Dnes je streda, 26.jún 2019, meniny má: Adriána
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Opúchajú vám viečka? Odborník radí, ako si s týmto problémom poradiť!

november 27, 2018 - 14:11
Je za tým vek, nesprávna životospráva alebo genetika? Opuchnuté viečka. Horné alebo dolné. V každom prípade je to problém, ktorý vám deň po dni mení nielen výraz v tvári.

Ako si poradiť s najcitlivejšou časťou na tvári, ako si udržať svieži pohľad pod kotorolou a čo vám dokáže na problematické viečka ponúknuť dnešná chirurgia? O problémoh, ktoré vás trápia, sme sa pýtali odborníka, plastického chirurga MUDr. Juraja Payera, PhD.

Mám 35 rokov a všimla som si, že mi opúchajú stále častejšie viečka. Stačí, aby som spala o dve hodiny menej a už mi je to vidieť. Mám pocit, že som ešte mladá na opuchajúce oči. S čím to súvisí? S nedostatkom spánku či tekutinami v tele?

Problém opuchnutých viečok nie je len o spánku, o veku, či o zadržovaní vody v tele. Častokrát ide o kombináciu povoleného väziva vo viečkach s dedične väčším objemom tukových vačkov, ktoré sa cez toto volnejšie tkanivo vyklenujú viac do popredia. Oči teda nemusia byť zákonite viac unavené, iba pôsobia menšie v dôsledku zdanlivého zväčšenia viečok.

Sú opuchnuté viečka len estetický problém alebo je to signál nejakého ochorenia?

Viečka sú dôležitou funkčnou súčasťou zrakového aparátu, takže “opuchnuté” viečka môžu predstavovať okrem vizuálneho problému aj predzvesť obmedzenia zorného poľa v prípade, že máme na viečkach aj kožný nadbytok. Taktiež môžu výrazne opuchnuté a tmavé viečka signalizovať problém s vylučovacím systémom, prípadne môžu viečka s tukovými fliačikmi v koži upozorniť na problém s metabolizmom tukov a cholesterolu.

Aký je rozdiel medzi opuchnutým a ovisnutým viečkom?

Rozdiel je prevažne v tkanive, ktoré je pôvodcom problému. U “opuchnutých” viečok je podstatou vyklenutie zväčšených tukových vačkov, u “ovisnutých” viečok ide o kožný previs či svalovú slabosť svalu, takzvaného dvíhača.

Prečo mi začali viečka ovísať a kedy je to už zdravotný a nielen estetický problém? Kedy mi chirurgické riešenie preplatí poisťovňa? Kto to rozhodne a následne schváli?

Dôvodom je najčastejšie geneticky daná, znížená elasticita kože viečok, ktoré v jej dôsledku povolia a “poklesnú”. Je tiež potrebné vyšetriť aj funkciu svalu dvíhača horného viečka a vylúčiť jeho eventuálne vrodené či získané poškodenie. Zdravotným problémom sa situácia stáva v momente, keď dochádza k zúženiu zorného poľa pacienta pri pohľade nahor. Objektívne stav vyhodnotí očný lekár vyšetrením takzvaného perimetra. V prípade, že je tento perimeter dokázateľne obmedzený, chirurgické riešenie po schválení revíznym lekárom hradí poisťovňa.

Mávam už takmer každý deň vačky pod očami. O rok budem mať štyridsať rokov a doteraz som nič podobné na sebe nepozorovala. Nepribrala som, snažím sa zdravo žiť. Je to genetika? Čo by ste mi poradili?

Pravdepodobne pozorujeme povolenie hlbokého väzivového tkaniva viečok s vyklenutím tukových vačkov. Najčastejšie sa za tým skrýva práve dedičnosť. Odporučil by som vyhľadať plastického chirurga a oftalmológa, ktorí by vás vyšetrili, určili príčinu súčasného stavu a prípadne aj chirurgickú liečbu.

