Dnes je štvrtok, 23.máj 2019, meniny má: Želmíra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Šperkárka Petra Toth: Pri tvorbe oživuje pôvodné slovanské ornamenty

november 26, 2018 - 13:00
Známa slovenská šperkárka Petra Toth sa teší čoraz väčšiemu úspechu na Slovensku aj v zahraničí. Sympatická dizajnérka vo svojej tvorbe využíva pôvodné slovanské ornamenty, ktoré pretvára do mimoriadne sofistikovanej a efektívnej formy. Svoju aktuálnu kolekciu predvedie aj na Plese v opere.

Talentovaná Petra Toth otvorila svoj ateliér ešte v roku 2002. Brunetka využila dieru na trhu a do každodenného šatníka množstva žien postupne vrátila folklór, ktorý už mnoho žien považovalo za zabudnutý. Svojmu koníčku sa Petra stíha venovať aj popri výchove dvoch dcér.

petratoth1.jpg

Foto: 
Instagram P.T.

Náušnice od Petry Toth sa tešia veľkej obľube aj u množstva známych žien, modeliek, herečiek či slovenských blogeriek. Pútavé šperky majú už niekoľko rokov svoje čestné miesto aj pod vianočným stromčekom. „Pre mňa Vianoce nie sú o darčekoch, ktoré dostávam ja, ale o darčekoch ktoré darovávam. Veľmi ma baví rozdávať ľuďom radosť. O tom je aj moja práca. To je možno ten primárny dôvod, prečo ma tak baví,“ priznala Petra.

petratoth2.jpg

Foto: 
Instagram P.T.

Prípravy na plesovú sezónu

Petra v januári absolvovala svoju premiéru na dobročinnom Plese v opere, kde zažiarila v nádherných bielych šatách. Aj v nadchádzajúcom 19. ročníku sa opäť zverí do rúk slovenskej návrhárky Andrey Pojezdálovej.

petratoth3.jpg

Foto: 
Instagram P.T.

Súčasťou finálneho outfitu, v ktorom sa Petra už druhú januárovú sobotu na plese ukáže, bude pochopiteľne aj jej vlastná tvorba. „Momentálne máme novú kolekciu Sarra, ktorú som pomenovala po svojej druhorodenej dcére. Myslím, že by si zaslúžila rovnako podporu, ako predošlá kolekcia Mileva. Preto nebudem vytvárať nové šperky, možno ich len trochu prispôsobím šatám od mojej dvornej návrhárky.“ Na ples sa Petra však nepríde len zabávať, ale aj podporiť jeho dobročinný zámer, ktorým je vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. Táto téma je jej ako mamine veľmi blízka. „Obdivujem matky, ktoré majú zdravotne znevýhodnené deti a to, ako zvládajú dennú rutinu. Neviem si ani len predstaviť, čo musia prežívať. Mne stačí, že moje dieťa má zápal stredného ucha a neviem sa na nič iné sústrediť.“

petratoth4.jpg

Foto: 
Instagram P.T.

V otázke plesových trendov má Petra jasno a ako sama hovorí, v šperkoch žiadne áno alebo nie neexistuje. „Každá značka šperkov má vlastnú identitu a ide si svojou vlastnou líniou. Skôr záleží na osobných preferenciách žien. Ja som zástanca toho, že menej je viac. Preto stačí jeden dominantný šperk doplnený nejakým menším. Veľa závisí aj od oblečenia. Ak máte výrazný šperk, odporučila by som ho doladiť s jednofarebným oblečením.“

- - Inzercia - -