Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

Konšpirácie stále vzrušujú svet!

október 19, 2018 - 17:00
„Otec, začína to byť zlé. Dobodali letušku. Majú nože a slzotvorný plyn. Hovoria, že majú bombu. Lietadlo sa myká. Podľa mňa ho neriadi náš pilot. Myslím, že ideme k zemi. Neboj sa, otec, ak k tomu príde, bude to veľmi rýchle.“ Takýto telefonát si vypočul 11. septembra 2001 Lee Hanson od syna Petra, ktorý bol na palube letu č. 93...

Peter Hanson bol jedným z troch tisícov obetí, ktoré zahynuli počas teroristických útokov na Svetové obchodné centrum WTC v New Yorku, v Pensylvánii a na budovu Pentagonu vo Virgínii. Ako prvá bola zasiahnutá Severná veža WTC, o čosi neskôr Južná. V Pensylvánii sa lietadlo zrútilo na neobývané miesta, no zahynuli všetci pasažieri, rovnako pri útoku na budovu Pentagonu. Ciele, ktoré sa teroristom podarilo zničiť alebo zasiahnuť, nevybrali náhodne. Svetové obchodné centrum sa stalo obeťou svojho ikonického postavenia na večnej panoráme Manhattanu, ktorá reprezentuje ekonomicky vyspelé Spojené štáty americké. Pentagon, sídlo Ministerstva obrany USA a hlavné veliteľstvo ozbrojených síl, pôsobil a pôsobí ako symbol vojenskej sily krajiny, ktorú radikálni islamskí teroristi z duše nenávidia. Nielen Amerika, celý svet zostal po útokoch v šoku. Územie Spojených štátov amerických zažilo naposledy priame boje na konci 19. storočia, v občianskej vojne známej ako Sever proti Juhu v rokoch 1861-1865. Od tých čias umierali americkí vojaci len na bojiskách mimo vlasti a civilisti žili v bezpečí. Pocit bezpečia bol odrazu preč...

A hoci dodnes počúvame komentáre typu, čo je to tritisíc civilistov oproti počtom civilných obetí, ktoré si vyžiadala I. a II. svetová vojna, boje vo Vietname, v Kórei, Afganistane, či v bývalej Juhoslávii, stále pôsobia cynicky. Samozrejme, počet obetí je neporovnateľný. No čísla, to je štatistika bez emócií. Za každým takýmto číslom sú ľudské tragédie, osirelé rodiny, rodičia, čo prišli o svoje deti a bolesť, ktorá sa nedá vyčísliť žiadnym údajom. Bez ohľadu na to, na ktorom kontinente a v ktorom storočí sa udiala.
Aj keď sa teroristický útok na symboly Ameriky v roku 2011 počtom obetí medzi najmasovejšie katastrofy v dejinách ľudstva nikdy nezaradí, v jednom má neprekonateľné prvenstvo. V počte konšpiračných teórií, ktoré sa vynorili okamžite po útoku a prežívajú dodnes. Mnohé svojou absurdnou logikou vyrážajú dych triezvo uvažujúcim. No veľa je aj tých, čo im bezvýhradne veria. Inými slovami – 11. september roku 2011 by mohol úspešne ašpirovať na titul Medzinárodný deň konšpirátorov sveta. Všetky teórie majú spoločného menovateľa – pád budov spôsobila americká vláda za asistencie Izraela. To, že al–Káida sa k útokom priznala a dokonca ich prostredníctvom médií aj verejne oslavovala, vieru konšpirátorov neotriaslo. V rámci objektivity však treba priznať, že aj keď niektoré naozaj hraničia s fantáziou sci-fi tvorcov, iným reálny základ nechýba. Kde je skutočná pravda?

dvojicky.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Riadená demolácia

Jedna z najrozšírenejších teórií hovorí, že išlo o vopred naplánovanú demoláciu samotnou Amerikou a lietadlá boli len „divadielkom“ na odpútanie pozornosti. Odborná verejnosť to odmieta. Argumentuje, že k výbuchom nedošlo v spodnej časti budov, čo je pri podobnej demolácii typické, ale v horných poschodiach. Šíritelia teórie si však stoja za svojím a tvrdenia dokladajú „faktami“, ktoré sú kruté a neľudské.

Medzi obeťami neboli Židia

Označiť toto tvrdenie za xenofóbiu sa zdá byť veľmi eufemistické. Je to doslova nenávisť voči rase. Aby šíritelia, tejto „pravdy“ dodali vlastným slovám vierohodnosť, dokladajú to číslami. Podľa nich pracovalo v budovách WTC štyritisíc ľudí židovského vierovyznania, ale v deň útoku nebol nikto z nich v práci. Takže neboli ani medzi obeťami. Varoval ich vraj Mosad – izraelská tajná služba – ktorá o útokoch vedela. Pravda a veľmi podrobne zdokumentovaná a podložená je, že počas útokov zahynulo niekoľko desiatok Židov.

