Dnes je streda, 16.október 2019, meniny má: Vladimíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jana Kirschner: S partnerom sa nikdy nenudím

február 05, 2019 - 13:46
Speváčka JANA KIRSCHNER je talentovaná, ženská a charizmatická. Po období, keď sa venovala viac alternatívnej hudbe, túžila po novej výzve. A tak prijala úlohu koučky v šou The Voice Česko Slovensko. Pre Slovenku prehovorila aj o svojom súkromí. Prezradila, čím je pre ňu jej vzťah s Angličanom Eddiem stále inšpiratívny...

Posledné roky ste sa venovali skôr alternatívnejšej hudbe, bolo preto veľkým prekvapením, že ste sa rozhodli ísť ako koučka do šou The Voice Česko Slovensko. Čo vás k tomu viedlo?

Minulý rok som si vravela, že by som veľmi rada prijala novú výzvu. Mala som pocit, že sa mi všetky dni zlievali. Mávam síce koncerty, pri ktorých sa cítim dobre a pohodlne, na hudobnej scéne sa taktiež cítim výborne, no pociťovala som potrebu zažiť niečo nové. Keď som dostala ponuku do The Voice Česko Slovensko, volala mi manažérka, či ju má zrušiť. Povedala som jej, že si to premyslím. Zamyslela som sa, či to nie je presne tá výzva, ktorú som tak veľmi chcela a potrebovala. Prvé stretnutie v Prahe ma utvrdilo, že by to mohlo byť fajn. Stretla som ďalších členov poroty Kaliho, Pepu Vojtka a Vojtu Dyka. Práve s Vojtom som bola v minulosti prepojená pracovne, boli sme v intenzívnom kontakte. Povedali sme, že ak jeden z nás do projektu pôjde, druhý ho bude nasledovať. Veľmi skoro som pochopila, že zloženie poroty je fajn aj napriek tomu, že sa venujeme rozdielnym žánrom. Sledovala som obdobnú súťaž vo Veľkej Británii a zaujala ma nielen výberom poroty od Toma Jonesa až po Kylie Minogue. V momente, keď som ponuku prijala, vedela som, že ju musím zobrať so všetkým, čo k tomu patrí. Mám pocit, že som vyrástla a viem brať určité veci s nadhľadom. Teraz sa sústreďujem na to, aby sme vybrali najväčší talent v súťaži.

Aké hlasy, prípadne typy osobností vás v hudobnom svete zaujmú?

Pri hudobnom formáte, ako je The Voice Česko Slovensko je to pomerne ťažké. Mám deväťdesiat sekúnd na to, aby ma spevák či speváčka zaujali. Na spevákov totiž vplývajú rôzne vzruchy z okolitého prostredia. Ak sa gitarista zle vyspal alebo má horúčku, dokáže bez problémov zahrať na pódiu sólo. Speváka však rozruší čokoľvek. Navyše spievať dokáže každý, kto má dobrý sluch. To však ešte neznamená, že môže byť úspešný muzikant. Takisto to neznamená, že sa môže stať hviezdou. Mám v tíme silné charaktery, ktoré mi robia veľkú radosť.

Pred časom ste naspievali pieseň Dunaj, ktorá sa objaví vo filme Ostrým nožom. Film je inšpirovaný vraždou Daniela Tupého. Dotýka sa vás, čo sa na Slovensku deje?

Myslím si, že umelci a muzikanti by sa mali vyjadrovať k témam, ktoré trápia našu spoločnosť. Je to jedna z funkcií umenia. Je dobré vyjadrovať sa k témam, ktoré sú v našej spoločnosti živé. Niečo podobné sa stalo vďaka filmu Únos. Film Ostrým nožom totiž otvorí debatu k tomu, čo sa v minulosti stalo. Podľa môjho názoru majú filmári a muzikanti schopnosť zmeniť veci a posunúť ich dopredu. Podľa mňa majú tiež možnosť meniť názory ľudí.

Dlhší čas žijete s partnerom Eddiem a s dcérkami v Londýne. Cítite, že ste vďaka tomuto kozmopolitnému svetu viac otvorená, menej súdite a menej sa bojíte inakosti?

Dnes mám menší problém s inakosťou, no nemôžem povedať, že som bola taká, keď som do Londýna prišla. Bola som skrátka dievča z malej krajiny, ktoré dlho chodilo po Londýne s naširoko otvorenými očami. To mesto je nesmierne dynamické a ponúka rôzne zastúpenia národov, jazykov, zmes kultúr. Nedá sa však povedať, že som vždy kráčala s otvorenou náručou. Musela som takisto prejsť určitú cestu. Vychovala som samu seba, aby som ľudí nehodnotila podľa toho, ako vyzerajú či akú majú farbu pleti. Som veľmi šťastná, že naše deti vyrastajú v tomto meste a chodia do školy, ktorá je veľmi internacionálna. Verím, že otvorenosťou sa s ľuďmi zbližujeme. Podľa mňa je lepšie hľadať cestu, ako niekoho súdiť. Tým, že nie sme schopní tolerovať jeden druhého, vzďaľujeme sa od seba...

Viac sa dočíte v aktuálnej Slovenke

- - Inzercia - -