Dnes je nedeľa, 23.február 2020, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Flóra Bratislava oslavuje jubileum

apríl 03, 2019 - 14:46
Počiatky výstavy siahajú do rokov 1966-68, keď hlavné mesto prvýkrát zažilo na vtedajšie časy nevídanú krásu kvetov. Zimný štadión sa rozžiaril farbami a vôňou kvetín a akcia mala taký úspech, že sa z nej stala pravidelná slávnosť, ktorú každoročne očakávali desiatky tisíc návštevníkov z celej republiky.

Po čase začali byť priestory štadióna malé a výstava sa sťahovala prvýkrát. Za výdatnej finančnej podpory štátu naplnili zahraniční a domáci pestovatelia sedem pavilónov na dunajskom nábreží. Promenáda pri rieke spojená s prehliadkou kvetov bola natoľko silný zážitok, že niektoré roky trvala výstava až desať dní a okolo exponátov sa ľudia posúvali bez možnosti zastať. Bez technických vymožeností dnešných dní sa v noci hádzalo uhlie do kotlov na kúrenie, vymieňali sa zvädnuté kvety. Maďarsko, Holandsko, Nemecko, Rumunsko a iní začali Flóru vnímať ako výstavu, ktorá má meno a prestíž. Pokračovala tradícia vysadených záhonov popri cestách, nadšení ľudia súťažili o najkrajší balkón či predzáhradku.

Spoločenské zmeny otriasli aj výstavou. Po odchode riaditeľa a zakladateľa Emila Skákalu a útlme štátnych financií sa ťažko hľadal pokračovateľ, ktorý by mal nielen odvahu, ale bol ochotný ísť do toho aj finančne. Vtedy nastúpil žiak Emila Skákalu Andrej Kulla, ktorého nadšenie a nasadenie výstavu zachránilo. V roku 1991 urobil poslednú výstavu s pomocou štátu. V roku 1993 už usporiadal výstavu súkromne a naposledy v PKO. Flóra sa sťahovala znovu na zimný štadión a kúpalisko Tehelné pole. PKO zavreli. Od roku 2001 býva výstava v areáli Incheby Expo, ktorá ako jediná v Bratislave má dostačujúce priestory pre výstavy v exteriéri aj v interiéri.

Návštevníci často vzdychajú nad minulosťou, aká bola Flóra krásna. Keď sa však nájdu staré zábery z výstavy, vidia, že dnes sú ich nároky oveľa vyššie a očakávajú aj sprievodný program, ktorý im prinesie nové poznatky, rady a ukážky.

Flóra už nie je len o naaranžovaných kvetoch. Podporuje účasť škôl, učí nové štýly, odborníci radia ako dosiahnuť pestovateľské úspechy, podporuje aj silnejúci tlak doplniť okrasnú záhradu či balkón úžitkovou časťou, učí ako sa správať ekologicky a pomáha začiatočníkom aj pokročilým.

Prešiel rok 2000, zmenilo sa štátne zriadenie, mena, odišli spomedzi nás riaditelia, ktorí výstavu dlhé roky viedli. Kvety zostávajú, príroda a krása, ktorú ponúka, sa znovu dostáva do popredia nášho záujmu.

Štvrtého apríla otvorí bránu 40. ročník Flóry Bratislava – medzinárodnej výstavy kvetov a záhradníctva.

Tešíme sa na vás!

- - Inzercia - -