Dnes je piatok, 19.júl 2019, meniny má: Dušana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Mária Čírová: Manželstvo nás zblížilo

február 12, 2019 - 14:44
Je krásna, príjemná, prirodzená. Výnimočná speváčka. Nedávno sa jej splnil ďalší veľký sen. Mária Čírová sa stala moderátorkou The Voice Česko Slovensko. Hoci má veľmi úspešnú kariéru, hovorí, že najdôležitejšia je pre ňu láska a rodina.

Mária Čírová, ste úspešná speváčka, ale aj módna ikona. V hudobnej šou The Voice Česko Slovensko sa však predstavíte ako moderátorka. Vraj k tomu pristupujete s pokorou…

Áno, pokora je základ. Veľmi sa teším, že ma oslovili do tejto šou, ktorá je predovšetkým o hudbe. Možno preto mi je táto práca blízka. Už v minulosti som si povzdychla, že ak by som dostala ponuku moderovať niečo, čo má blízko k hudbe, bola by som nadšená. Nikdy som však prianie nevyslovila nahlas. Keď prišla ponuka moderovať šou The Voice Česko Slovensko, povedala som si, že moja prosba musela byť vypočutá niekde hore. Momentálne sa cítim v tejto úlohe ako ryba vo vode.

Stáva sa vám často, že po niečom túžite a ono sa to splní?

V poslednom čase sú u mňa takéto pocity veľmi silné. Naučila som sa počúvať viac seba ako ostatných. Takže moje pocity sa zintenzívnili. Musím povedať, že zázraky v živote existujú. Ak v živote vieme, čo chceme, ideme za tým, naše sny sa môžu stať realitou. Dôležité je, aby sme mali túžby a sny v hlave. Už dávnejšie som túžila moderovať hudobnú šou, ale keby som predtým nemoderovala magazín Love a šou O desať rokov mladší, tak by som sa k svojmu snu nemusela priblížiť. Mnohí odmietnu niektoré ponuky a potom sa ich sny neuskutočnia. Život prináša situácie, vďaka ktorým sa môžeme učiť a pracovať na sebe. U mňa to platí aj v rodine, aj u detí, aj v hudbe, aj pri moderovaní.

Moderovanie je vo veľkej miere o veľkej spontánnosti, empatii, diplomacii, psychológii. Ako sa vám darí napĺňať tieto atribúty?

To je krásna otázka. Je v nej obsiahnuté všetko, čo ma na moderovaní baví. Baví ma venovať sa psychológii človeka, trochu ho skúmať. Som zaujatá respondentom, mám chuť ho spoznať a otázky potom prichádzajú samy. Nedá sa povedať, že by som bola moderátorka. Som len človek, ktorého veľmi baví komunikácia s ľuďmi. Som rada, že to na tvorcov šou pôsobí prirodzene a ľudsky. Som spontánna a nemám strach z kamier. Pri hudobnej šou The Voice Česko Slovensko nepoužívam moderátorské kartičky, skôr improvizujem. Ako moderátorka sa cítim veľmi slobodne.

Predsa len, ľudia vás skôr vnímajú ako hudobníčku. Kto vám pomáha v  moderátorskej profesii?

V minulosti som počas magazínu Love a šou O desať rokov mladší spolupracovala s vynikajúcou hlasovou pedagogičkou Evou Žilinekovou. Je fantastická učiteľka a veľmi mi pomohla. Nikdy som za ňou nešla s tým, že chcem vylepšiť svoju reč, respektíve, že sa chcem venovať moderovaniu. Hodiny s ňou mi pomohli aj na koncertoch, kde často komunikujem s publikom. Povedala mi, že sa nemám báť byť pred kamerou sama sebou. Keď som v minulosti moderovala magazín Love, bola som stuhnutá. Respondenta som nepočúvala, v hlave mi „bežali“ ďalšie otázky, ktoré som sa chcela opýtať. Až s pribúdajúcimi rokmi som sa upokojila. Dovolila som si byť sama sebou. Pochopila som, že pri moderovaní sa nemusím strachovať. Dnes si užívam slobodu a pokoj. Som nadšená aj partiou, ktorú mám v šou. 

Mnohí úspešní ľudia tvrdia, že dôležité je dobré rodinné zázemie. Je rodina pre vás oporou a inšpiráciou aj v pracovnej oblasti?