Poistný podvod

Veľmi obľúbená konšpirácia tvrdí, že budovy nechal strhnúť ich majiteľ Larry Silverstein, ktorý chcel zarobiť na poistnom. Peniaze sú síce motívom pre najohavnejšie činy, ale prečo by riskoval povesť masového vraha a nepočkal do noci, keď sa budova vyprázdni? A ako by zorganizoval útok lietadiel a priznanie al–Káidy? Na tieto logické otázky konšpirátori odpoveď nemajú.

Samozrejme, ani iné historické udalosti, ktoré poznačili rôzne tragédie, sa nevyhli podobným konšpiráciám. Desivé je, že nie všetky boli čistý výmysel. Patrí k nim aj jedna z najbolestivejších udalostí americkej histórie – útok na vojenskú základňu v Pacifiku 7. decembra 1941.

Pearl Harbor

Vedel, alebo nevedel prezident USA Franklin Roosevelt o chystanom útoku v predstihu? Mohol zabrániť masakru námorníkov a letcov na Havaji? Ešte pred pár rokmi by sme to považovali za nezmysel. Vo svetle nových bádaní to až také absurdné nie je. Faktom je, že v roku 1941 to v Európe vyzeralo veľmi žalostne. Hitler vyhrával na celej čiare a bolo nevyhnutné, aby Amerika vstúpila do vojny. To však bol problém. Bežní Američania striktne odmietali zapojiť sa do konfliktu na starom kontinente. Prezident im pred voľbami dokonca sľúbil, že nič také sa nestane. Aby prinútil verejnú mienku zmeniť postoj, potreboval dobrý dôvod. A tým Pearl Harbor rozhodne bol. No nech to už bolo akokoľvek, v tomto prípade stopercentne platilo – účel svätí prostriedky.

ph.jpg

Foto: 
shutterstock.com


Elvis žije!

Azda nikto nepochybuje o tom, že fenomenálny hudobník Elvis Presley sa stal symbolom svojej rebelujúcej doby a tisícky jeho fanúšikov sa dodnes nevedia vyrovnať s jeho smrťou.
Hoci zomrel mladý, prežil toho toľko, že by to stačilo aj na tri životy. Začínal ako chudobný vodič nákladiaku, bol seržantom americkej armády, vypracoval sa na vrchol slávy, kde je vlastne dodnes, hoci od jeho smrti uplynuli už celé desaťročia.
„Pred Elvisom tu nebolo nič,“ takto sa o ňom vyjadril jeho nemenej populárny a zbožňovaný kolega John Lennon.

Zdá sa, že Elvis naozaj nezomrel. Podľa amerických médií dodnes chodí po svete 35-tisíc Elvisov a jeho sídlo Graceland v Memphise navštevuje ročne vyše pol milióna ľudí. Väčšou návštevnosťou sa v USA môže pochváliť len Biely dom.

V roku 2002 sa v USA objavila filmová komédia nazvaná Bubba Ho-Tep, ktorej scenár z teórií popieračov Presleyho smrti vychádza. Starnúci spevák podľa scenára dožíva v akomsi útulku na východe Texasu. Objavili sa dokonca vážne mienené obrazové dôkazy o tom, že Presley žije. Mihol sa údajne ako muž s čiernou bradou v jednej scéne populárneho filmu Sám doma z roku 1990. Podľa britského bulváru The Sun dokonca Presleyho ktosi zachytil na fotografii zhotovenej v Gracelande.
Fakty však hovoria jasnou rečou. Kráľ rokenrolu, legenda, ktorá navždy zmenila podobu dnešnej populárnej hudby – Elvis Presley zomrel v roku 1977, keď mal len 42 rokov, na zlyhanie srdca. Určite mu k tomu dopomohli aj drogy, na ktorých bol spevák závislý a ktoré sa podpísali nielen pod jeho zdravie, ale aj vzhľad.

Záhada čierneho vrtuľníka

Milióny fanúšikov si získal svojím jedinečným, charakteristickým hlasom. Predčasná umelcova smrť však živí aj po vyše štyridsiatich rokoch konšpiračnú teóriu, že nezomrel. Známe heslo „Elvis žije!“ ľudia zakaždým oprášia najmä 16. augusta, keď si celý svet pripomína výročie jeho skonu. Šíritelia tejto teórie sa opierajú o tvrdenie, že niekoľko hodín pred tým, ako našli Elvisa v jeho usadlosti Graceland mŕtveho, pristál na jeho pozemku čierny vrtuľník. Helikoptéra mala údajne rockera odviezť na Bermudy, Havaj alebo iný odľahlý ostrov, kde doteraz žije. Spevák sa vraj chcel takýmto spôsobom vyhnúť tlaku zo strany americkej vlády a FBI, aby spolupracoval. Podľa zástancov konšpiratívnej teórie mal Elvis zinscenovať vlastnú smrť aj preto, lebo už nevládal uniesť tlak zo strany fanúšikov a bol unavený slávou. Ďalšia zaručená teória však vraví opak – rockerovu smrť mali zinscenovať spevákovi manažéri, keď videli, že Elvisova sláva hasne.

