Dnes je štvrtok, 14.november 2019, meniny má: Irma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

František Kovár: Smeč nemusíte vždy partnerovi vrátiť

január 23, 2019 - 13:23
Roky je uznávaným hercom Slovenského národného divadla. Je úspešný, vzdelaný a charizmatický, ale nechýba mu skromnosť a pokora. Vyžaruje z neho nielen láska k svojej žene a rodine, ale aj láskavý a priateľský prístup ku kolegom i ľuďom naokolo. Stretnutie s FRANTIŠKOM KOVÁROM je doslova balzam pre dušu.

Foto: Ramon Leško

Začal sa rok 2019. Pán Kovár, aký bol pre vás ten predchádzajúci?

Koncom minulého roka som mal plné ruky práce. Hral som predstavenia hneď po vianočných sviatkoch, aj na Silvestra. Bolo to však nesmierne pozitívne, lebo sme mali plné hľadisko. Koncom roka som pracoval aj v dabingu. Robili sme na dvadsaťštyridielnom seriáli BBC s názvom Merlin. Začiatkom tohto roka som spolupracoval na televíznom seriáli o Albertovi Einsteinovi, ktorý je rovnako veľmi pútavý. Minulý rok mi však priniesol aj smutné chvíle. Navždy totiž odišli také významné osobnosti ako Marián Labuda, Stano Dančiak a Marián Geišberg.

Ste uznávaným hercom SND. Máte na konte množstvo charakterových úloh. Ktorá vám je v súčasnosti srdcu najbližšia?

Všetky postavy, ktoré stvárňujem, sú mi svojím spôsobom blízke. Snažil som sa s nimi stotožniť. Pre mňa je dôležité, aby ich v mojom stvárnení prijal aj divák. Pristupujem k týmto zmenám s pokorou. Jeden večer hrám postavu človeka, ktorý chytá potkany. Na druhý večer obhajujem monarchiu, potom hrám riaditeľa. Táto rôznorodosť v našej profesii nám prináša veľa potešenia. Nemám obľúbenú len jednu postavu, ale je ich oveľa viac. Je to ako s deťmi. Niekedy sa darí lepšie, inokedy horšie, ale aj tak sú vaše.

Raz ste povedali, že divadelné herectvo je, pokiaľ ide o charakterové postavy viac milosrdnejšie k mužom. Prečo si to myslíte?

Autorov, ktorí píšu postavy pre zrelšie ženy, je menej. Škála mužských postáv aj v zrelšom veku je o čosi bohatšia. Čím je herec zrelší a má viac skúseností, tým väčšie bohatstvo dokáže vložiť do svojej postavy. Je to ako s náhrdelníkom. Čím viac rôznych korálikov tam dáme, tým je náhrdelník pestrejší a krajší. To platí aj o herectve. No naše herecké kolegyne nemajú toľko možností ako my herci. Ak si pozriete ktorékoľvek hry a obsadenia, ženy sú zastúpené len v jednej tretine. Keď vidíte krásnu mladá ženu, tak to vnímate ako zázrak. Pohľad na ňu vás poteší a zahreje na srdci. Čím je však žena zrelšia, tým prináša viac vnútorného bohatstva. A my muži nie sme k tomu dosť vnímaví.

Divadelné predstavenia sú psychicky dosť náročné. Ako relaxujete?

Úplne všedne. Rád chodievam na nákupy potravín a robím bežné domáce práce. Je to pre mňa ideálny relax. Svoj voľný čas rád trávim aj s vnúčatkami. S manželkou pravidelne pozeráme rôzne športové programy. Televízor máme v kuchyni a pri príprave jedla pozeráme často šport. Tešíme sa z úspechov našich športovcov. V lete mi robil radosť Peter Sagan. Cez zimu zase sledujem úspechy Anastázie Kuzminovej, Pavlíny Fialkovej a Petry Vlhovej. A pozeráme aj tenis a dokonca aj snooker. Naši športovci a športovkyne robia Slovensku fantastickú reklamu...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

- - Inzercia - -