Neviem si predstaviť život bez muža a detí. V devätnástich som už cítila, že mám vedľa seba človeka, ktorého mám veľmi rada a chcem mať s ním rodinu. Tie pocity boli u mňa nesmierne intenzívne. Milovala som kočíky, bábätká a detské pieskoviská. Vďaka tomu máme deti Huga a Zoe. Rodina bola pre mňa od začiatku na prvom mieste. Dnes však viem, že rebríček životných hodnôt sa môže rokmi meniť. Na druhej strane cítim, že všetko je tak, ako má byť.

Váš manžel Maroš Kachút je hudobný producent. Je vaše manželstvo inšpiratívne nielen po pracovnej stránke?

Pre mňa je Maroš veľmi inšpiratívny a charizmatický človek. Manželstvom sa to ešte upevnilo. Zobrali sme sa po deviatich rokoch vzťahu a mám pocit, že ako manželia sme si ešte bližší. Stali sme sa akoby jedným človekom. Vždy sme obaja hovorili, že chceme, aby nám bolo vo vzťahu dobre. Všetko si povieme všetko na rovinu. Sadneme si na gauč a zhovárame sa. Bavíme sa o tom, čo dokážeme zlepšiť a urobiť lepšie. Kľúčová je v našom vzťahu komunikácia.

Raz ste povedali, že s manželom ste sa dohodli. Ak z vášho vzťahu zmizne úcta, odchádzate. Stále to platí?

Vo vzťahu musí panovať láska. Ak chcú ľudia spoločne žiť, musí medzi nimi panovať úcta. Existujú vzťahy, kde chýba úcta a rešpekt. Potom sú ľudia len nešťastní a nevedia to zmeniť. Ak chce niekto prežiť krásny vzťah, musí na ňom pracovať každý deň. Každý jeden deň je pre partnerstvo a manželstvo nová výzva.

Čím je pre vás manžel jedinečný?

Najcharizmatickejší je, keď si dá rifľovú kuchynskú zásteru a navarí úžasný obed alebo večeru. Milujem, keď ma čaká s večerou. Posledné roky pripravuje aj vianočné menu. Vtedy som pomocníčkou, prípadne dekorujem dom. Myslím si, že po jedenástich rokoch vzťahu viem, čo je na mojom mužovi dobré. Sme na seba navyknutí.

Pôsobíte pohodovo a ako mierna žena. Viete sa s manželom aj konštruktívne pohádať?

Jasné, vieme sa pohádať! Často sme spolu dvadsaťštyri hodín. Tým, že spolu pracujeme, je to náročné. Dlho trvalo, kým sme našli systém, aby sme dokázali spolu prežiť pekný čas aj ako partneri. Jedna vec je rešpektovať partnera a mať ho v úcte. Druhá je rešpektovať partnera v práci a mať ho v úcte. Veľa rozhovorov predchádzalo tomu, aby sme dnes boli taký tím a nerozlučná dvojica, ako sme teraz.

Kto z vás je tvrdohlavejší?

Obaja sme tvrdohlaví. Skôr je namieste otázka, kto prvý ustúpi. Dlho som ustupovala ja a myslela som si, že je to tak dobre. Veľakrát som to urobila pre dobro veci. Potom ma to dobro tak prevalcovalo, že som začala byť ostrejšia a veci sa „narovnali“. Lepšie to začalo byť, keď som prejavila, čo cítim a ako to chcem. Vtedy sa pohli ľady aj u partnera a nastal súzvuk. Dnes prežívame dokonalý súzvuk. Môj muž sa ma ako môj manažér pýta na ponuky, zaujíma ho moja odpoveď i ako to cítim. Vtedy som najšťastnejšia. Snažíme sa robiť v živote aj v práci kompromisy.

Máte veľa záujmov. Zaujímali vás kone aj taliančina. Ako vychovávate deti, aké majú záujmy Hugo a Zoe?

Deti baví veľmi veľa vecí, každý deň sa venujú niečomu inému. Je pomerne náročné zvládať všetky ich aktivity. Sama som bola ako dieťa veľmi zaťažená krúžkami. Chodila som na spev, na klavír a na tanec i na recitačný krúžok. Dlho som si hovorila, že nechcem deti zaťažovať krúžkami. Na druhej strane by sa mi nepáčilo, ak by sedeli celé dni pri počítači a nudili sa. Po intenzívnejšom premýšľaní sme deťom nastavili harmonogram a každý deň majú svoj program mimo školy. Hugo a Zoe dokonca hrajú v detskej kapele a som veľmi rada, že podedili naše hudobné gény. Milujú kolieskové korčule, chodia na plavecký krúžok, vyskúšali zumbu aj ping-pong. Som rada, že skúšajú viaceré aktivity a budú si z nich v budúcnosti vyberať tie, čo ich budú baviť.

- - Inzercia - -