Dnes je piatok, 19.júl 2019, meniny má: Dušana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenská rozprávková svadba v Indonézii

november 14, 2018 - 09:45
Keď som bol mladší, premýšľal som, že keď sa raz budem ženiť, stane sa tak na nejakom peknom a jedinečnom mieste. Nech je to na pláži a ja budem mať na sebe šortky. Odvtedy ubehlo pár rokov. Našiel som tú pláž a absolvoval som aj svadbu. Nedávno som sa vrátil z tropického ostrova Lombok v Indonézii, kam ma pozvali na slovenskú veselicu priatelia.

Malý rozmermi, ale pokiaľ ide o krásu to vôbec neplatí. Ostrov, ktorý si zrejme navždy zapamätá skupinka Slovákov, ktorí tam pricestovali, aby sa spoločne podieľali na okamihu, keď si sympatický pár zo severu Slovenska povie „Áno“. Dá sa povedať, že prvé „áno“ si povedali pár mesiacov predtým, ako dorazili do Indonézie, keď sa zhodli, že pôjdu tento veľký deň osláviť s najbližšími ďaleko od domova.

Užívaj si život

Ťažko povedať, kto sa na túto udalosť tešil viac. Svadobčania či budúca nevesta so ženíchom. Zrejme je to aj tak jedno, pretože všetci si to dokonale užili. Udalosť bola dokonale naplánovaná a zorganizovaná. Nie nadarmo si jej aktéri hovoria Enjoy life – užívaj si život. Výstižnejšie sa to zrejme ani nedá povedať.
Asi by bolo viac ako hektické naskočiť po dlhej ceste z Európy priamo na svadobný mód. Takže všetko sa nieslo v príjemnom duchu pohody, relaxu a pokoja, aký sa dá nájsť len na Lomboku. A asi by bolo celkom na škodu, ak by sa svadobčania zároveň nepozreli na to, čo sa dá na tomto tropickom ostrove vidieť. Preto sa organizovanie svadby začalo už na Slovensku a hostia, ktorí merali dlhú cestu, si tak užili aj to, čo by sa im zrejme nepodarilo, ak by sa deň „D“ konal v krajine pod Tatrami.
Výlety do prírody a okolia boli dokonalou príležitosťou na spoznanie nielen blízkych, ale aj vzdialenejších kútov ostrova. Objavovanie dosiaľ neznámych miest a lokalít, stretnutia s domácimi obyvateľmi a oveľa viac. To boli momenty, ktoré sa podpísali na tom, že motto, pod ktorým sa mala svadba niesť, sa do posledného písmenka naplnilo – Užívaj si život!

Áno na romantickej pláži

Nekonečné prechádzky po plážach s jemným pieskom, na ktorom od nepamäti zvádzajú každodenný boj tyrkysové vlny oceánu, sú balzamom na dušu a nadchnú každého. Práve jedna z nich sa stala hlavným aktérom chvíle, keď si mladý pár povedal „Áno“.

Budúci ženích to nemal také jednoduché, ako my, svadobčania. Skôr, ako pred kňazom, rodinou a priateľmi spečatil svoj sľub, sa celkom zapotil. Pílenie bambusového dreva pílou, ktorá pamätá doby dávno minulé, v tridsaťstupňovom teple mu dalo zabrať. No podarilo sa mu ho prepíliť a už o chvíľu čakal s úsmevom na tvári na svoju vyvolenú. Počas západu slnka vyšlo na svetlo sveta nové puto. Manželské. Rado a Veronika si zrejme v tej najkrajšej chvíli dňa povedali to, čo by ich na duši malo hriať po celý zvyšok života. Pri dojímavých okamihoch, počas ktorých si novomanželia vymenili svoje sľuby, zrejme nezostalo viacero očí suchých...

Aká by to bola svadba, ak by sa na nej nehádzali taniere o zem? Určite nie slovenská. No indonézsky personál sa zjavne čudoval, čo tá nevesta robí. Veď sa len teraz zosobášili a už rozbíja riad? Našťastie, tanierov bolo dosť a jedla tiež. Po príhovoroch najbližších členov rodiny a prvých tancoch sa rýchlo všetci presunuli k domácim špecialitám, aby ochutnali, čo ponúka kuchyňa v Indonézii. Černohorský rezeň by ste márne hľadali, ale napriek tomu si každý prišiel na svoje. Pestré jedlá, typické pre Indonéziu, chutili.

Svadba bola skutočne vydarená a slovenské piesne sa ozývali do noci široko-ďaleko. Nechýbali ani tradičné hry a zábava, aké poznáme zo slovenských svadieb. Za prvých ranných lúčov sa pomaly rozchádzali poslední vytrvalci, čo sa zúčastnili na tomto veľkom dni. Veľkom pre novomanželov a skvelom pre ostatných.

Praktické informácie:

  • Bezvízový styk za účelom turizmu na 30 dní.
  • Lombok patrí medzi turisticky menej frekventované ostrovy v porovnaní so susedným Bali.
  • Na ostrove sú vybudované moderné a ekologické ubytovacie zariadenia.
  • Domáci obyvatelia sú veľmi priateľskí.
  • Stravovať sa možno v reštauráciách, ale aj na ulici
  • Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A.
  • Na ostrove je medzinárodné letisko
  • Spojenie so susednými ostrovmi je vďaka leteckej a lodnej doprave

Autor: ALEŠ TVRDÝ

Foto: autor

- - Inzercia - -