Dnes je streda, 27.máj 2020, meniny má: Iveta
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Profesorka Iveta Radičová: Prezident by mal rúcať múry nepriateľstva

november 25, 2018 - 14:13
Hoci profesorka IVETA RADIČOVÁ pred časom dobrovoľne odišla z vysokej politiky a dnes pôsobí na akademickej pôde – ako dekanka na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave – vyjadruje svoje postoje k aktuálnemu dianiu na politickej scéne a vývoju našej spoločnosti. Jej odpovede pre Slovenku boli tak, ako ju poznáme – múdre a vecné, otvorené, ale neútočné.

Pani profesorka, v minulých dňoch sme všetci žili komunálnymi voľbami a nás, ktorí nie sme politickí analytici, prekvapilo, že takmer všetci zainteresovaní sa cítia byť ich víťazmi. Kým nezávislí a opozícia tvrdia, že sa porazil Smer, tento naopak tvrdí, že Smer má víťazov v podobe mnohých starostov. Aká je teda pravda? Ako to hodnotíte vy?

Účasť štandardná, v porovnaní s minulým obdobím nenastal mobilizačný efekt. Výsledky volieb vo všetkých  krajských mestách vykazujú nižšiu účasť, ako je celoslovenská. Strany vládnej koalície, samostatne a spolu, bez iných strán majú 1 113 pozícií starostov a primátorov. Smer-SD v samostatnom postavení významne stratil a to nielen krajské mestá, v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami až 257 pozícií. Proces vytláčania Smeru-SD z väčších miest pokračuje a kritickí ľudia voči ich politike dostávajú zelenú. Je to vážna strata pre nich. Naopak, Most-Híd si samostatne polepšil na 127 pozícií (v roku 2014 to bolo 87), rovnako ako SNS zo 41 pozícií na 160. Zafungoval princíp užitočnosti týchto vládnych strán na komunálnej úrovni. Na vládnu politiku doplatil Smer-SD, jeho koaliční partneri si účasťou vo vláde pomohli k lepším výsledkom. Sústredenosť „viny“ za súčasný stav určite Smer-SD vyhodnotí v nastávajúcom období aj vo vzťahu ku koaličným partnerom, aj v témach, s ktorými pôjde do parlamentných volieb. Má zázemie v rurálnych oblastiach a menších mestách, sociálne témy spolu s ochranárskou rétorikou môžu byť posilnené. Strany parlamentnej opozície samostatne a spolu bez iných strán „uspeli“ len v 72 obciach či mestách. Teda z celoslovenského hľadiska prehrali. Úspešnejšie boli mimoparlamentné strany, najmä KDH samostatne 157, o 35 pozícií viac ako v roku 2014, SMK 115 starostov (o 8 viac). Strany bez silnej členskej základne v regiónoch majú jasný signál limitu svojich preferencií v regiónoch Slovenska. Príliš centrálne orientovaná politika, príliš ovplyvnená spormi v parlamente, príliš zameraná na kabinetnú politiku prostredníctvom sociálnych sietí nemá potenciál na oslovenie voličov nad rámec veľkých miest.

Aj v týchto voľbách sa potvrdil trend, že na vedúce pozície sa dostávajú mladí a nezávislí kandidáti. Komu sa budú títo nezávislí kandidáti zodpovedať? Občanom, sami sebe alebo niekomu z úzadia, kto ich financoval?

Výrazným víťazom volieb sú tzv. nezávislí kandidáti, s narastajúcim trendom v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami. Odklon od politických strán sa prejavil v komunálnych voľbách, zmena odráža výsledky tzv. veľkej politiky, politických škandálov a nevraživého spôsobu politického boja. Komunálne voľby neumožňujú usudzovať na mieru zmeny v politických preferenciách, umožňujú však sebareflexiu politických strán a vyhodnotenie, prečo občania uprednostňujú stále viac označenie „nezávislý od politickej strany“, aj keď v skutočnosti ním nemusí byť. Je to vážne varovanie pre politické strany na Slovensku. Kontrola rozhodovania sa politikov občanmi na komunálnej úrovni je oveľa priamejšia – 60 percent našich obcí a miest má menej ako 1 000 obyvateľov, osobné poznanie komunálnych politikov je pomerne veľké. Aj možnosti spätnej väzby na ich prácu. Slovensko nie je Bratislava, v obciach prevláda kontakt tvárou v tvár pred sociálnymi sieťami. Financovanie kampaní je veľký problém, ale to je na samostatnú tému.      

