Dnes je streda, 16.október 2019, meniny má: Vladimíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

ZÁHRADA | Zimná záhrada, alebo ak je snehu priveľa

január 26, 2019 - 15:40
Biela snehová prikrývka pokryla zem, stromy sú bez lístia. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa život v záhrade na niekoľko mesiacov zastavil. Rozhodne sa neuložte na zimný spánok. Záhrada potrebuje starostlivosť aj v tomto ročnom období.

Mráz ako nepriateľ

Väčšina rastlín sa bez problémov prispôsobí zmeneným podmienkam a prepne do vegetačného pokoja. Kolísanie teplôt, silný mrazivý vietor a ostré zimné slnko však môžu poškodiť aj mrazuvzdorné rastliny. Preto je dôležité správne zazimovanie drevín. Chrániť treba predovšetkým koreňový systém drevín, pri chúlostivejších druhoch celú rastlinu. Korene pred zamrznutím ochráni vrstva čečiny, mulčovacej kôry alebo lístia, ktorú nahrniete okolo dreviny.

mraz_ako_nepriatel.jpg

Mráz ako nepriateľ
Foto: 
shutterstock.com

Kolísanie teplôt počas dňa a noci môže poškodiť kmeň, preto ho obaľte slamou alebo jutou. V žiadnom prípade nepodceňujte silný nárazový vietor, ktorý môže krehké a plytko koreniace stromčeky polámať. Poskytnite im oporu v podobe drevených kolov zatlčených asi 15 cm od dreviny. Ak okolo nich omotáte plastovú sieťovinu alebo jutu, vytvoríte aj takzvaný vetrolam. Okrem nepriaznivého počasia existujú živí nepriatelia – hlodavce a lesná zver. Vtedy je potrebná pevnejšia ochrana, napríklad v podobe kovového pletiva.

Treba zabezpečiť dostatok vlahy

Výborný pomocník pri zabezpečení vlahy je sneh. Príležitosť treba využiť počas odmäku a navŕšiť sneh okolo rastlín, aby pri topení voda prenikla do pôdy. V prípade suchej zimy, keď je snehu málo, však treba rastliny polievať, aby nevyschli. Polievať môžete v čase, keď nemrzne. Rozdiel medzi teplotou vody a vzduchu však nesmie byť výrazný. Lepšie hospodárenie s vodou drevinám zabezpečí na jeseň zimný rez. Presvetľovací a omladzovací rez možno u niektorých drevín robiť aj v zime, no teplota nesmie klesnúť pod 3 °C.

Keď je snehu priveľa

Sneh chráni dreviny pred pôsobením mrazivého vetra. Ak je snehu priveľa a navyše mrzne, jeho váha môže krehké ihličnany ohnúť alebo polámať. Náchylné sú najmä borovice, smreky, tuje, cyprušteky a borievky. Preto je potrebné z ich konárov sneh striasať. Procedúre sa však vyhnite počas silných mrazov, kedy sú konáriky krehké. Preventívne môžete konáre ihličnanov zviazať špagátom k sebe a obaliť jutou. Tak získajú väčšiu stabilitu. Ochranu pred mrazom zvýšite, ak ich vnútro medzi konármi vyplníte slamou alebo čečinou.

ked_je_snehu_privela.jpg

Keď je snehu priveľa
Foto: 
shutterstock.com

Záhradný nábytok a náradie

Ak ste nestihli údržbu nábytku alebo záhradného náradia na jeseň, v zime to môžete napraviť. Čas údržby voľte podľa toho, z akého materiálu je nábytok. Pri drevenom prezrite náter a prípadné poškodenia odstráňte prebrúsením a novým náterom. Podobne pri kovovom nábytku. Tieto práce neodkladajte na jar. Odstrániť menšie poškodenia je lacnejšie a rýchlejšie.

Náradie a záhradnú techniku budete potrebovať už na jar. Skontrolujte technický stav svojich pomocníkov, či už ide o kosačky na trávu, záhradnícke nožnice na živý plot alebo ručné náradie. Zhrdzavené a nefunkčné časti zavčasu opravte alebo vymeňte, pretože len s čistým a funkčným náradím môže byť starostlivosť o záhradu kvalitná.

- - Inzercia - -