Môžem vačky pod očami ovplyvniť životosprávou? A čo konkrétne musím zmeniť, aby mi oči neopúchali?

Dostatok spánku, dôsledná hydratácia, či vhodná kozmetika, to všetko dokáže zlepšiť kvalitu zamše a elasticitu kože viečok, čím sa celkový klinický obraz dočasne upraví. Spravidla je však definitívnym riešením skôr chirurgický zásah než mastičky a krémy.

Ako sa najrýchlejšie môžem zbaviť vačkov pod očami? Kedy je vhodná operácia a ako prebieha?

Zbaviť sa vačkov pod očami znamená chirurgicky odstrániť hypertrofické (zväčšené) tukové vačky. Operácia, kde neriešime kožný prebytok je spravidla skôr estetickou záležitosťou, a teda vychádza prevažne z dohovoru plastického chirurga s pacientkou pri konzultácii. Pokiaľ riešime spodné viečka, môžeme operáciu vykonať bez viditeľnej jazvy, s rezom len zvnútra viečka, cez spojovku. Operácia je krátka, častokrát trvá len okolo tridsať minút, a nie je nutná celodenná hospitalizácia ani v prípade, že zákrok prebehne v celkovej anestézii.

V mojej rodine nemá nikto vačky pod očami iba ja. Ako je to možné?

V tomto prípade ide skôr o výnimku. Typický je skôr rodinný výskyt. Existuje však množstvo faktorov, ktoré vedú k povoleniu väziva a zhoršeniu kvality kože viečok. Pokiaľ fajčíte, obľubujete opaľovanie sa bez dostatočnej ochrany, zanedbávate pitný režim a na tvár nepoužívate vhodné krémy a kozmetiku, vačky pod očami sa u vás môžu vyskytnúť aj v prípade, že ich u ostatných členov rodiny nenájdete.

Na vlastnej koži

Dobrá teória je super, niet však nad praktickú skúsenosť. O tom, čo sú vačky pod očami a ako vedia nepríjemne pokaziť deň hneď po prebudení, vie Ivanka svoje. „Starám sa, aby som žila zdravo, naučila som sa na vyváženú a kvalitnú stravu a verím, že moje telo si nemôže sťažovať ani na nedostatok pohybu. Čo si pamätám, vždy som používala zásadne iba kvalitnú kozmetiku a len vo veľmi výnimočných prípadoch nespím osem hodín,“ začala svoje rozprávanie krásna Ivanka o tom, ako sa jedno ráno pozrela na seba do zrkadla a padlo rozhodnutie. „Napriek tomu ako sa o seba starám, ranný pohľad do zrkadla stále častejšie nemilosrdne odhaľoval vačky mojimi pod očami. Deň čo deň, ráno čo ráno. Smutný a unavený pohľad, nehovoriac o tom, ako mi to pridávalo na veku. Tak som si povedala a dosť!“ spomína Ivanka.

Konzultácia u odborníka jej len potvrdila, že jediné riešenie na definitívne odstránenie „nešťastných a neželaných“ vačkov je chirurgicky zákrok. „Deň pred operáciou som sa vyzbrojila analgetikami. Aké však bolo moje prekvapenie, keď od okamihu po prebudení sa z narkózy som nepociťovala ani náznak bolesti,“ hovorí s nadšením a pokračuje: „Moja “liposukcia vačkov pod očami” sa vykonala totiž cez spojivkový vak bez akéhokoľvek rezu.“ Rovno v deň operácie išla Ivanka domov a deň po dni sledovala ako pooperačný opuch odchádzal až jej ostalo iba hladučké očné okolie bez neželaných opuchov a vačkov... „Som nadšená!“ uzavrela svoje rozprávanie o zúfalých vačkoch, o rýchlom chirurgickom riešení a o novom bezchybnom pohľade Ivanka.

- - Inzercia - -