Dnes je streda, 19.február 2020, meniny má: Vlasta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Manželstvo po slovensky: láska ako valec

marec 02, 2019 - 12:00
Obaja pracovali ako kuchári. V hotelovej kuchyni sa zoznámili a keďže mali veľký zmysel pre humor, snažili sa byť čo najviac spolu. Trochu z recesie, trochu z riadnej lásky sa po šiestich mesiacoch aj zobrali a nikomu neprekážalo, že Dana je o päť rokov staršia. Ona predala svoj byt v Petržalke, on garsónku na sídlisku v Lamači a kúpili nový trojizbový byt v Dúbravke. Milovali prírodu, takže vysoké stromy pred ich oblokmi spríjemňovali obom každučký deň.

Po dvoch rokoch sa manželom narodil syn Maxo. Dieťa, čo takmer nikdy neplakalo. Usmiate ako jeho rodičia prinieslo do domu šťastie a radosť. Takže rodina si nažívala práve tak, ako by túžili žiť všetky dvojice.

Peter, starostlivý otec doma denne vyváral a vôbec sa nestaral, že hrncov a výparov z nich má dosť v práci. Chcel Dane čo najviac pomôcť. V podstate na ňu nechával iba dieťa. Nakupoval, upratoval, pral, žehlil... Až sa čudovala, akého má doma pána dokonalého.

Keďže žili so susedmi družným životom plným narodeninových a iných osláv, stali sa dvojicou, o ktorej sa vlastne vedelo všetko. Akoby ani nemali súkromie. Vždy u nich niekto sedel, vždy niekoho núkali jedlom, kávou... Jedným slovom, obľúbený manželský pár. Spoza dverí ich bytu nevychádzali nikdy nijaké hádky, nijaké kriky... Maxo si teda rástol v ideálnom prostredí a tiež sa podľa toho správal. Dobrý a múdry chlapec, ktorého mal v činžiaku každý rád. Najskôr šiel na gymnázium, potom na medicínu a rodičia sa zo svojho syna veľmi tešili. Boli na neho pyšní, veď vyšiel z obyčajnej rodiny kuchárov a aha, kam to až dotiahol. A syn sa k matke a otcovi správal tak krásne, akoby vyrastal niekde v kaštieli, akoby mu dali všetko, čo na tomto svete existuje. Veľmi oboch miloval!

Život odkrajoval z rokov oboch manželov a ani si neuvedomili, že majú za sebou tridsať liet spoločného života. A stále v tom istom byte, stále všetci traja spolu. Žili si ako voľakedy, keď začínali. Chodievali na prechádzky, niekedy zašli do kaviarne na kávu, avšak... Ustavične medzi susedmi. Poznali trápenia aj radosti všetkých z baraku, kde žili, často pomáhali riešiť manželské spory, krízy...

Konečne stála pred dverami bytu a s darčekom pre manžela vošla dnu. Priatelia už sedeli, kde sa dalo, niekto si našiel miesto na stoličke, iný na gauči... Malý konferenčný stolík bol preplnený jedlom. Dana šla do kuchyne rovno za Petrom, vedela, že manžela nájde iba tam. Dorábal, ukladal... Vedľa neho sa pohyboval ďalší muž, ktorého nepoznala. Podišla k Petrovi, dala mu na líce bozk a z kabelky vytiahla krásne hodiny: To máš za to, že si so mnou tak dlho vydržal, povedala mužovi a zdalo sa jej čudné, že reaguje celkom inak, ako keď sú spolu.

Danuška moja, chcem ti predstaviť svojho priateľa. Toto je Alojz a aby som sa na staré kolená nestal podvodníkom, oznamujem ti, že s ním už dva roky žijem. Sme partnermi.

Dana zostala ako obarená slepačím vývarom, ktorý pripravil Peter. Pozerala raz na jedného, potom na druhého a nevedela, čo riecť. Napokon sa zmohla iba na otázku: A to znamená, že sa rozvedieme?

Nie, kdeže! Alojzovi neprekážaš! Ak teda nebude on tebe... Usmial sa Peter a pohladil manželku po tvári. Zobrala drahé hodinky, hodila ich nazad do kabelky, vyzliekla sveter a šla medzi hostí. Sadla si k stolu a čakala, kedy ju manžel, rovnako ako ostatných, obslúži. Susedia už popíjali, štebotali, smiali sa a každý sa cítil tak dobre, ako to v byte týchto manželov bývalo vždy.

Okolo pol noci sa spoločnosť rozišla a Alojz zostal. Ešte stále si s Danou nepovedali ani jediné slovo. Nevedela, či má urobiť škandál, alebo sa tváriť, akoby sa nič nedialo. Veď keď sú už spolu tak dlho a Peter bol k nej normálny, milý... Nechala veciam voľný priebeh. Ľahla si do svojej postele, Peter však zostal s Alojzom v obývačke. Max v ten večer nechal rodičov samotných a zostal u priateľky.

Ráno sa stretli všetci traja pri raňajkách. Peter dovtedy poupratoval z večera, a keď sa Dana zobudila, byt bol už ako zo škatuľky.

Dobré ráno! Dobré ráno, Alojz, povedala a usmiala sa. Peter sa rozplakal dojatím a svoju manželku mocne objal. Alojz sa usmial tiež a nalial Dane do šálky kávu.

Nerozviedli sa. Žili, ako sa dalo, ale faktom je, že sa neprestali mať radi. Nuž a Peter svojho Alojza domov už často nepozýval. Niekde si urobili spoločné hniezdočko lásky.

Láska žien je niekedy ako valec, čo nedbá na okolie a len ide a ide...

Vaša IVANA HAVRANOVÁ

- - Inzercia - -