Dnes je piatok, 21.február 2020, meniny má: Eleonóra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

SPOMIENKA: Zlatá hviezda princeznej Lady zhasla

február 03, 2019 - 08:30
Keď mal v roku 1959 premiéru český rozprávkový film Princezná so zlatou hviezdou, vtedajšia tlač nad ním ohŕňala nos. Ten – podľa nich – „nechutný farebný gýč“, však prežil až dodnes a je súčasťou každých našich Vianoc. Rok čo rok si sadáme k televíznym obrazovkám, aby sme sledovali príbeh princeznej Lady a princa Radovana. Žiaľ, predstaviteľka Lady – MARIE KYSELKOVÁ navždy odišla do neba. Vynikala prirodzenou krásou, no osud sa s ňou v súkromí nepekne pohral.

Mariu Kyselkovú, predstaviteľku jednej z najkrajších princezien, ktorú milujú celé generácie divákov, našli minulý týždeň bez známok života v jej byte. Správu o jej skone oznámil jej sused a kamarát, herec Ivo Niederle, ktorý jej na sklonku života často pomáhal.

Marie Kyselková, ktorá sa preslávila vďaka filmu Princezná so zlatou hviezdou, sa pôvodne chcela stať zdravotnou sestrou. Dokonca vyštudovala v Brne zdravotnú školu. Už počas štúdia však navštevovala tanečné podniky, kde spievala a tancovala. Po skončení štúdia odišla do Prahy, kde pracovala ako manekýnka. Tam si krásnu mladú ženu všimol režisér Jiří Sequens a v roku 1955 jej ponúkol úlohu vo filme Větrná hora. Zahrala si aj vo filmoch Bomba či Touha, jej osudová rola však prišla o dva roky neskôr. Keď režisér Martin Frič hľadal hlavnú postavu princeznej Lady, jej pôvodná hlavná predstaviteľka Miriam Hynková ochorela. A manželka režiséra Martina Friča, ktorá vraj mala na neho veľký vplyv, vybrala práve Mariu Kyselkovú. Krásna Marie, aj keď bola v tom čase už tehotná, rolu prijala. Vďaka tejto úlohe získala nevídanú slávu a stala sa neoddeliteľnou súčasťou našich Vianoc.

Neverný manžel

Súkromný život princeznej Lady však nebol nijako rozprávkový. Zamilovala sa totiž do nesprávneho muža, herca Petra Haničinca. Zoznámil ju s ním herecký kolega Vladimír Menšík. Marie Kyselková ho bezhranične milovala, vydala sa za neho, ale úspešný herec bol chronický sukničkár a neustále ju podvádzal. „Ja som ho však tak veľmi milovala, že som sa ho snažila za každú cenu udržať, snažila som sa to ignorovať,“ priznala pred rokmi novinárom. V manželstve sa im narodil syn Ondřej, ktorý jej však namiesto radosti priniesol veľa trápenia. Prerušila s ním všetky rodinné putá. „Ondřej sa nám proste nevydaril,“ priznala pre české médiá na margo vzťahu so synom. Jej druhé manželstvo s o dvanásť rokov mladším stomatológom Vladimírom Demekom bola šťastnejšie. Narodili sa im dve dcéry Žofia a Alžbeta. Marie s Vladimírom prežila spokojných štyridsaťjeden rokov. Osud sa s ňou vôbec nemaznal. Aj jej bývalý manžel Petr Haničinec, aj manžel Vladimír zomreli na rakovinu.

Herectvo zavesila na klinec

Marie Kyselková svoj život obetovala rodine, starostlivosť o deti bola pre ňu prvoradá. S pribúdajúcimi rokmi nemala ani dostatok hereckých príležitostí a  vytrpela si svoje aj po fyzickej stránke. Podstúpila operáciu chrbtice, po ktorej mala veľké bolesti nôh a zle chodila. Pracovala ako vrátnička na vysokoškolských internátoch, ale kvôli zdravotným problémom musela nechať aj túto prácu. Neskôr sa sťažovala na samotu. Smrť legendárnej herečky, ktorá bola na sklonku života odkázaná na pomoc iných, zasiahla mnohých. Krásna princezná Lada odišla do hereckého neba, kde bude jej zlatá hviezda žiariť navždy.

Hereckého partnera Marie Kysilkovej – Josefa Zímu jej smrť hlboko zasiahla. „Mali sme sa radi. Boli sme nielen kolegovia, ale aj priatelia. Bude mi veľmi chýbať,“ zdôveril sa zarmútený herec. Na svoju spoluprácu s Mariou Kyselkovou si zaspomínal pred časom v rozhovore pre Slovenku.

 

Marie bola krásna. Boli ste do nej zaľúbený?

Nehovorím, že sa mi nepáčila, ale na konci nakrúcania čakala Marie dieťa s Petrom Haničincom a moja manželka, tiež herecká kolegyňa Eva Klepáčová, našu prvú dcéru. Obaja sme mali oči pre iného.

Ste v kontakte s princeznou Ladou, vašou legendárnou partnerkou zo slávnej rozprávky?

Viete, kto nás dal po tridsiatich rokoch dokopy? Slovenská televízia. V roku 1989 nás oboch pozvali do detského programu, v ktorom bola hlavnou témou rozprávka. Bolo to krásne. Stretli sme sa v Prahe o piatej hodine ráno na autobusovej stanici, sadli sme si do autobusu a cestou do Bratislavy sme si vyrozprávali svoje životné príbehy za tri desaťročia dozadu. Až vtedy som sa dozvedel, že keď jej nevyšlo manželstvo s Petrom Haničincom, vydala sa druhýkrát a z toho manželstva má dve dcéry... Čo sme si nestihli povedať cestou do Bratislavy, dopovedali sme si cestou späť. Potom sme sa rozlúčili a odvtedy sme sa nevideli. Pokiaľ viem, neprijala už účasť na žiadnej besede – nechce sa už ukazovať. 

Ako to, že ste sa nestretli? Veď celé roky žijete obaja v Prahe...

Marie prišla k herectvu náhodou, možno mal v tom prsty práve Petr Haničinec. Predtým, ako hrala princeznú Ladu, ju nepoznal nikto. Objavila sa ešte asi v dvoch filmoch a herectvo zavesila na klinec. Nepracovala, venovala sa svojim deťom. Zamestnala sa až na dôchodku – ako vrátnička na vysokoškolskom internáte.

Zvyknete v televízii pozerať princa Radovana a princeznú Ladu?

Nie, už z toho nemám dobrý pocit. Naposledy som sledoval Princeznú so zlatou hviezdou s vnučkami, keď boli malé. Na nakrúcanie mám však krásne spomienky. Do smrti budem vďačný pánu režisérovi Fričovi, že mi tú úlohu zveril. Stretol som sa tam s takými českými hereckými hviezdami, ako boli Smolík, Neumann, Růžek, Pištěk, a ja som bol pri nich maličký ako hrášok. Ale bola to pre mňa škola života, aj keď to bol jediný princ, ktorého som v živote hral...

- - Inzercia - -