Dnes je sobota, 30.máj 2020, meniny má: Ferdinand
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Gabika Dzuríková: Nemáš muža, nemáš pravdu

apríl 30, 2019 - 12:35
Je energická, temperamentná a životaschopná. Herečka GABIKA DZURÍKOVÁ v otvorenom rozhovore priznáva, že veta: „Nemáš muža, nemáš pravdu“, nie je žiadne klišé, ale je pravdivá. Hoci je momentálne single, vždy si rada nechá od muža pomôcť. So sympatickou členkou Slovenského národného divadla sme sa porozprávali nielen o herectve, ale aj o súkromí.

Foto: Profimedia

Raz ste povedali, že pri hraní v SND máte zranenia ako vojak. Sú predstavenia natoľko náročné, že si vyžadujú dokonalú fyzickú a psychickú kondíciu?

Jasné! Niektoré predstavenia sú extrémne náročné. Najťažšie je skúšanie a generálkový týždeň. To platí aj o nedávnej premiére Pohreb alebo svadba – čo skôr? Keď si to pozrie divák, tak sa mu zdá predstavenie na prvý pohľad ľahulinké. Kým sa dopracujete k výslednému efektu, chvíľu to trvá. V predstavení lietame, padáme a ležíme na škridlovej streche. Chcete či nechcete, vždy sa vám niečo podarí. Nechcite vidieť moje kolená, v akom sú stave. Mini úrazy sa nám počas skúšok, samozrejme, podarili. Som čoraz viac presvedčená, že človek v SND musí byť v dokonalej fyzickej a psychickej kondícii. Nič by vás nemalo bolieť a ak áno, tak to na sebe nedáte znať. Napokon aj tak odohráte predstavenie a idete ďalej. Ak nie ste fyzicky zdatní, tak sa to rieši podľa vašich možností. Moji milí kolegovia Oldo Hlaváček a Dušan Jamrich v tomto predstavení hrajú napríklad bežcov. Nevieme sa prestať smiať, keď sa tvária, že behávajú roky a ich úspornosť je naozaj komická. Dali to aj napriek tomu, že netušili, ako na tom budú po fyzickej stránke. Naši milí bardi sú naozaj čarovní (smiech).

V akých ďalších predstaveniach v Slovenskom národnom divadle vás môžu momentálne diváci vidieť?

Je ich viac, účinkujem v Antigone, v hre Ako sa Lomidrevo stal kráľom, Fanny a Alexander, Tak sa na mňa prilepila a Veselé paničky windsorské. Hrám aj v predstaveniach Fyzici, Apartmán v hoteli Bristol a Rodáci. A v divadle GunaGU ma čaká premiéra hry Poslední hrdinovia.

U hercov to býva tak, že jedno obdobie sa vezú na vlne, nakrúcajú filmy, hrajú v seriáloch a potom príde útlm a venujú sa len divadlu. Pred rokmi ste boli v určitom kolobehu. Neprekáža vám, že teraz sa venujete skôr divadlu?

Vôbec nie. Pre mňa bolo divadlo vždy prvoradé. Keď na Slovensku nastal seriálový boom, mala som toho naozaj veľa. Na chvíľu som si od seriálov oddýchla a nemám s tým najmenší problém. Vďaka tomu, že mám pokojnejšie obdobie, rozhodla som sa skúšať hru aj v divadle GUnaGU. Som veľmi rada, že to vyšlo. V divadle hrajú skvelí herci ako Milka Vášáryová, Milan Kňažko a Zuzka Kronerová. Tejto príležitosti som sa veľmi potešila, hoci nastala situácia, že som mala dve divadelné skúšky za deň a večer som ešte odohrala predstavenie. Nerada robím dve veci naraz, najradšej sa venujem jednej a poriadne. Na druhej strane, dlho som si „váľala šunky“. To sú tie naše herecké sínusoidy. U herca zvyčajne platí, že buď nič, alebo všetko naraz. Zlatá stredná cesta sa podarí málokedy. Ak sa tak stane, je to naozaj úžasné.

Pôsobíte ako žena, čo si nedáva servítku pred ústa. Pomáha vám to v pracovnom a v súkromnom živote alebo vám to život skôr komplikuje?