Pani profesorka, analyzujete nielen našu politiku, ale uvažujete v širšom kontexte a v celoeurópskych súvislostiach. Prišli ste s termínom defektná demokracia, ktorá sa netýka len nás...  Čo si máme pod týmto predstaviť? 

Demokracia predpokladá rovnosť pred zákonom, riadny súdny proces a politický pluralizmus. Úplná demokracia zabezpečuje základné politické slobody a občianske práva sprevádzané podpornou politickou kultúrou. Fungovanie vlády je uspokojivé, médiá sú nezávislé a rôznorodé. Fungujú systémy kontroly. Súdnictvo je nezávislé. „Defektná demokracia“ je v krajinách so slobodnými a férovými voľbami, sú problémy s nezávislosťou médií, ale základné občianske práva sú rešpektované. Existujú však významné slabiny v ostatných sférach demokracie, problémy s vládnutím, nerozvinutou politickou kultúrou a nízkou úrovňou občianskej participácie. V ostatných rokoch sme svedkami oslabovania demokracie, prejavov demokratickej recesie. Zaznamenávame ju v západnej, východnej Európe ako aj v USA. Jej hlavné prejavy zahŕňajú pokles účasti na voľbách a politike, oslabené fungovanie vlády, pokles dôvery k inštitúciám, oslabenú príťažlivosť hlavných reprezentatívnych strán, narastajúci vplyv nevolených, nezodpovedných a bezdôvodných inštitúcií a expertných subjektov, prehlbujúcu sa priepasť medzi politickými elitami a voličstvom, pokles slobody médií, narušenie občianskych práv, vrátane obmedzenia slobody slova. A čo s tým? Ešte stále máme demokraciu, takže máme možnosť rozhodnúť, akí politici budú spravovať veci verejné, ako budú vládnuť a akým problémom sa budú venovať. V parlamente, vo vláde aj na miestnej úrovni. 

Slovensko zažíva ekonomicky priaznivé obdobie, ale ľudí napriek tomu znepokojuje veľa vecí. Ktoré problémy ich trápia najviac?

Stále pretrváva vysoká podpora demokracie, ale zároveň narastá nespokojnosť s fungovaním demokracie a systémom politickej reprezentácie. Práve táto nespokojnosť vysvetľuje odpor voči stranám hlavného prúdu a etablovaným elitám. Rozpor medzi politickou triedou a voličmi je výrazný trend. Na zmenu je potrebná odvaha, odhodlanie, nové politické odpovede na reálne problémy – pretavenie rastu ekonomiky do adekvátne vyššej životnej úrovne, kvality verejných služieb, riešenie zaostávania v oblastiach kľúčových pre život: príjem z práce, výsledky v školstve, zaostávanie v počte rokov života v zdraví, vo fungovaní štátneho aparátu, verejného obstarávania, súdnictva, teda spravodlivosti a sociálnej spravodlivosti, ako aj rozvoj nového politického jazyka, otvoreného, nie v zmysle vulgárnosti, ale úprimnosti.

Mnohí z nás sa na Slovensku nespamätali z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej... V týchto dňoch dokonca začala NAKA vyšetrovať organizátorov protestov a predstaviteľov iniciatívy Za slušné Slovensko. Je to štandardný postup, že NAKA, ktorá sa zaoberá najťažšími zločinmi, vyšetruje tých, ktorí si „dovolili“ vyjadriť svoj nesúhlas voči atmosfére v tomto štáte? Teda proti korupčným aféram a podobne?

Štandardný postup je, že sa NAKA zaoberá každým trestným podaním. Podčiarkujem, každým. Pritom niektoré môže prešetriť bez predvolávania zúčastnených a posúdiť, či je podanie relevantné. Poburujúci je fakt, ktoré podania NAKA rieši a ktoré, naopak, nie. Kauzy Kočnera a podania na jeho osobu príliš dlho ignorovala. V takomto kontexte je vypočúvanie mladých ľudí, organizátorov protestov viac ako zarážajúce až poburujúce a vedie k úvahám o zastrašovaní. 

