Dnes je utorok, 28.január 2020, meniny má: Alfonz
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

O Patriciu sa bijú aj Taliani

december 06, 2018 - 10:14
V roku 2010 sa ako dvanásťročná stala absolútnou víťazkou česko-slovenskej televíznej súťaže Talentmánia. V trinástich mala ako sopranistka svoj prvý samostatný zahraničný koncert. Ako šestnásťročná PATRICIA JANEČKOVÁ zvíťazila na celosvetovej speváckej súťaži duchovnej hudby MusicaSacra v Ríme. Dnes má dvadsať rokov a jej hviezda stúpa ďalej. Bijú sa o ňu Taliani, aby spievala v opere, ktorú sfilmujú ako celovečerný film.

Patricia, spoznali sme vás pred niekoľkými rokmi, keď ste ako mladučký talentovaný spevácky objav bravúrne vystúpili na galavečere Slovenka roka. Kam ste sa odvtedy posunuli, čomu sa venujete v súčasnosti?

Som študentkou druhého ročníka na Ostravskej univerzite, kde študujem operný spev. V súčasnosti je pre mňa prvoradá škola, no popri tom hosťujem v divadlách v Ostrave a v Olomouci. V Ostrave mám hlavnú úlohu v muzikáli Rómeo a Júlia a hosťujem tam aj v opere. A v Olomouci ma dokonca obsadili aj do činohry. To je pre mňa úplne niečo iné ako operný spev. Mám teda skúsenosť aj s herectvom. V národnom divadle moravskoslezskom pripravujeme ďalšie opery, napríklad od Mozarta Così fan tutte. A popri tom mám ešte svoje koncerty. Práce je veľmi veľa a zároveň musím stíhať aj školu.

Spev študujete u pani Evy Dřízgovej-Jirušovej. Učila vás už na konzervatóriu, to znamená, že jej veríte, je pre vás TOP pedagogička?

Ja som s pani Dřízgovou začala spolupracovať ešte pred konzervatóriom. Pracujeme spolu už asi deviaty rok. Je to pani učiteľka, u ktorej chcem zostať, nemám dôvod ísť za iným, ani do iného mesta, ani do iného štátu. Všetci mi hovoria Choď študovať do zahraničia, ale ja nechcem. S pani Dřízgovou sme si sadli ako pedagóg a žiak a aj ľudsky. V mnohých chvíľach mi nahradila mamu aj kamarátku. Je to jeden z najbližších ľudí v mojom okolí.

Spievate rôzne žánre – klasickú operu, barokovú a duchovnú hudbu, piesne z filmov a aj muzikály. Ako dokážete byť taká všestranná? Nie je to náročné?

Hudba z každého obdobia, každý žáner sa spieva úplne inak. Technicky,  výrazovo aj interpretačne. Ale čím rozmanitejšiu hudbu z rôznych období spievam, tým je to pre mňa obohacujúcejšie. Som veľmi rada, že nie som fixovaná iba na jedno obdobie. Cvičím trikrát do týždňa po hodinke. Mala by som hlas trénovať hodinku-dve každý deň, ale tým, že mám toľko práce, to nestíham.

Čo je vaša srdcovka, čo z toho spievate najradšej?

Najradšej mám talianske bel canto a zo skladieb, ktoré spievam v súčasnosti, to je ária Musetty „Quando m’en vo‘“  z opery Bohéma od Pucciniho. Ale moja najväčšia srdcovka je rola Violetty z opery La traviata od Verdiho. Tú som však ešte nemala možnosť spievať na pódiu, ale chystám sa na ňu.

V budúcom roku vás čakajú prestížne vystúpenia v zahraničí, prezraďte nám o tom viac?

Čaká ma Taliansko, tam sa rozhodli, že z jednej opery spravia celovečerný film. Ide o Verdiho operu Rigoletto a ja v nej budem spievať Gildu, čo je Rigolettova dcéra. Budem účinkovať v celovečernom filme a zároveň v opere. Veľmi sa na to teším! Už len konkurz bol veľmi zaujímavý, čiže som zvedavá, ako to celé bude prebiehať.

V súčasnosti pripravujete s Davidom Mináčom aj svoj prvý hudobný videoklip – k akej skladbe to bude?

