Dnes je sobota, 22.február 2020, meniny má: Etela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

V lesoch v okolí Devínskej Kobyly rúbu stromy

november 22, 2018 - 16:02
Lesy SR tvrdia, že na území prímestských lesov Bratislavy urobili iba nevyhnutné kroky v rámci obnovnej ťažby

V lesoch v okolí Devínskej Kobyly v Bratislave rúbu stromy, bratislavským mestským častiam v okolí sa to však nepáči. „Lesy Slovenskej republiky urobili na území prímestských lesov Bratislavy (Devínska Kobyla, Vydrica) iba nevyhnutné kroky v rámci takzvanej obnovnej ťažby. Tá je dôležitá preto, aby bol les zdravý a plnil všetky svoje funkcie,“ uviedol Pavel Machava z Lesov SR s tým, že výrub už ukončili.

O výrube dnes agentúru SITA informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. Starostovia Karlovej Vsi (Dana Čahojová), Devína (Ľubica Kolková) a Dúbravky (Martin Zaťovič) upozorňujú, že Lesy SR porušili dohodu o koordinovanom a obmedzenom výrube v lesoch v Bratislave. Ako spomenuli, pod pílami padlo množstvo zdravých stromov vo vzácnych lokalitách. V tlačovej správe informovali, že štátne lesy rúbu viac ako 100-ročné vzácne a zdravé duby nad Karlovou Vsou pri turistickom chodníku. „V žiadnom prípade to nebol výrub 100-ročných dubov. Ďalší postup vo využívaní týchto lesov bude známy po vypracovaní štúdie, ktorú vypracujú experti z Technickej univerzity vo Zvolene,“ reagoval Machava.

„Lesníci sa pustili do zdravých dubov. Ničenie zdravých lesov je neakceptovateľné a je potrebné ťažbu zastaviť,“ poznamenala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová v tlačovej správe. „Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov nášho hlavného mesta dôležité. Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia. Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie,“ reagoval generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.

Pre hľadanie ďalšieho postupu vo využívaní lesov v okolí Bratislavy zriadili Pracovnú skupinu pre posilnenie mimoprodukčných funkcií prímestských lesov Bratislavy. Sú v nej zástupcovia OZ Naše Karpaty, Lesov SR, Bratislavského samosprávneho kraja, Štátnej ochrany prírody, hlavného mesta SR Bratislavy ako aj Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „V súčasnosti zadali vypracovanie štúdie, ktorú pripravujú experti z Technickej univerzity vo Zvolene. Tá má posúdiť dopady realizácie opatrení programu starostlivosti o lesy na zabezpečenie rekreačnej funkcie lesov,“ poznamenal Machava. „Zúčastnili sme sa na viacerých rokovaniach na pôde ministerstva, kde sme zástupcom Lesov SR predložili návrhy, ako podporiť rekreáciu, šport a ochranu prírody v bratislavských lesoch. Nevyzerá to tak, že by Lesy SR mali záujem o zmenu napriek opakovanej kritike nadmernej a nešetrnej ťažby dreva zo strany verejnosti alebo starostov mestských častí,“ upozornil Jakub Mrva zo združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

Lesy SR obhospodarujú lesné pozemky v bezprostrednej blízkosti intravilánu Hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré aktívne využíva verejnosť na voľnočasové aktivity. Ide najmä o lesy v lokalite Devínska Kobyla a Vydrica. „Spôsob, akým sa tieto lesy obhospodarujú, je plne v súlade s Programom starostlivosti o chránený areál Devínska Kobyla na obdobie rokov 2018-2047, ktorý vypracovala Štátna ochrany prírody,“ ukončil Machava.

- - Inzercia - -