Dnes je štvrtok, 19.september 2019, meniny má: Konštantín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Cena primátora 2018: Mám radosť z významného ocenenia

marec 05, 2019 - 12:46
Aj tento rok sprevádzala oceňovanie významných osobností v Banskej Bystrici slávnostná atmosféra. V Cikkerovej sieni banskobystrickej radnice si prevzalo Čestné občianstvo, Cenu mesta a Cenu primátora za rok 2018 desať laureátov. Cenu primátora získala aj riaditeľka nášho vydavateľstva, rodáčka z Banskej Bystrice, Mária Reháková.

cena_primatora_bb_-_000_1.jpg

Cena primátora BB 2018
Foto: 
Ivan Medveď

„Ocenenie od primátora Banskej Bystrice Ján Noska je pre mňa veľkou cťou. Vyznamenanie má pre mňa profesionálnu aj ľudskú hodnotu. Dlhodobo spolupracujem v Banskej Bystrici s ľuďmi, s ktorými vytvárame kultúrne hodnoty. Či ide o celoslovenskú súťaž Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča, o každoročný program týždenníka Slovenka alebo o výnimočný Deň kroja, ktorý sa stal fenoménom. Ocenenie má pre mňa však najmä ľudský rozmer. V Banskej Bystrici som sa narodila. V tomto meste mám stále rodinu, spolužiakov, priateľov. Je pre mňa miestom, kam sa stále môžem vracať a je stále mojím domovom.“

Meno Márie Rehákovej ako aj mená ďalších lauerátov sú zapísané na stránkach pamätnej knihy mesta.

cena_primatora_bb_-_000_2.jpg

Cena primátora BB 2018
Foto: 
Ivan Medveď

Cena Čestné občianstvo Banskej Bystrice

Cenu Čestné občianstvo získal za celoživotné postoje, odvahu a službu pravde a humanite, právnik, literát, prekladateľ, jezuita, kňaz i politický väzeň František Paňák, in memoriam.

Cena Mesta Banska Bystrica

Za dlhoročné pôsobenie na komunálnej úrovni v prospech mesta a jeho obyvateľov získal Cenu mesta dlhoročný poslanec Pavol Bielik. Za odvahu pri šírení pravdivých informácií počas pohnutých augustových udalostí v roku 1968 si Cenu mesta odniesol aj kolektív zamestnancov, ktorí v auguste 1968 pôsobili v banskobystrickom štúdiu Československého rozhlasu. Cenu mesta získal aj Daniel Kováč, in memoriam. Za odbojovú činnosť a prejavenú odvahu pri záchrane ľudských životov počas druhej svetovej vojny.

Cena primátora Banskej Bystrice

Cenu primátora si tento rok odniesli Pavel Fiľo, za výrazný prínos v oblasti odborného vzdelávania a popularizáciu včelárstva na Slovensku a v zahraničí. Rudolf Hromada, riaditeľ Štátnej opery, za celoživotné pôsobenie a propagáciu mesta v oblasti kultúry, Josef Komoň, lekár, aj vďaka ktorému funguje v Banskej Bystrici kvalitná nemocnica, Ludvik Nábělek, in memoriam, za odvahu a prejavenie ľudskosti počas Slovenského národného povstania a Ján Žuffa, ktorého primátor ocenil za dlhoročný prínos v oblasti vzdelávania a vytváranie podmienok pre rozvoj mládeže v meste.

 

cena_primatora_bb_-_000_3.jpg

Cena primátora BB 2018
Foto: 
Ivan Medveď

„Som rád, že po roku môžem opäť odovzdať ocenenia výnimočným ľuďom. Ste tí, ktorým nestačí pozlátka na povrchu. Viete, že ak chcete dosiahnuť skutočnú hodnotu, musíte ísť hlbšie, neraz až na dno svojich síl,“ povedal vo svojom príhovore primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

cena_primatora_bb_-_000_4.jpg

Cena primátora BB 2018
Foto: 
Ivan Medveď

Podujatím sprevádzal moderátor Martin Staňo, o kultúrny program sa postarala vokálna skupina Elegance a hudobníci Andrej Baran a Adam Marec. Každý laureát bol ocenený originálnym grafickým listom. Špeciálne pre túto príležitosť ich navrhol akademický maliar Igor Benca, na vytvorení návrhu sa podieľal Patrik Ševčík. Motívom grafiky je erb s anjelom, ktorý drží ochranné krídla nad mestom, jeho obyvateľmi a návštevníkmi. Grafika symbolizuje aj bohatú banskú históriu, ťažbu medi a prácu v hámroch.

- - Inzercia - -