Dnes je streda, 16.október 2019, meniny má: Vladimíra
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

V Bojnej uvidíte Veľkú Moravu

júl 02, 2019 - 12:33
O čom to hovoríme? Veď veľkomoravské kniežactvo zaniklo pre mnohými stáročiami. To je síce pravda, ale pár kilometrov od Piešťan je nenápadná dedinka Bojná, a tá skrýva neuveriteľný poklad – Hradisko Valy z 8. a 9. storočia, teda z čias Veľkej Moravy. Naplánujte si sem výlet v sobotu 6. júla, keď sa tu uskutočnia oslavy vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Ocitnete sa na autentickom mieste, kde žili kresťania pred 1200 rokmi a čaká na vás zážitkové poznávanie pradávnej histórie našich predkov.

Foto: Ramon Leško

Konečne sme dorazili na hradisko asi päť kilometrov za dedinou. Ide o významné kultúrne a mocenské centrum Veľkej Moravy. Stojíme pred Východnou bránou a ja sa nemôžem ubrániť emóciám. Je to niečo úchvatné, pred nami čnie drevená stavba vysoká dvanásť metrov. „Je to modelová rekonštrukcia, ktorá vychádza z archeologických nálezov. Na tú dobu to bolo obrovské stavebné dielo. Brána plnila obrannú funkciu. Podlhovasté okná sú lukostrelecké strieľne, obrancovia sa tam postavili a mali odtiaľ dostatočný výhľad do okolia,“ hovorí starosta Bojnej Jozef Stankovský. Bránu postavili pred rokom a celé Hradisko Valy je teraz národná kultúrna pamiatka. Časom chcú na Bráne nainštalovať aj vráta tak, ako to bolo kedysi. Drevená stavba stojí na tom istom mieste ako v časoch Veľkej Moravy. Archeológovia zo Slovenskej akadémie vied tu totiž našli oporné piliere dávnovekej stavby a priamo na základoch sa postavila predpokladaná replika. Majestátna stavba neslúži len na okrasu, ale aj ako expozičný priestor pre návštevníkov. Pokojne môžete vojsť dnu a všetko si poprezerať, ohmatať. Dokonca musíte, počas osláv 6. júla tu budú premietať 3D vizualizáciu, ako to vyzeralo na hradisku v 8. až 9. storočí. Tiež uvidíte dokumentárny film o archeologickom nálezisku v Bojnej. Základné penzum informácií z histórie sa každý návštevník dozvie hneď pri vstupe na hradisko. „Bránu sme postavili vďaka príspevku Ministerstva kultúry SR a odbornej pomoci Archeologického ústavu SAV v Nitre. Mnohí dobrovoľníci tu však pracovali bez nároku na odmenu. Napríklad nadšenci z Občianskeho združenia Hradiska.sk a iní tu ,makali' bez toho, aby im niekto za to zaplatil. Výsledok však stojí za to. Je to monumentálna stavba, vďaka nej môžeme ľuďom priblížiť, aké významné vtedy bolo naše hradisko,“ vraví prvý muž obce.

Kresťanské nálezy

Celé hradisko bolo obohnané viac ako dva kilometre dlhým valom, ktorý je miestami vysoký 8 až 9 metrov, a to aj v dnešnej dobe, teda po viac ako tisíc rokoch. Starostu sa pýtam, ako vedia, že tu žili kresťania a že Bojná patrila pod Veľkomoravské kniežactvo? „O tejto lokalite sme my domáci vedeli oddávna. No, mysleli sme si, že sa sem chodili skrývať ľudia pred Turkami. Zlom však prišiel, keď sa objavili prvé archeologické nálezy, a tie ukázali, že ide o pozostatky osídlenia z 8. a 9. storočia. Našli sa kresťanské nálezy, ktoré archeológovia datujú pred cyrilometodskú misiu. Kresťanstvo sa totiž na územie Slovenska dostalo ešte pred príchodom solúnskych bratov. V Bojnej sa nachádzajú najstaršie kresťanské nálezy na území Slovenska,“ vysvetľuje  Jozef Stankovský.

Aké sú vlastne kresťanské nálezy, čo si má pod tým človek predstaviť? Od nášho sprievodcu sa dozvedáme, že sú to pozlátené plakety, ktoré boli pravdepodobne umiestnené na prenosnom oltári, kde plnili ozdobnú funkciu.  „Na plaketách sú vyobrazené postavy anjelov a okrem toho, že majú obrovskú kultúrno-umeleckú hodnotu, sú nesmierne vzácne aj tým, že sa na nich nachádza najstarší doklad využitia písma u stredoeurópskych Slovanov,“ vysvetľuje starosta. To, čo je tam napísané, musia archeológovia ešte len zistiť. Ďalším dôkazom kresťanského osídlenia je zvon, ktorý tu našli. „Zvony na Veľkú Moravu prinieslo kresťanstvo, je to dôkaz, že na hradisku pôsobila významná kresťanská misia ešte pred Cyrilom a Metodom. Zvon slúžil na zvolávanie k bohoslužbám, ale používal sa aj ako varovný prostriedok v prípade nejakého ohrozenia. Na hradisku sa našli aj úlomky ďalších zvonov. Naša obec dostala počas Cyrilometodských slávností v roku 2015 do daru kópiu bojnianskeho zvona, ktorý patrí medzi najstaršie zvony v Európe. Počas slávností na ňom zvonením symbolicky zvolávame na bohoslužbu tak ako naši predkovia,“ dokresľuje starosta. Ďalším veľavravným znakom, že hradisko obývali kresťania, sú tzv. nákončia, na ktorých sú zobrazené kríže. Nákončia sú kovové zakončenia opaskov, remienkov. „Kríže sa objavujú aj na opaskoch nižšej triedy. Tí ľudia jasne demonštrovali, že sú stotožnení s kresťanstvom,“ opisuje starosta Stankovský. Dostali sme vysvetlenie ako od skutočného historika, alebo učiteľa dejepisu.