Niekedy je to na škodu. Ľudia v podstate nechcú počuť pravdu. Žijeme v akomsi pocite, že lepšia je milosrdná lož, aby sme mali pokoj. Osobne som radšej, ak sa vyčistí stôl. Ak mám problém s niektorým kolegom, zvyčajne ho chcem vyriešiť. Isté veci by sa mali vybaviť v súkromí, netreba k tomu divákov. My si v divadle musíme vedieť povedať aj nepríjemnejšie veci, inak by sme spolu nemohli skúšať inscenáciu. Som výbušný typ a občas poviem aj tisíc slov za minútu, inokedy nemám slov. Stále si však myslím, že je lepšie povedať si veci na rovinu. V súčasnosti sa však snažím vážiť slová.

Ste výbušná aj v súkromí?

Asi by som sa tak necharakterizovala. Ak aj vybuchnem, trvá to len sekundu, možno dve. Keď to zo mňa opadne, už je dobre. Ak by som mala toľko vecí v sebe dusiť, asi by som dostala infarkt (smiech). Niektoré veci nezmeníme. Môžete sa hnevať, prípadne sa posťažovať kamarátke. Potom sú aj štádiá, keď sa o nepríjemných veciach hovorí, no k zmene nedôjde. Vtedy prichádza na rad rezignácia. V rámci zachovania vnútorného pokoja som sa naučila, že čo nevyriešim, tým sa nezaťažujem.

Vaša mamička vás viedla k umeniu. Čo vás do života naučila?

Moja mamička ma vždy viedla k pracovitosti. Nikdy sme nemali nič zadarmo. Naučila ma samostatnosti a usilovnosti. Viedla ma k tomu, že ak mi niečo v živote nevychádza, mám sa v prvom rade pozrieť na seba, v čom som urobila chybu. Takisto ma viedla k tomu, aby som nebola lenivá.

Máte sestru dvojičku, ale aj staršiu sestru. Aké máte so sestrami vzťahy?

Moje sestry nemajú veľmi rady, ak o nich rozprávam (smiech). Každá má svoj okruh ľudí a svoju rodinu, takže sme prevažne v telefonickom kontakte. Moje dvojča pracuje vo farmaceutickom priemysle a staršia sestra sa venuje prekladateľstvu.

Ste športový typ, venujete sa aeróbnym cvičeniam, veľa chodievate peši. No počula som, že vás trápi klaustrofóbia. Ako sa to prejavuje?

Nevleziem do výťahu, mám z toho strach. Vo výťahu pociťujem obrovskú paniku. Naše železobetónové výťahy, ktoré máme v SND, sú príšerné, tam ma nikdy nedostanete. Hoci aj keď som v aute a je hmla, necítim sa vôbec dobre. Necítim sa dobre ani v autobuse, ak mám niekam ďalej cestovať. Radšej zvolím vlak, tam sa môžem poprechádzať.

Máte aj nejaké iné fóbie alebo strachy?

Určite áno. Mám napríklad strach, že sa mi pokazí auto a nechá ma v štichu. Naša generácia bola vychovávaná v strachu. Vždy sa bojíme, že sa niečo naozaj stane. Je to prirodzený strach rodiča o dieťa, a ten strach je v nás zakorenený. Máme to v sebe odmalička. Niekomu to zostane aj v dospelosti. Čím som staršia, tým viac sa presviedčam, že nič sa nestane. Snažím sa prekonávať vlastný vnútorný strach.

Herci sú citliví, vnímaví a empatickí ľudia. Čo vás najviac zarmúti alebo rozcitlivie?

Áno, to je pravda. Napriek tomu, že by sme mali byť citliví a empatickí, tak sa niekedy správame ako necitlivé bytosti.

Ste energická, pôsobíte vášnivo, máte temperament. To je kombinácia, ktorej sa muži v našom svete dosť boja. Majú muži pred vami rešpekt?

Nedá sa to paušalizovať. Niektorí majú, iní sa ma nezľaknú (smiech). Závisí to od toho, aký typ muža stretnem. Veľmi rada sa zoznamujem s novými ľuďmi. Môžem pôsobiť priveľmi temperamentne, no v podstate som len slabá žena, ktorá potrebuje mužskú pomoc (smiech). Do Bratislavy som prišla z východu úplne sama a bola som odkázaná sama na seba. Veľmi rada hodím zodpovednosť na niekoho iného. Viem o pomoc požiadať a rada ju od muža prijmem. Predsa len, nie som komiksová postava Barbarelly, čo zvládne úplne všetko...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

- - Inzercia - -