie, ktoré sa odstraňujú pomocou analgetík vo forme tabletiek. Niektorí pacienti môžu prvé dni po ligácii vnímať pocit cudzieho telesa v análnom kanáli. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa po zákroku môžu vyskytnúť komplikácie, napríklad krvácanie alebo trombóza vonkajších uzlov. Ale najčastejšie je ich výskyt spojený s neskúsenosťou lekára alebo s nesprávnym výberom pacienta pre zákrok. Preto si starostlivo vyberte kliniku a doktora – nedôverujte tým, ktorí s podobnými zákrokmi nemajú dostatočné skúsenosti.

Kontraindikácie pri tomto zákroku sú malé. Nie je možné vykonávať ligáciu hemoroidálnych uzlov, ak je prítomný zápal konečníka, análna trhlina alebo chronický absces. Lekár Vám po komplexnom vyšetrení povie, či môžete absolvovať zákrok ligácie pomocou latexových krúžkov. Preto ak máte hemoroidy alebo podozrenie na iné proktologické ochorenie, zavolajte do medicínskeho centra DoktrorPRO na číslo 0800-200-000 a objednajte sa na vyšetrenie – naši špecialisti majú bohaté skúsenosti s bezoperačnou liečbou hemoroidov. Nestojí to za to, nechať svoj zdravotný stav dospieť až do nevyhnutnosti vykonania chirurgickej operácie! Chráňte si svoje zdravie!

- - Inzercia - -