Úvahy o tom, že kráľ žije, nechtiac podporila aj jeho dcéra Lisa Maria v roku 1996, keď sa zasnúbila s Michaleom Jacksonom. Novinári ju prenasledovali na každom kroku s otázkou, kedy bude svadba a raz im vraj odpovedala: „Musím sa ešte spýtať svojho otca.“ Vzápätí nato začala celá zarazená koktať a zahovárať, že samozrejme myslela na ducha svojho otca, s ktorým sa vraj vždy radí o dôležitých krokoch života. No či sa už Lisa Maria preriekla, alebo nie, senzácia bola na svete.
K ľudovému ošiaľu Elvis žije! sa pridali ľudia z celého sveta, ktorí vypovedali, že speváka v utajení stretli na ulici. Najnovšie s hustou bielou bradou, pretože dnes by už mal 83 rokov. Podľa fanúšikov, čo sa nikdy nezmierili so smrťou svojho idola, sa Elvis mal údajne aj maskovať za svojich vlastných imitátorov, aby sa tak lepšie schoval.

Smrť princeznej Diany

Keď Kráľovná sŕdc – lady Di zahynula v Paríži pri autonehode, svet sa ponoril do smútku. A čoskoro sa začali šíriť informácie, že to nebola nešťastná náhoda, ale komplot, ktorého cieľom bolo odstrániť problematickú členku kráľovskej rodiny. Problémom bol jej vzťah s Dodim Al-Fayedom, s ktorým vraj mala byť tehotná. To by vraj pre britskú kráľovskú rodinu bolo neprijateľné, a tak ju tajná služba dala odstrániť. Pravdupovediac, tomuto sa veľmi veriť nedá. Silný argument je manželka princa Harryho, vojvodkyňa Meghan, ktorú kráľovská rodina bezvýhradne prijala aj napriek jej afroamerickému pôvodu. Dala tým najavo, že akákoľvek xenofóbia je jej cudzia.


Pristátie Apolla na Mesiaci

„Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo.“  Tieto slová amerického kozmonauta Neila Armstronga z 20. júla 1969 si dodnes mnohí pamätajú. Takto ohlásil splnenie jedného z najväčších ľudských snov, keď Apollo 11 pristálo na Mesiaci a človek sa dotkol jeho povrchu. Konšpirátori však tvrdia, že išlo len o dobrý herecký výkon a film, ktorý premietli svetu. Viacerí konšpirátori sú presvedčení, že výstup na Mesiac bol zinscenovaný NASA a inými organizáciami. Poukazujú na viaceré detaily, ktoré nesedia s realitou. „Vlajka sa nehýbe, jasný dôkaz, že to bolo nainscenované v štúdiu.“ Podobných „presvedčivých“ argumentov majú niekoľko, ale všetky boli presvedčivo vyvrátené.

apollo.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Z božskej Marilyn starostlivá babička?

Viete si predstaviť blonďavý sex symbol ako oslavuje deväťdesiate narodeniny v kruhu vnúčat a pravnúčat a po zvráskavenej tvári jej tečú slzy dojatia? My nie, ale podľa niektorých „zasvätených“ je to pravda. S touto šokujúcou konšpiráciou prišli fanúšikovia Marilyn, ktorí sa ani po viac ako polstoročí nechcú zmieriť s jej smrťou.

Podľa oficiálnej správy zomrela hviezda 5. augusta 1962 na predávkovanie barbiturátmi, išlo o samovraždu. S takýmto banálnym faktom sa mnohí nezmierili a hľadali za tragédiou závažnejšie pozadie. Do karát im hralo, že bola milenkou prezidenta J. F. Kennedyho a vedela vraj príliš veľa na to, aby ju tento klan nechal nažive. K vražde sa „priznal“ istý Hodges. Na smrteľnej posteli povedal, že konal z poverenia CIA, ktorá vnímala herečku ako hrozbu pre národnú bezpečnosť. Mala vraj pomer aj s Fidelom Castrom a komunistom odovzdávala tajné dokumenty...

Hoci sa táto teória zdá byť naozaj scestná, konšpirátori zašli ešte ďalej. Tvrdia, že neumrela. Vraj doteraz žije vo Švajčiarsku, kam ju v tú augustovú noc omámenú barbiturátmi odviezli na príkaz Kennedyho a národu oznámili jej fingovanú smrť. Marilyn sa vo Švajčiarsku údajne aj vydala. Vzala si istého Dr. Laubeho, vdovca s tromi synmi a prežila s ním idylický život bez pozornosti médií. Jej manžel vraj zomrel v sedemdesiatych rokoch, ona vychovala troch chlapcov a žije údajne dodnes. Pred dvomi rokmi vraj oslávila deväťdesiatku. Ktovie, možno jej ku krásnemu jubileu osobne zablahoželal aj rovnako nesmrteľný Elvis, ktorý si pri tejto príležitosti odskočil z Havaja...

marilyn.jpg

Foto: 
shutterstock.com

- - Inzercia - -