Dnes je štvrtok, 28.máj 2020, meniny má: Viliam
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Odborníčka na reč tela Monika Stehlíková: Akou rečou tela hovoria zamilovaní?

máj 16, 2019 - 14:00
Je odborníčkou na reč tela a prácu s pohybom. V rozhovore MONIKA STEHLÍKOVÁ prezradila, akou rečou tela hovoria zamilovaní, ako sa prejavuje strach či akou rečou tela „hovorí“ spokojný človek. Prezradila aj to, prečo je v našom živote taký dôležitý pohyb. „Ak sa prestaneme hýbať, fyzicky alebo emocionálne, zomierame.“

Vyštudovali ste psychológiu, vašou doménou je neverbálna komunikácia. Kedy vás začala zaujímať?

Zaujíma ma odjakživa. S „neverbálkou“ som vyrastala a nič ma nefascinovalo viac ako pohyb. Expresívny, divoký a spontánny, ako aj potlačený, obmedzený, zadržiavaný. Mňa pohyb a neverbálny prejav vždy priťahovali. V prvom rade som sledovala, čo pohybom hovoria a čo potláčajú. Ľudia totiž niekedy hovoria iné, ako si myslia alebo cítia. Ako dieťa som dokázala prirodzene vycítiť, keď dospelí klamali alebo lepšie povedané, neboli sami so sebou v zhode. Vždy ma zaujímalo, či ľudia skutočne hovoria to, čo si naozaj myslia. Doteraz je moje zameranie naklonené týmto smerom. Nemám potrebu interpretovať ich gestá a postoje, odhaľovať, kto sú a na čo sa hrajú. Ale fascinuje ma zhoda alebo nezhoda v reči tela. Klientov vediem k tomu, aby boli sami so sebou v zhode. Ak sú vo vnútri radostní, ale navonok „skrčení“ a pôsobia vystrašene, pomôžem im zjemniť kazajku tela. Ak sú priateľskí, ale navonok pôsobia stroho a odmerane, hľadáme zhodu. Rovnako ľuďom pomáham, aby sa zbytočne nestresovali a nevytvárali na seba tlak, ktorý ich reč tela zbytočne zdeformuje, rozochveje im hlas, urobí z nich neistých a nepresvedčivých ľudí.

Táto oblasť vás priťahuje celý život...

Pomerne skoro som si všimla, že keď zmeníme kvalitu pohybu, menia sa psychické kvality. Cez pohyb dokážeme v psychike rozvíjať všetko, čo chceme. Ak potrebujeme viac asertivity, stačí sa venovať pohybu, ktorý nám pomôže uzemniť chodidlá, posilní stehná, uvoľní panvu a boky. Je to pohyb, ktorý nám pomôže lepšie precítiť chrbticu, vypnúť hrudník a zdvihnúť hlavu. Toto všetko spolu spôsobí väčšiu ľahkosť v dychu a teda aj plynulejšie emocionálne spojenie samého so sebou. Človek bude mať pevnejší hlas a jasný pohľad. Takto podobne by som vedela opísať akúkoľvek psychickú kvalitu, akú si viete predstaviť.

Boli ste vždy všímavá? Vnímali ste ľudí práve prostredníctvom ich reči tela?

Ľudí už dnes cítim. Vnímam ich kvality a podstatu. Sú za tým roky, ktoré som venovala štúdiu pohybu a psychiky a zároveň množstvo hodín strávených pozorovaním. Keď som bola na vysokej škole, bolo mojou najobľúbenejšou činnosťou okrem tancovania pozorovanie ľudí na námestí. Sedávala som na lavičke a len tak sa dívala. Všímala som si, že mnohí sa pohybujú, akoby bez života ako bábky. Počas štúdia pohybovej analýzy som sedávala doma pred telkou a pozorovala som pohybové sekvencie a kým som nebola schopná detailne opísať pohyb, nemohla som prejsť k ďalšej. Mali sme tvrdý výcvik a moji učitelia boli nároční. Bola to tvrdá škola, ale doteraz z nej ťažím. Keď som si nevedela s niečím poradiť, začala som sa hýbať rovnako ako osoba, ktorú som pozorovala. Potom sa začnú diať veci. Odhaľuje sa vám podstata človeka a jeho emocionalita. Začínate myslieť a konať ako ona. Podľa mňa je na tomto princípe postavené aj herectvo. Precítiť a žiť život niekoho iného, spoznať ho do hĺbky, až začnete cítiť a myslieť ako on. Cez pohyb a kinestetickú empatiu sa to dá dosiahnuť.

