Dnes je utorok, 07.júl 2020, meniny má: Oliver
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Kveta Horváthová: Občas mám problém udržať slzy

jún 06, 2019 - 15:14
Moderuje interaktívne Teleráno, ale aj emotívnu reláciu Reflex. Moderátorka KVETA HORVÁTHOVÁ priznáva, že pri niektorých ľudských príbehoch má problém udržať slzy. Pri náročnej profesii jej pomáha najmä stabilné a šťastné rodinné zázemie. „Mám pri sebe muža, ktorý si stojí za slovom,” hovorí o svojom manželovi.

Kvetka, ste skúsená moderátorka, v mediálnej brandži pôsobíte už dlhšie. Moderujete aj Teleráno. Čím je pre vás táto relácia výnimočná?

Baví ma na ňom, že počas dva a pol hodiny divák dostáva aktuálne informácie, rozhovory s odborníkmi z rôznych oblastí – rozoberáme napríklad zdravotné témy, ale i právne a spotrebiteľské témy, ponúkame praktické rady, inšpiratívne recepty, debaty so zaujímavými ľuďmi… Často hostíme hudobné skupiny, tanečné súbory, ktoré ľuďom spríjemňujú vstávanie a chystanie sa do pracovného dňa…K tejto relácii mám špecifický vzťah, pretože som v nej ako moderátorka v TV Markíza začínala, stála som pri jej zrode… Vysiela sa naživo a to prináša so sebou veľa nečakaných situácií. Raz nám do prvej polhodiny neprišli hostia, tak sme museli doslova variť z vody, lebo aj kuchárka zaspala. Bol to adrenalín a zábava zároveň. Alebo raz si náš hlavný hosť pomýlil dátumy a prišiel o deň skôr. Zaimprovizovali sme a urobili s ním párminútové avízo na druhý deň v štýle: Aha, kto k nám meral cestu, aby vás prišiel pozvať na sledovanie zajtrajšieho Telerána (smiech).

Moderujete aj reláciu Reflex, ktorá má silný ľudský rozmer. Ako prežívate neraz veľmi dojímavé príbehy?

Rozhodne, tento rozmer je pre mňa často aj nesmierne emotívny. Nie raz sa mi stalo, že som mala počas živého vysielania problém udržať slzy. Dotýkajú sa ma príbehy ľudí, ktorí zápasia s nepriazňou osudu, sú napríklad ťažko chorí a okrem boja s chorobou musia bojovať aj so systémom, s inštitúciami, ktoré im nepodávajú pomocnú ruku, tak ako by mali. Ako matka veľmi emotívne prežívam smutné reportáže o chorých deťoch. Spomínam si na príbeh dievčatka, ktorému lekári diagnostikovali nádor na mozgu. Aj ja som sa zapojila do finančnej zbierky na jej pomoc a liečbu. Veľmi som držala palce celej rodinke, obdivovala som jej rodičov za ich silu a verila som v šťastný koniec. Žiaľ, keď som sa po vianočných sviatkoch vrátila do práce a pripravovala sa na vysielanie Reflexu, medzi reportážami, ktoré som si pozerala k aktuálnemu vydaniu, som natrafila na reportáž o tom, že malá bojovníčka so zákernou rakovinou svoj boj, žiaľ, prehrala. Musela som vyjsť z budovy televízie na vzduch a tam som sa nahlas rozplakala…

Príbehy ľudí vás dokážu chytiť za srdce. Viete doma vypnúť a nenosiť si prácu domov?

Aj keď mám vo svojom vnútri nejaký smútok, domov sa snažím vrátiť s úsmevom a nezaťažovať najbližších. Spôsob, akým sa dokážem s takýmito vecami vyrovnať, je to, že sa pokúsim pomôcť, ak sa dá. Prispievam na zbierky, občas sa cez reportérov spojím s tými, ktorých príbeh ma zasiahol, zapájam sa do rôznych charitatívnych projektov.

To, že ste dobrou psychologičkou, ste v minulosti ukázali pri moderovaní Farmy. Musí byť kvalitný moderátor aj dobrý psychológ a diplomat?

Počas mojej moderátorskej praxe som sa stretla s rôznymi typmi respondentov. Veľakrát sa stane, že človek, s ktorým idem robiť rozhovor, je prvýkrát pred kamerou a má veľký rešpekt a trému. Musím ho dostať do pohody, aby sa cítil vo vysielaní dobre. Niekedy hosť príde už na nakrúcanie alebo do živého vysielania so zlou náladou, lebo sa niečo odohráva v jeho súkromí alebo v práci. Aj v takýchto prípadoch je na moderátorovi, ako to dokáže „ukočírovať”. Pri nakrúcaní na záznam je to v takýchto situáciách jednoduchšie, vysielanie naživo však preverí schopnosti moderátora, schopnosť reagovať, improvizovať…

Vaša sestra Lucia Barmošová je tiež moderátorka. Vy moderujete zábavné programy, ona spravodajstvo. Radíte sa navzájom?