Prečo oslavy Cyrila a Metoda

Neodpustím si otázku, ktorú by ste položili aj vy. Boli v Bojnej na hradisku aj samotní vierozvestci, teda Cyril a Metod? „Žiadne dôkazy, že by solúnski bratia boli aj tu u nás, nie sú. Ale je nespochybniteľné, že naše Hradisko Valy bolo sídlom významného veľkomoravského veľmoža, centrom kultúry, obchodu a kresťanstva. Kresťanstva, ktoré našim predkom najviac priblížili práve sv. Cyril a Metod. A okrem toho títo vierozvestci ovplyvnili Veľkú Moravu, a teda aj Bojnú. Preto si sviatok sv. Cyrila a Metoda chceme pripomenúť na mieste, kde boli nájdené najstaršie kresťanské nálezy našich predkov,“ vysvetľuje starosta, s tým, že oslavy sa na hradisku budú konať už po siedmykrát. V tunajšom kraji sú veľmi preslávené. Organizátori si totiž dajú záležať na tom, aby pre návštevníkov vytvorili autentickú atmosféru 8. a 9. storočia. Program sa začína o 10.30 hod. a každú hodinu uvidíte nejakú zaujímavú ukážku – napríklad sokoliarstvo, ako sa spracovával materiál, čo sa varilo a jedlo. Ochutnať budete môcť veľkomoravské chlebové placky. Uvidíte šermiarov v dobových kostýmoch, ktorí sa špecializujú na obdobie Veľkej Moravy. Takmer sto účinkujúcich odprezentuje vtedajší dobový život. Deti si na vlastnej koži môžu vyskúšať cestu bojovníka alebo sa odviezť na koni.

 

Archeoskanzen

Keďže hradisko je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá bude pre archeológov centrom bádania na mnohé desaťročia, rozhodli sa v obci, že sa pokúsia vybudovať neďaleko obce vzdelávacie centrum, ktoré by prezentovalo širokej verejnosti kultúru našich predkov a počiatky kresťanstva na Veľkej Morave.  Centrum bude archeoskanzen – s kostolom, kniežacím palácom i domami obyčajných ľudí. Archeoskanzen nebude mať až takú rozlohu ako originálne hradisko, ktoré sa rozprestiera na 12 hektároch, jeho výhodou však bude to, že návštevníci uvidia aj to, čo je už dávno zničené – drevené stavby a drevené palisády.

 Ako sa dostanete na hradisko

Pôjdete na koniec obce, kde je záchytné parkovisko pri známom Ranči pod Babicou. K hradisku sa vyveziete kyvadlovou dopravou, ktorá je zabezpečená počas celého dňa. Na kopec si už musí vyjsť každý sám, ale berte to ako príjemnú turistiku.

Plánujete cyrilometodské slávnosti zažiť v Nitre? Žiadny problém. Priamo z Nitry sú zabezpečené osobitné autobusy, ktoré návštevníkov odvezú do Bojnej na záchytné parkovisko a potom aj späť. Spiatočný lístok stojí dve eurá.

Nitra zažije veľkolepé oslavy

Aj tento rok chystajú v Nitre veľkolepé oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda. Majú pestrý program. Štvrtého júla v Piaristickom kostole sv. Ladislava zaznejú slovenské žalmy z Bojnej. Autorom hudby je skladateľ Ľubomír Horňák a textár Marián Brezáni. Ako sólisti vystúpia Dušan Jarjabek, Sisa Sklovska a Otokar Klein. V piatok 5. júla sa na Svätoplukovom námestí o 10.00 hod. uskutoční metodská národná púť a slávnostná svätá omša, ktorú bude celebrovať František Rábek. Šiesteho júla si môžete na Nitrianskom hrade pozrieť historický festival ranostredovekého života s názvom Pribinova Nitrawa. Oslavy vyvrcholia v nedeľu cyrilometodským putovaním do Kostola sv. Michala v Dražovciach. Popoludní o tretej sa začína podujatie Živo na korze, v rámci ktorého uvidíte dve divadelné predstavenia a večer o ôsmej vystúpi populárna česká skupina Buty.

- - Inzercia - -