Hovorili sme o komunálnych voľbách, ale v spoločnosti už rezonujú aj prezidentské voľby. Mnohí si myslia, že vy by ste boli dobrou voľbou pre Slovensko, že by ste dokázali skultivovať politickú scénu a stmeliť spoločnosť... Nerozmýšľali ste opätovne nad možnosťou kandidovať? A podľa vás, akého prezidenta Slovensko potrebuje?

Akonáhle vstúpite na politickú scénu, tak rozdeľujete. Na priaznivcov a odporcov. Je to prirodzený proces. Neprirodzené je, ak sú postoje občanov polarizované, rozdelené na znepriatelené tábory. Keď výsledkom politickej súťaže nie sú víťazi a porazení, so známym dôvetkom, česť porazeným. Ale výsledkom sú víťazi, ktorí berú všetko a nepriatelia, odstavení z možnosti účasti na verejnej politike. Atmosféra v spoločnosti je potom napätá, výbušná. Prevláda nepohoda, neistota, napätie. Prezident by mal byť schopný vnášať morálny rozmer do politiky a rúcať múry nepriateľstva v spoločnosti. Ťažké zadanie.

Teraz pôsobíte na akademickej pôde, ste dekankou Paneurópskej vysokej školy, myslíte si, že sa dočkáme chvíle, že študenti nebudú húfne odchádzať a ostávať v zahraničí?

Možnosť študovať v zahraničí je pozitívna vec. Šanca vzdelávať sa na univerzitách so stáročnými tradíciami a statusom, vysokým, stáročia budovaným kreditom a kvalitou je úžasná. Problém je motivovať študentov vrátiť sa domov. Určite pôsobí fakt nízkych platov. Ale stále viac aj fakt atmosféry v spoločnosti a možností uplatniť sa na našom trhu práce. Odchod za štúdiom či prácou do zahraničia je vážna výzva. Za ostatných 15 rokov odišlo 300 000 občanov. O to vážnejším, že naša populácia starne. Starnutie obyvateľstva bude nezvratné a hlavne v období 2020 až 2040 veľmi intenzívne. Slovensko sa stane spolu s Poľskom najstaršou krajinou EÚ a zaradí sa medzi najstaršie krajiny na svete. Intenzívne starnutie obyvateľstva bude mať závažné dopady pre vývoj celej spoločnosti. Najviac na sociálne a zdravotné zabezpečenie, starnutie obyvateľstva však ovplyvní aj vzdelávací systém, bytovú politiku, oblasť služieb. Novou a významnou skutočnosťou je, že starnutie vo zvýšenej miere zasiahne obyvateľstvo v produktívnom veku. Ekonomické zaťaženie produktívneho obyvateľstva neproduktívnym obyvateľstvom sa začne zvyšovať, čo je vážny signál pre trh práce. Je zrejmé, že základné trendy vo vývoji počtu a vekového zloženia obyvateľstva sú stabilné a treba reálne vyhodnotiť možnosti ovplyvniť reprodukčné správanie obyvateľstva a nezvratným, resp. vysoko pravdepodobným trendom prispôsobiť fungovanie spoločnosti. Veľmi starostlivo treba zvažovať prijímanie opatrení. Považujem za nanajvýš nezodpovedné odkladať začiatok opatrení v prípade pravdepodobných scenárov budúceho vývoja. 

Siedmeho decembra máte narodeniny. Budete oslavovať? Ak áno, v kruhu svojej rodiny? Ako sa darí vašej krásnej vnučke? Čo máte nové v súkromí?  

Uf, o rok viac. Narodeniny vždy slávim v kruhu rodiny a priateľov. A najkrajší darček je moja vnučka. Má tri rôčky a začala chodiť do škôlky. Každé ráno si vymyslí nový dôvod, prečo nemôže ísť. Raz nemôže ísť, lebo naše auto nemá dobré kolesá, raz preto, že pani učiteľka sa vraj na ňu hnevá, či preto, aby maminka nemusela tak skoro ráno kvôli nej vstávať. A k tomu dodá: „Prepáč, maminka.“ Môj anjelik čertík.

 

- - Inzercia - -