V pracovných veciach si neradíme. Keď sa stretneme, väčšinou sa o práci nebavíme. Takže sa nestretávajú „špiónky“ z Jojky a Markízy (smiech), ale dve sestry. Preberáme úplne normálne veci, tak ako zrejme ostatní súrodenci. Rozprávame sa o našom súkromí, rodine, živote, móde a o filmoch.

Aký máte vzťah so sestrou?

Sme si už odmalička veľmi blízke. Dokážeme byť jedna k druhej úprimné a to si na sebe navzájom ceníme. Každá z nás má okolo seba dobrých priateľov, ale keď potrebujeme úprimný názor, radu alebo „bútľavú vŕbu“, môžeme sa jedna na druhú spoľahnúť.

Zdalo by sa, že vaša kariéra bola vždy bezproblémová. Mali ste niekedy aj väčšiu moderátorskú pauzu?

Asi preto, že sa v televíznom svete pohybujem od deväťdesiatych rokov, mnohí nevnímali obdobia, keď som nebola na obrazovke. Moja prvá najdlhšia a pre mňa aj najkrajšia a najdôležitejšia prestávka od práce bola materská dovolenka, na ktorej som bola tri roky. Počas nich som si naplno vychutnala dcérku a mamičkovské povinnosti. Ďalšie pauzy boli niekoľkomesačné – jedna v období, keď zrušili reláciu Doma s Markízou, ktorú som moderovala a druhá, keď v STV dočasne zastavili Dámsky magazín. Každú z týchto prestávok od obrazovky som vnímala ako pozitívnu vec v mojej profesii aj v mojom súkromnom živote. Okrem toho, že som si oddýchla od televízneho sveta a divák odo mňa (smiech), mala som viac času na seba a na rodinu. Počas materskej som absolvovala rigorózne štúdium na vysokej škole a urobila som si doktorát a keď pozastavili Dámsky magazín, pozvali ma na kasting do Farmy, ktorý som vyhrala…

Vždy ste boli atraktívna žena. No mám pocit, že vyzeráte z roka na rok lepšie. Ako sa vám to darí?

Ďakujem za kompliment. Mám pocit, že na zovňajšku človeka sa do istej miery prejavuje aj jeho vnútorný svet. Čo prežíva, ako sa cíti. Osobne mám veľmi pekné a príjemné obdobie plné pohody. Čo najviac chvíľ trávim s najbližšími a, samozrejme, nájdem si čas aj pre seba.

Ako sa udržujete fit?

Vo všetkom, čo robím, sa snažím dodržiavať pravidelnosť a striedmosť. Pravidelne jem – trikrát denne, doprajem si aj sladké, nezjem však na posedenie celú tortu (smiech), zbytočne sa neprejedám. Raz za mesiac chodím na kozmetiku, cvičím… Na pohyb si nájdem čas každý deň, raz je to hodinka, keď si zamakám na eliptickom trenažéri, vytiahnem činky, robím brušáky. Každý deň sa však venujem cvikom na posilnenie chrbtice kvôli mojej šesť milimetrov vysunutej medzistavcovej platničke, aby som sa vyhla operácii.

S manželom oslavujete dvadsať rokov od sobáša. Čím si vás pred rokmi získal?

Keď sme sa prvýkrát stretli som už mala za sebou niekoľkoročné účinkovanie v STV a začala som pracovať v TV Markíza. On však vôbec netušil, kto som. Keď som mu povedala, že robím v Markíze raňajky, tak si myslel, že je to nejaký bufet, kde pripravujem občerstvenie (smiech). Bolo to veľmi milé. Ak ste mediálne známy a niekto vás osloví, nikdy netušíte, či je ten človek k vám úprimný… Ako žena som mu bola sympatická, jednoducho som sa mu páčila. Vtedy som pochopila, že nepotrebuje mať vedľa seba známejšiu ženu, ale že mu imponujem ako obyčajná Kvetka. Po troch mesiacoch od zoznámenia sme sa zobrali. Vtedy som mala dvadsaťdva rokov a môj muž o šesť viac. Boli sme do seba veľmi zamilovaní a nechceli sme ďalej čakať. Aj čas ukázal, že sme sa našli a tento rok oslavujeme dvadsať rokov spoločného života.

V šoubiznise je takéto dlhé manželstvo skôr rarita. Čo vám na manželovi imponuje?

Páči sa mi, že je to muž, ktorý si stojí za slovom. Čo povie, to platí. A ja sa viem na neho vo všetkom spoľahnúť na sto percent. Je super, že má pochopenie aj pre moju prácu, ktorá je občas časovo náročná. Čo sa naplno prejavilo počas môjho moderovania Farmy, keď som nebola doma štyri dni v týždni, štyri mesiace v roku. Dokonca po dva razy sa stalo, že sme nakrúcali dve série ročne…

Ako sa darí vašej dcére Paulínke? Aké má záľuby?

Paulínka má jedenásť rokov, baví ju plávanie, chodí dvakrát do týždňa na plavecké tréningy. Za srdce ju chytil aj break dance.Miluje kreslenie a vyrábanie všeličoho, čo je kreatívne. Vo voľnom čase je taká ako väčšina jej rovesníkov, rada sa stretáva so svojimi kamarátmi a spolužiakmi... A je to už naša veľká parťáčka. 

- - Inzercia - -