Dnes je streda, 16.október 2019, meniny má: Vladimíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

KVETY A ZÁHRADA - Čas ruží

jún 27, 2019 - 16:40
Obdobie letných mesiacov patrí v záhradách kráľovnej kvetín – ruži, ktorá napriek meniacim sa módnym trendom zostáva stálicou v rebríčku obľúbenosti.

Týmito nádhernými kvetinami môžete obohatiť záhradu aj teraz. Jún je mimoriadne vhodný na sadenie ružových kríkov, najmä preto, že pri kúpe sa nemusíte spoliehať len na obrázok na štítku, ale môžete priamo vidieť kvet. Ruže rôznych typov, či už popínavé, pôdopokryvné alebo veľkokveté zdobia záhrady a napĺňajú letné podvečery jedinečnou vôňou.

Nepolievať na list a kvet

Keďže ruže rozkvitajú do celej svojej krásy, je nevyhnutné sa o ne starať, aby čo najdlhšie vydržali. V prvom rade treba odstraňovať odkvitnuté kvety, ale treba  vystihnúť správnu chvíľu. Najlepšie je to podvečer, keď kríky zalievame. Ak ponecháme odkvitnuté kvety na rastline, oneskorí sa vývoj nového okvetia. V horúcich letných dňoch je nutné pozorne zalievať ružové kríky priamo pri koreni a vyhnúť sa navlhčeniu kvetov a lístkov.

cas_ruzi_-_01.jpg

Nepolievať na list a kvet
Foto: 
shutterstock.com

Silná opora

Počas tohto vegetačného boomu nezabudnite pravidelne kontrolovať viazanie, ktorým sú stromčekové ruže pripevnené k opore, aby sa nezlomili pod ťarchou kvetín pri silných letných búrkach. Dôležité však je, aby sa kmeň rastliny neodieral o oporný kolík.

Aby opäť kvitli

Ak chcete, aby ruže po prvej vlne kvitnutia opäť čo najskôr zakvitli, skracujte výhonky o niečo viac. Zrežte výhonok tak, aby ste na kríku či stromčeku ponechali len jeho dolnú tretinu s jedným dobre vykvitnutým púčkom.

Popínavé nestrihať

Toto pravidlo neplatí pri popínavých ružiach. Ich dlhé, tohtoročné výhonky neskracujte vôbec, len ich vyväzujte k opore, ktorú prispôsobte ich výške. Ak sú výhonky dostatočne dlhé, je čas na realizáciu ružovej pergoly, ktorá je nielen dokonalým dekoratívnym, ale aj relaxačným prvkom každej záhrady a terasy.

Hnojiť treba aj v lete

Aj napriek dostatočnému teplu, svetlu a vlahe treba aj v tomto období ruže prihnojovať, aby boli čo v najlepšej kondícii. Samozrejme, že s mierou. Najvhodnejšie obdobie na pridanie umelej výživy je po prvom kvitnutí. Zvoľte hnojivo určené priamo na ruže, rozhoďte ho okolo kríkov a zapracujte plytko do zeminy. Výdatne zalejte, aby sa výživné látky dostali čo najskôr ku korienkom.

cas_ruzi_-_02.jpg

Hnojiť treba aj v lete
Foto: 
shutterstock.com

Choroby kráľov

Ruže sú, žiaľ, náchylné na rôzne choroby. Preto záhony pravidelne kontrolujte. Len pri včasnom odhalení chorôb a škodcov môžete tieto problémy vyriešiť s minimálnym použitím chémie.

K najčastejším „kráľovským“ ochoreniam patria: múčnatka, čierna škvrnitosť listov a hrdza. Tu sa žiaľ chémii nevyhnete. No pri škodcoch,  ktorými sú v tomto ročnom období predovšetkým vošky, sa dá účinne zasiahnuť aj domácimi prostriedkami a netreba hneď siahnuť po agresívnych pesticídoch.     

Aké si vybrať

Aj v tomto prípade platí, že najúčinnejšia je prevencia. Tá sa začína pri kúpe ruží. Vyberajte len zdravé a silné rastliny, ktoré majú dobre vyvinutý koreňový bal, minimálne tri hlavné stonky a zdravo pôsobiace zelené listy. Silná rastlina predstavuje výhodu proti škodcom. V boji proti škodcom tiež pomáha kultivácia na báze prírodných procesov a kombinácie rôznych druhov rastlín (napr. ruža s levanduľou alebo cibuľou). Inváziu vošiek taktiež podporuje nadmerné množstvo hnojiva (s dusíkom) alebo sucho. Po kúpení ružových kríkov dodržiavajte pokyny na výsadbu a starostlivosť.

Boj s voškami

Takmer každý pestovateľ ruží už zažil nepríjemnú chvíľu, keď na kvetoch našiel celý zástup pochodujúcich čiernych bodiek – vošiek. Našťastie v boji proti nim nie ste sami. V záhrade máte množstvo užitočných spojencov. Prirodzenými nepriateľmi vošiek sú larvy lienky, zlatoočká alebo octomilky. Ak majú v záhrade vhodný biotop, rôzne kôpky konárov a podobne, môžu sa namnožiť a účinne sa popasovať s voškami na kríkoch ruží.

Samozrejme, že sa nemôžete spoľahnúť len na octomilku a lienku, aj vy musíte priložiť ruky k dielu. Vošky, ak ešte nie sú namnožené vo veľkom počte, môžete zbierať ručne alebo ich postriekajte silným prúdom vody. Pripraviť si môžete aj účinný mydlový roztok. Zmiešajte polievkovú lyžicu neparfumovaného mydla alebo jari na umývanie riadu s litrom vody. Pomocou rozprašovača postrekujte ruže roztokom niekoľko dní po sebe, až kým nebudú konáriky bez vošiek. Veľmi vhodný a prírodný je tiež výluh zo žihľavy. Stačí nechať pár dní vylúhovať a potom zmiešať s vodou. Časti ruže, ktoré sú veľmi zasiahnuté, odstráňte.

cas_ruzi_-_03.jpg

KVETY A ZÁHRADA - Čas ruží
Foto: 
shutterstock.com

- - Inzercia - -