Dnes je pondelok, 01.jún 2020, meniny má: Žaneta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

J. K. Rowling: „Byť spisovateľom je mravenčia a opustená práca.“

december 06, 2018 - 12:00
Príbeh slávnej spisovateľky J. K. Rowling možno poznáte. V prípade tejto talentovanej dámy je isté, že kým sa dostala na vrchol vo svojom obore, pobudla na samom dne.

I keď prežila šťastné detstvo, krátko po puberte musela čeliť náročným situáciám. Tie najťažšie sa jej udiali medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života. Smrť milovanej matky, ktorá zomrela na roztrúsenú sklerózu, potrat dieťaťa, násilie zo strany manžela tyrana. V tridsiatich rokoch sa stala slobodnou mamičkou a dieťa živila len z podpory. O jej spisovateľské prvotiny nejavil nik záujem. Zdalo sa, že záľuba v písaní z detstva ostane navždy koníčkom. S odstupom rokov J.K. Rowling priznala, že presne v tom čase pomýšľala aj na samovraždu. Práve písanie ju od temných myšlienok napokon zachránilo.

shutterstock_469096526.jpg

Foto: 
Shutterstock

Niekde tu sa začal písať príbeh Harryho Pottera, ktorý z Britky spravil jednu z najuznávanejších a najbohatších autoriek všetkých čias. Čarodejnícky učeň jej zarába stámilióny dolárov ročne, napriek tomu Rowling tvrdí, že recept na úspech nepozná. „Každú knihu vnímam ako výzvu, celkom nový piliér, ktorý musím dosiahnuť. Svoje koncepty zvyknem škrtať a prerábať. Strávim nad nimi celkovo veľa času. Byť spisovateľom je mravenčia a hlavne opustená práca. Ak ste už vydali knihy, ktoré verejnosť prijala s nadšením, zaväzuje vás to k podaniu aspoň rovnakého, ak nie lepšieho výkonu. Musíte stavať na svojich myšlienkach, fantáziách a talente. Neriaďte sa inštrukciami, pretože tie skrátka neexistujú.“

- - Inzercia - -