Dnes je utorok, 14.júl 2020, meniny má: Kamil
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ivan Štefanec: Od ľudí zbieram podnety na zlepšenie mojej práce

apríl 29, 2019 - 14:00
Už päť rokov zastupuje Slovensko v Európskom parlamente. Bojuje za kvalitné potraviny na pultoch našich obchodov i za nastolenie spravodlivosti v slovenskom poľnohospodárstve. V májových voľbách do Európskeho parlamentu sa chce opätovne uchádzať o dôveru voličov. Rozprávali sme sa s Ivanom Štefancom z KDH.

Ivan Štefanec najlepšie relaxuje pri bicykli či behu. Do športových aktivít zapája aj svoju malú vnučku.

Ako poslanec zastupujete Slovensko v Bruseli už päť rokov. Mohli by ste zhrnúť vašu činnosť a aktivity?
Môj pracovný deň je naplnený stretnutiami so zástupcami najrôznejších iniciatív a štúdiom podkladov pre jednotlivé zákony. Najdôležitejšia časť činnosti europoslanca sa odohráva vo výboroch, kde rokujeme o konkrétnych oblastiach. Tak vznikli napríklad nové pravidlá pre autá po afére Dieselgate, nové možnosti čerpania úverov aj pre malé firmy z fondov pre strategické investície, či rýchlejšie a jednoduchšie uznávanie výrobkov na našom európskom trhu. Každý týždeň trávim minimálne tri dni na Slovensku. Navštevujem regióny, rozprávam sa s ľuďmi a zbieram podnety pre zlepšenie mojej práce. Ako prezident SME Europe presadzujem záujmy malých podnikateľov, ktorí zamestnávajú najväčší počet ľudí. Tu ide predovšetkým o znižovanie administratívy, lepšie možnosti ich financovania a odbúravania prekážok na spoločnom európskom trhu.

Čo považujete za váš najväčší úspech, resp. úspechy?
Okrem presadenia finančných postihov za dvojakú kvalitu výrobkov považujem za najväčší úspech to, že sme na európskej úrovni začali vyšetrovať podvody v daniach a v poľnohospodárstve, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Európsky parlament má povinnosť kontrolovať použitie európskych peňazí a kontrolné misie odhalili celú pravdu o tom, ako sú malí slovenskí farmári prenasledovaní a okrádaní. Zozbierané podnety som predložil na OLAF, Európsky úrad pre boj proti podvodom. Bojujem za to, aby sme mali na pultoch obchodov čo najviac kvalitných slovenských potravín a to bez nastolenia spravodlivosti v slovenskom poľnohospodárstve možné nebude. Tiež ma teší, že som presadil návrh, aby novinárska stáž v Európskom parlamente niesla meno Jána Kuciaka.

Čo naopak sa vám nepodarilo?
Napriek snahám sa mi za súčasnej vlády nepodarilo presadiť, aby Slovensko viac využívalo zdroje, ktoré nám Brusel ponúka a ktoré môžu slúžiť na výstavbu ciest, železníc a podporu tvorby nových pracovných miest. Verím však, že na budúci rok príde vláda, ktorá sa bude o budúcnosť Slovenska viac starať. 

Ak by ste boli opätovne zvolený, čo by boli vaše priority?
Na mojich cestách po slovenských regiónoch vnímam, že najväčším problémom je ich vyľudňovanie. Živitelia rodín, ale aj matky často odchádzajú za prácou v rámci Slovenska, alebo do zahraničia. Trpia tým rodinné väzby a naše mestá a obce stagnujú. Vďaka pomoci Európskej únie sa to dá zmeniť. Chcem, aby išlo viac peňazí do podpory dobrých pracovných miest v regiónoch. Dá sa to uskutočniť cez podporu
podnikania a zamestnávania, aj cez výstavbu novej infraštruktúry, ktorá priláka nové investície. 

Ivan Štefanec rád zdoláva slovenské hory, vystúpil aj na Ďumbier.

Ivan Štefanec rád zdoláva slovenské hory, vystúpil aj na Ďumbier.

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02 Bratislava, IČO: 00586846

Dodávateľ:  UNIMEDIA s.r.o., Panónska cesta 7, 851 04 Bratislava, IČO: 313 80 999, DIČ: 2020306970, IČ DPH: SK2020306970

Foto: archív I.Š.

- - Inzercia - -