Skladbu ešte vybranú nemáme, pretože zatiaľ je to iba nápad. Teraz sme vo fáze, keď sa o tom začíname rozprávať. A skladieb tam bude viac. Budú to najznámejšie operné árie. Chcem, aby sme tým videoklipom upútali pozornosť aj mladých ľudí, ktorí normálne operu nepočúvajú. To je môj cieľ – priblížiť operu mladým ľuďom.

Hoci ste stále veľmi mladá, prešli ste veľký kus cesty. Aký máte z toho pocit?

Vraj už v ôsmich rokoch som prehlásila, že budem operná speváčka a od tých čias sa toho držím. Operný spev je môj život. Som veľmi spokojná s tým, čo som dosiahla, ale ešte nie som „hotová“ speváčka, vždy sa dá ísť ďalej. Je predo mnou ešte veľa práce.

Vraj máte slovenské občianstvo, viete veľmi pekne po slovensky, na otázky mi odpovedáte perfektnou slovenčinou. Po kom ste Slovenka?

Obidvoch rodičov mám zo Slovenska. Obaja žili v Bratislave, ale ja žijem celý môj život v Česku. Keď som bola bábätko, tak sa moji rodičia presťahovali na Moravu za prácou a potom sme tam už zostali. Slovenčinu mám po rodičoch, tak sme sa doma rozprávali. Na Slovensku som však nikdy nežila.

A po kom máte taký nádherný hlas? Mali ste v rodine umelca, speváka?

Som z hudobníckej rodiny. Otec je kontrabasista v Janáčkovej filharmónii Ostrava, môj dedo hral na base a na tube a mama za mlada hrala na husle. Ale spevu sa nevenoval nikto profesionálne, iba prarodičia spievali v zbore.

Čo sa vám páči na Slovensku?

Veľmi sa mi páči slovenčina, pretože to je moja rodná reč. A aj keď som na Slovensku nežila, Bratislava mi je blízka. Milujem bryndzové halušky a pirohy. Sú to geniálne jedlá. Ja ich však, bohužiaľ, variť neviem. Keď som ešte bývala u našich, tak mi ich maminka raz za čas varila. Teraz bývam s priateľom v Olomouci.

Blížia sa Vianoce, ako zvyknete tráviť tieto sviatky a ako to bude tohto roku? Prežijete ich už so svojím priateľom?

Vianoce trávim vždy s rodinou. Minulý rok som bola s priateľom a jeho rodinou, čiže tohto roku budem zase s tou mojou.

Spievate si pod stromčekom koledy?

Pri stromčeku som spievala koledy ako malá. Ale teraz už spievam skoro stále, tak je lepšie dať si hlasové prázdniny a koledy si užiť od iných interpretov. Môj favorit je Kanaďan Michael Bublé.

Ste „žúrovací“ typ, chodíte na silvestrovské zábavy?

Na silvestrovskej zábave som nikdy nebola. Vždy sme boli s rodinou a priateľmi. Buď doma alebo na chalupe. Tento rok však oslávim príchod nového roka v Poľsku. Čakajú ma dva novoročné galakoncerty v Poznani s Poznanskou filharmóniou a s renomovaným dirigentom Łukaszom Borowiczom, na ktoré sa veľmi teším.

Chystáte sa aj na lyžovačku, sú hory vaše obľúbené miesto, kde si oddýchnete? A ako inak ešte zvyknete dobíjať baterky?

Lyžovanie priamo zbožňujem. Jednu z najkrajších dovoleniek som zažila práve na horách v Dolomitoch. Dúfam, že sa mi podarí aspoň na pár dní dostať na lyže. Inak relaxujem hlavne doma. Tiež rada chodím do kina a plávam. Aj to sú spôsoby, ako si viem oddýchnuť.

Máte vynikajúcu postavu, dokonca vás David Mináč fotil ako modelku v rámci svojej výstavy. Ako si udržiavate štíhlu líniu?

Priznám sa, že pre svoju postavu nerobím nič extra. Som milovníčka dobrého jedla, čiže žiadna kontrola kalórií... Ani s pohybom na tom nie som nijako dobre. V lete som chcela začať pravidelne behať, no prinútila som sa len raz. Pohyb mám na javisku a niekedy, keď utekám na vlak...

- - Inzercia - -