Dnes je štvrtok, 28.máj 2020, meniny má: Viliam
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

KVETY A ZÁHRADA: Voňavá levanduľa

júl 09, 2019 - 12:41
V posledných rokoch sa príjemná voňavá levanduľa rozšírila aj do našich záhrad a na balkóny. Keďže pochádza z prímorských oblastí, u nás si vyžaduje špecifické podmienky. Ako na to, aby sa aj vo vašej záhradke rozlievala typická vôňa levanduľových kvetov a listov?

Levanduľa sa zo semien pestuje ťažko, preto si radšej kúpte sadeničku. Zasaďte ju v záhrade na slnečné miesto, čo jej bude pripomínať pôvodné prostredie. Darí sa jej v priepustnej, skôr piesočnatej pôde. Preto na sadenie pripravte väčšiu jamu a vysypte ju pieskom zmiešaným so zeminou na kvitnúce rastliny, môžete prihodiť aj niekoľko kamienkov. Nemá rada premokrenú pôdu, takže s polievaním to nepreháňajte.

Skúste si rozmnožiť levanduľu odrezkami. Ešte aj teraz môžete odrezať niekoľko mladých vetvičiek – odrezkov. Vložte ich do stimulátora rastu alebo zakoreňovača a keď sa objavia prvé korienky, presaďte do menšieho črepníka. Nezabudnite na drenážnu vrstvu na dne. Vyložte na slnečné miesto a pravidelne osviežte vodou z rozprašovača. Mierne polievajte, radšej nalievajte vodu do misky pod črepníkom.

Pôsobenia slnka sa nebojte, pri levanduli platí, čím viac lúčov, tým lepšie. Nekombinujte ju v záhone s rastlinami, ktoré si vyžadujú vlhké prostredie. Darí sa jej aj na slnečných terasách a na balkónoch, v tom prípade vyberte väčšiu nádobu a naplňte ju drenážnou vrstvou a tiež zeminou premiešanou s pieskom. Levanduľa by nemala chýbať v bylinkovej záhradke, kde sa jej darí v spoločnosti materinej dúšky, mäty a rozmarínu.

Dôležité strihanie

Levanduľa je vlastne poloker dorastajúci do výšky približne 60 až 90 centimetrov, plnú veľkosť dosiahne až v treťom roku života, vydrží približne dvadsať rokov. Má podlhovasté, úzke, jemne ochlpené sivozelené listy, ktoré sú veľmi aromatické, dokonca voňavejšie ako kvety. Tie sú žiarivo fialové, no už sú aj druhy s bielymi, modrými či ružovkastými lupienkami. Kvitne od júna do augusta. Veľmi dôležité je levanduľu pravidelne strihať, minimálne raz do roka po odkvitnutí. Necháva sa jedna tretina dĺžky mladého zeleného výhonku. Do drevnatej časti nezasahujte, z dreva už nevypučia nové výhonky. Niektorí pestovatelia mierne skracujú konáriky aj skoro na jar. Strihaním dosiahnete pekný súmerný rast, nestrihaná levanduľa sa nekontrolovane rozťahuje do šírky.

Kedy zberať?

Zberajú sa kvietky tesne pred úplným rozkvetom postupne počas leta, ako aj výhonky a listy. Tie sú súčasťou známeho provensalského korenia. Dajú sa zberať aj stonky s kvetmi, z ktorých sa zviažu kytičky a zavesené sušia pri teplote 25 až 30 stupňov. Sušením strácajú z hmotnosti až osemdesiat percent. Kytičky z levandule budú dlhé mesiace prevoniavať byt.

Citlivá na mráz

Levanduľa môže vymrznúť, preto treba kvety pestované v kvetináčoch pred zimou preniesť do svetlej pivnice a občas mierne poliať. Ak ich máte v priveľkých črepníkoch alebo nemáte pivnicu, dôkladne obaľte nádoby pred zimou jutovinou alebo viacerými vrstvami papiera a minimálne zalievajte. Rastliny, ktoré nechávate v zime v záhone, môžete prihrnúť, aby sa zväčšila vrstva zeminy pri koreňoch. Pri silných mrazoch pomôže aj prikrytie čečinou.

 

TIP: Rozvešajte kytičky z levandule na viacerých miestach v interiéri, aj na verande a balkóne. Prenikavá vôňa odpudzuje mravce a ochráni aj pred dotieravými komármi.

Levanduľový olej na uvoľnenie

Dve hrste čerstvých levanduľových kvetov zalejte 2 dcl olivového oleja a nechajte macerovať 8 týždňov. Preceďte do tmavej fľašky a uchovajte v chlade. Stačí pár kvapiek do aróma lampy a uvoľňované silice znížia krvný tlak a napätie.

Čarovné vrecúška proti moliam

Oddeľte vysušené kvety od stoniek, pridajte pár vysušených lístkov, pripravte si plátenné vrecúška rôznych farieb, naplňte ich kvetmi a previažte dekoratívnou stužkou. Uložte ich do šatníkov a medzi bielizeň – nepríjemné šatové mole sa u vás určite nezdržia. Vrecúško môže byť aj originálny darček pre priateľov.

- - Inzercia - -