Máte vlastný prístup k reči tela, ktorý sa volá BodyTalks. O čom je?

Môj prístup je postavený na štyroch princípoch. Prvým je, že to najdôležitejšie je naučiť sa počúvať vlastné telo a vytvárať k sebe pozitívny postoj. Druhý hovorí o tom, že treba využiť skutočnosť, že telo má svoje návyky a treba cez experimentovanie prísť k tomu, ktoré nové návyky nám dokážu priniesť do života zmenu, po ktorej túžime. Tretí princíp hovorí o zámere a uvedomení si zámeru, či už v živote alebo v neverbálnej komunikácii. Všimla som si totiž, že zámer dokáže komplexne zmeniť reč tela. No a napokon, celý môj prístup smeruje k jedinému: Dovoliť si byť jedinečný. Verím, že každý z nás môže byť jedinečný. Ideálne je, ak si dovolíme byť sami sebou. Vo svojej praxi kombinujem viaceré prístupy práce s telom. Vnímam, čo klient potrebuje najviac, potom na základe toho vyberám najvhodnejšiu techniku. Všimla som si však, že to najdôležitejšie je veci precítiť. Skutočne aspoň na chvíľu sa ponoriť do pocitov, ktoré pohyb, myšlienka alebo emócia prináša a dýchať do nich. Dychom ich zintenzívnime, dokážeme ľahšie akceptovať a práve tento pravdivý pocit nás vedie ďalej. Spočiatku sú často moji klienti zmätení, nevedia, čomu veriť, ale tie pocity sú také skutočné, také pravdivé, že je úplne prirodzené, ponoriť sa do nich a akceptovať ich ako subjektívnu pravdu.

Čo môže hovoriť a znamenať reč tela?

Reč tela je vonkajší prejav nášho vnútorného sveta, našich myšlienok, pocitov, jednoducho toho, kým sme. V reči nášho tela je všetko.

Ako vystupuje človek, ktorý má strach?

Strach sa objaví na celotelovej úrovni v prvej fáze ako zamrznutie a stiahnutie tela, zmenšenie priestoru a pocitu vlastného vplyvu. Chémia tela začne podporovať únik alebo útok. Napriek prvému zamrznutiu sa výrazne zvýši metabolizmus. Skrátený dych však nedovoľuje telu dostatočne odvádzať toxické látky, ktoré vznikajú pri zvýšenom metabolizme a na rôznych úrovniach tela vzniká nerovnováha. V praxi sa najčastejšie stretávam s tým, že ľudia majú na základe predchádzajúcich skúseností strach urobiť chybu. Potom ich telo mrzne a oni radšej neurobia nič. Prvotný impulz urobiť niečo predsa v sebe nesie istú energiu ku konaniu. Tá sa potom zakonzervuje v svaloch, šľachách a v kostiach a človek môže byť z dlhodobého hľadiska týmto mechanizmom vyčerpaný a málo aktívny. Práve preto vo svojej knihe Tajomstvo reči tela ponúkam veľa podnetov, ako z tela dostať stres a uvoľniť ho ku konaniu.

Jedna z vašich prednášok má názov Kráľovná reči tela. Ako vystupujú ženy, ktoré voláme kráľovné?

Kráľovná reči tela je projekt, v ktorom vytváram priestor pre ženy, aby objavili, ako sa formovala ich reč tela, čo do nej prinieslo detstvo, dospievanie a napokon, ako v dospelom veku rozvíjať typicky mužské pohybové prejavy, ktoré môžu žene priniesť jasnosť, zameranosť, asertivitu a schopnosť presadiť sa. Na druhej strane sa snažím rozvíjať aj ženské pohybové kvality, akými sú citlivosť, vnímavosť a sebaláska. Sú to všetko špecifické pohyby, ktoré vidíme v ženskej a v mužskej reči tela. Môžeme sa ich naučiť a cez ne rozvíjať psychické kvality, ktoré v živote potrebujeme viac. Pre mňa je kráľovnou žena, ktorá je schopná robiť vedomé voľby. Vedome si zvoliť, kým je, kým sa chce stať, čomu bude venovať svoj čas, pozornosť, lásku a seba. Dokáže v sebe zjednotiť krehkosť a jemnosť so silou. Je silná vo svojej láske...

"Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke"

- - Inzercia - -