Dnes je nedeľa, 23.február 2020, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Banskú Bystricu navštívila premiérka Rumunska

apríl 05, 2019 - 18:38
Minulý piatok sa mesto pod Urpínom stalo miestom oficiálneho stretnutia predsedu vlády SR Petra Pellegriniho s predsedníčkou rumunskej vlády Vioricou Dăncilovou.

Jedným z dôvodov jej návštevy bolo 74. Výročie oslobodenia Banskej Bystrice, v ktorom Rumunská armáda spolu so Sovietskou zohrala kľúčovú úloha.

Predsedníčka rumunskej vlády, spolu s premiérom Petrom Pellegrinim, primátorom mesta Jánom Noskom a honorárnym konzulom Rumunska na Slovensku, Ladislavom Rehákom, položila kyticu kvetín k Čiernemu obelisku  na námestí SNP, kde boli rumunskí vojaci pôvodne  pochovaní,  kým ich pozostatky nepreniesli na vojenský cintorín vo Zvolene.

Počas tlačovej konferencii v priestoroch historickej Radnice, hostiteľ Peter Pellegrini uviedol:

 „Dnes je pre Banskú Bystricu výnimočný deň, pretože nie vždy je toto mesto svedkom oficiálnej štátnej návštevy a prijatia predsedu vlády inej krajiny. Toto miesto má pre dnešnú štátnickú návštevu veľkú symboliku, pretože pani premiérka prichádza v čase, kedy si pripomíname oslobodzovanie našich miest a blížime sa k výročiu ukončenia druhej svetovej vojny. Práve tu v Banskej Bystrici a okolí to boli rumunskí vojaci, ktorí zohrali významnú úlohu pri oslobodzovaní nášho mesta a regiónu. V skutočnosti Rumunská armáda oslobodila viac ako tretinu nášho územia a tu v neďalekom Zvolene je pochovaných viac ako 10 tisíc rumunských vojakov a je pre mňa veľká česť, že sa s pani premiérkou zúčastníme pietnej spomienky aj na tomto cintoríne.“

Podľa slovenského premiéra Rumunsko má aj ďalší unikát, ktorý si Slovensko veľmi cení. Okrem slobody, ktorú nám priniesli rumunskí a sovietski vojaci, to bolo práve Rumunsko, ktoré sa v roku 1968 nezúčastnilo invázie vosk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa, čo si Slováci budú navždy pamätať.

Medzi Slovenskom a Rumunskom vládu veľmi čulé priateľské vzťahy na všetkých úrovniach,  tak politickej ako aj obojstrannej obchodnej úrovni, ktorá v roku 2018 presiahla hranicu troch miliárd eur. Rumunsko je dnes predsedajúcou krajinou v rámci EÚ v rušných časoch, podobne ako predtým Slovensko v súvislosti s brexitom a avizovaným odchodom Veľkej Británie zo spoločenstva európskych krajín.

Slovenská republika podporuje ambície Rumunska stať sa členom OECD, kde sme už 19 rokov. Rumunsko podľa Petra Pellegriniho už splnilo všetky technické podmienky na to, aby sa stalo súčasťou Schengenského priestoru, čo si želá aj Slovenská republika. O tom sa bude hovoriť aj na najbližšom summite EÚ v rumunskom Sibiu 8. – 9. mája 2019.

Na pracovnom rokovaní oboch predsedov vlád sa hovorilo aj o prepájaní dopravných a energetických infraštruktúr v rámci EÚ. Spoločne nás viaže členstvo v NATO, kde si Rumunsko plní svoje záväzky a Slovensko sa k tomu približuje.

Rumunská premiérka Viorica Dăncilă vo svojom vystúpení okrem iného povedala:

„Chcem sa poďakovať pánu premiérovi Pellegrinimu za krásne privítanie v jeho rodnom meste. Veľmi si cením to, ako sa Slovensko stará o hroby a pamätné miesta, kde ležia rumunskí vojaci z čias II. svetovej vojny a tiež podporu, ktorú dávate Slovákom, žijúcim v Rumunsku. Zdieľame spoločnú históriu a na nej staviame aj naše priateľské vzťahy. Oceňujem podporu slovenskej strany, ktorú dostávame v rámci Európskej únie. Zhodli sme sa, že budeme podporovať vysokú úroveň našich medzivládnych vzťahov.“

Oficiálnu návštevu Slovenska ukončila predsedníčka vlády Rumunska vo Zvolene položením vencov k pamätníku rumunských vojakov.

- - Inzercia - -