Dnes je pondelok, 03.august 2020, meniny má: Jerguš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Janko Slezák: Romantický bitkár

máj 24, 2019 - 16:10
Na divadelné dosky bratislavskej Novej scény sa po štyridsiatich dvoch rokoch vracia príbeh romantického búrliváka Cyrana z predmestia. V hlavnej úlohe obnoveného bigbítového muzikálu účinkuje charizmatický JANKO SLEZÁK.  

Čím je váš Cyrano iný?

Tým, že je môj. Mám veľký rešpekt k jednej rapovej časti, tá ma straší aj vo sne. Iný je v tom, že vznikol z priateľstva, súdržnosti a v rodinnom duchu nášho šikovného tvorivého tímu. Presvedčilo ma nadšenie režiséra Patrika Vyskočila a dramaturga Davida Hartla, sú to moji dobrí kamaráti a tešil som sa na spoluprácu s nimi.

Piesne tohto muzikálu sú kultové, aký k nim máte vzťah?

Sú dokonalé. Akoby plynuli samy, nemusíte v nich nič vymýšľať, nič s vokálmi... Po rytmickej stránke to samo z človeka „vylieza“, a to ma na nich veľmi baví. A čo sa textov týka, je to poézia na druhú. Ak existuje spôsob, ako ľudí priviesť k poézii, je to práve cez texty Kamila Peteraja a Jána Štrassera. To nie je poézia, ale život sám v takých krásnych a pravdivých obrazoch, bez náznaku pátosu.

Je podľa vás Cyrano poetická duša alebo rebel a búrlivák?

Je to rozhodne poetická duša, jeho búrliváctvo a nepokoj vyplýva iba z poetickosti a aromatickosti jeho duše. Nie je provokatér a bitkár. Vždy je vyprovokovaný, ale rád si tú provokáciu užíva. Jeho agresia vyplýva najmä z jeho nenaplnených túžob a nenaplnenej lásky k Roxane. Je v ňom obrovské pnutie. Má v sebe silný zmysel pre spravodlivosť a pohŕda oportunizmom, s čím sa veľmi stotožňujem.

A v tom prípade hráte aj tak trochu sám seba...

No, veruže trochu áno.

Spracovaní Cyrana z Bergeracu je niekoľko, ktoré je vaše obľúbené?

Milujem filmové spracovanie s majstrovským Gérardom Depardieu. Jeho Cyrano bol obrovsky inteligentná a strašidelná postava zároveň.

Bojíte sa porovnávania?

Mám také trochu prekliatie, mne vždy prischnú legendy, ako aj Jánošík (smiech), veľké zodpovedné postavy, a to je strašné.

Prečo?

Čím som starší, tým väčšia miera rešpektu a zodpovednosti s nimi prichodí. Nevyhnem sa porovnávaniu, ale úprimne, na to kašlem. Aj moji rodičia by vám povedali, že od malička som veľmi svojhlavý, idem si svojou cestou. Uprednostňoval som svoje pocity a svoj pohľad na veci, v rámci predstavy režiséra a dramaturga. Aj ako Cyrano som išiel vlastnou cestou...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

- - Inzercia - -