Dnes je štvrtok, 17.október 2019, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dobrá správa: Život detí sa zlepšil v 173 krajinách

jún 23, 2019 - 12:00
Vo viac ako 170 krajinách sveta majú deti väčšiu šancu vyrastať zdravé, mať lepšie vzdelanie a byť chránené pred detskou prácou alebo sobášmi neplnoletých ako tomu bolo v ostatných dvoch desaťročiach.

Uvádza sa to v správe organizácie Save the Children, ktorá pomáha deťom na celom svete. Organizácia hodnotila situáciu detí v 176 krajinách a vo všetkých okrem troch sa zlepšila.

V správe The Global Childhood Report 2019, ktorá vyšla v utorok, sa uvádza, že na základe štatistík Organizácie Spojených národov (OSN) sa má dnes lepšie viac ako 280 miliónov detí. Na druhej strane štvrtine detí na svete je stále odopierané právo na bezpečné a zdravé detstvo. Najhoršia je situácia detí, ktoré utekajú pred konfliktami alebo v oblasti konfliktu žijú.

Na prvom mieste rebríčka krajín, ktoré vytvárajú najlepšie podmienky pre deti je Singapur. Nasledujú Švédsko, Fínsko, Nórsko, Slovinsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Južná Kórea a Belgicko. Na konci rebríčka sú Stredoafrická republika, napriek nedávnemu pokroku Niger, Čad, Mali a Južný Sudán. Najväčší pokrok zaznamenali od roku 2000 v najchudobnejších krajinách. Najviac sa situácia detí zlepšila v Sierre Leone, nasleduje Rwanda, Etiópia a Niger. Spojené štáty sú spolu s Čínou na 36. mieste a spoločné 38. miesto patrí Rusku a Bosne a Hercegovine.

Správa so samými pozitívami

Prezidentka a výkonná riaditeľka Save the Children Carolyn Milesová uviedla, že správa brala do úvahy osem indikátorov dobrého detstva vrátane miery prežívania detí, ich vzdelania, detskej práce a skorých manželstiev, pričom porovnávala rok 2000 s rokom 2018. "Keď sa pozriete na svet, zaznamenali sme pozoruhodný pokrok," uviedla Milesová s tým, že je podľa nej úžasné, že sa indikátory zlepšili v 173 zo 176 krajín.

Milesová uvádza, že v porovnaní s rokom 2000 zaznamenali 49-percentný pokles počtu úmrtí detí do piatich rokov, 40-percentný pokles detskej práce, 33-percentný pokles chronickej podvýživy a oneskoreného vývoja a 25-percentný pokles sobášov detí. Iba jeden z indikátorov vzrástol, a síce, počet detí, ktoré žijú v konfliktoch alebo zónach ovplyvnených násilím, pričom tento nárast bol veľmi významný. V období rokov 2000 - 2018 stúpol počet detí, ktoré žijú v konfliktných zónach alebo z nich utekajú, o 80 percent, a "dnešné konflikty trvajú oveľa, oveľa dlhšie", pokračovala Milesová. Podľa správy žije v konfliktných zónach asi 420 miliónov detí, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 1995, a takmer 31 miliónov detí muselo nateraz nedobrovoľne opustiť svoje domovy.

Správa tiež uvádza, že v roku 2000 prišlo o svoje detstvo zhruba 970 miliónov detí pre dôvody ako vylúčenie zo vzdelávacieho systému, podvýživa, choroby, násilná smrť, detské manželstvá či skoré tehotenstvo. Toto číslo kleslo na 690 miliónov detí, čo znamená, že najmenej 280 miliónov detí sa má lepšie ako tomu bolo v roku 2000.

V súčasnosti každoročne zomrie o 4,4 milióna detí menej, o 49 miliónov menej detí má oneskorený vývoj, o 130 miliónov viac ich chodí do školy, o 94 miliónov menej pracuje, o 11 miliónov menej sa ich predčasne zosobáši a počet tínedžerov, ktorí majú deti, klesol o tri milióny.

- - Inzercia - -