Dnes je sobota, 17.august 2019, meniny má: Milica
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Správna vôňa pomôže pri chudnutí. Stačí zopár kvapiek a zbavíte sa tuku

júl 15, 2019 - 12:00
Chudnutie sa neodmysliteľne spája so znížením príjmu kilokalórií. Ak si nechcete uberať z taniera, musíte výrazne zvýšiť výdaj energie, čiže športovať. Ideálna je kombinácia oboch, aby vám to však išlo ľahšie, spríjemnite si chvíle chudnutia správnymi vôňami. Tie pomôžu podporiť zdravú očistu organizmu, udržať rovnováhu hladiny cukru i povzbudiť pocit sýtosti.

Medzi esenciálne oleje využívané pri chudnutí patria grepový,  škoricový, peppermintový, zázvorový a citrónový esecniálny olej. Citrusy všeobecne podporujú spaľovanie tukov a redukujú chute na jedlo. Výhodou grepového oleja je navyše jeho schopnosť podporiť zodpovednejší prístup k vlastnému telu a lepšie rozoznávanie signálov, ktoré nám telo dáva (napríklad pocit sýtosti).

Citrónový olej zase patrí medzi oleje s najväčšou schopnosťou odstraňovať z tela nežiaduce chemikálie a podporovať zdravú očistu. To sa môže hodiť vtedy ak sa rozhodnete znížiť v strave príjem sacharidov a naopak zaradiť väčšie množstvo zeleniny a ovocia. Táto zmena stravovania sa na zdraví nemusí odraziť iba pozitívne. V závislosti od zdroja prijímanej zeleniny sa totiž môže zvýšiť množstvo pesticídov v tele. A to je práve najsilnejšia stránka citrónového oleja – dokáže v organizme posilniť to, čo je organické a zároveň rozpúšťať syntetické chemikálie.

Rôzne druhy, rôzne účinky

Škoricový olej sa používa hlavne na udržiavanie rovnováhy v hladine cukru a tiež pôsobí proti vytváraniu nových tukových buniek. Tento olej má síce nádherú vôňu aj chuť, ale kvôli jeho obrovskej sile a tiež štipľavosti je dôležité používať ho veľmi rozumne a v malých množstvách. „Ja si škoricový olej dávam do rannej obilnej kaše a to tak, že si namočím špáradlo do škoricového oleja a potom do kaše. To, čo sa z drievka obtrie úplne stačí na dochutenie raňajok a zároveň aj na podporu hladiny cukru. Tiež má príjemne sladkú chuť, takže si môžem vychutnať sladkosť škoricovej kaše bez cukru a bez chemických náhrad,“ radí aromaterapeutka Martina Valníčková.

Peppermintový olej povzbudzuje pocit sýtosti, znižuje chuť na jedlo a nadmerný apetít. Jeho chuť je nádherne chladivo, mätovo, vanilkovo, žuvačková. „Môžete ho piť vo vode  - 1 kvapka do 2 dcl vody, alebo aj vdychovať z dlaní – takýmto inhalačným spôsobom pôsobíte na emočné centrum v mozgu – a to je práve miesto, kde sa dejú rozhodnutia, či pôjdete zajesť stres, alebo si naopak zacvičiť,“ odporúča odborníčka ne esenciálne oleje.

Každý z týchto olejov osobitne, ale aj všetky spolu v zmesi sa môžu stať výborným pomocníkom pri znižovaní hmotnosti. „Na mňa najlepšie funguje, keď si zmes týchto olejov kvapnem pod jazyk – 3x denne po 5 kvapiek. To robím po tom, ako som zjedla zdravé a nutrične vyvážené jedlo – chuť týchto olejov sa pre mňa stala signálom, že som dojedla, a už sa nechystám nikde uzobkávať, uštipkávať z jedla, ani nič podobné – jesť budem až dalšie veľké jedlo a po ňom si dám zas túto zmes,“ delí sa o svoje skúsenosti aromaterapeutka M. Valníčková.

Olej do vody

Existuje už aj namiešaná zmes esenciálnycho olejov Slim&Sassy, ktorá takisto zabojuje s tukovými vankúšikmi. Táto ideálna zmes na chudnutie je namiešaná z grapefruitového, citrónového, mätového, zázvorového oleja a škorice. Stačí pridať 8 kvapiek do pol litra vody a piť medzi zdravými jedlami počas dňa, aby zmes pomohla kontrolovať hlad, upokojila žadúdok, pozdvihla náladu a tak podporila zdravú stratu hmotnosti.

Letná sezóna sa blíži. Aj vďaka týmto olejom sa môžete dopracovať k ideálnej plavkovej hmotnosti:

  • Mäta -  pomáha zmierňovať chuť do jedla a na sladkosti. Vďaka nej sa vám môže podariť znížiť príjem kalórií.
  • Grapefruit – znižuje chuť do jedla a pomáhajú pri spaľovaní tukov.
  • Zázvor – pomáha redukovať ukladanie tukov.

Nie je olej ako olej                                                                                           

Aromaterapeutka Martina Valníčková varuje, že ak chcete používať esenciálne oleje na terapeutické účely, to znamená riešiť nimi napríklad aj chudnutie, musíte sa ubezpečiť, že sú v terapeutickej kvalite, to znamená, že do nich neboli pridávané syntetické látky, neboli riedené a pozmeňované. Ako však bežný smrteľník zistí, že do oleja bolo niečo pridávané? V prvom rade podrobne študujte etiketu. „Overte si, či majú esenciálne oleje certifikáty, či boli testované a či je na nich uvedené, že sú v terapeutickej kvalite. Esenciálne oleje sú žiadané, nájdete ich všade — od pracích práškov až po kozmetické prípravky, preto bývajú často falšované a riedené. Určite si naštudujte čo najviac o oleji, ktorý si chcete kúpiť. Indikátorom je aj miesto, kde sa predávajú. Esenciálne oleje v terapeutickej kvalite určite nepredávajú v supermarkete alebo v kvetinárstve. A v neposlednom rade vám veľa napovie aj ich cena. Napríklad na výrobu dvoch litrov esenciálneho mätového oleja potrebujete tonu mäty. Takže logicky 15 mililitrov čistého, kvalitného mätového oleja rozhodne nekúpite za 4,50 eura. Citrusové oleje sa pohybujú okolo 10 - 20 eur za 15 mililitrov. Bylinkové oleje stoja medzi 20 a 40 eurami. A vzácne stromové oleje, ktoré sa ťažia zo živice sa vyšplhajú aj k 70 až 90 eurám,” hovorí Martina Valníčková.

Martina Valníčková

Skúsená aromaterapeutka a odborníčka na prírodné esenciálne oleje. Na portáli o esenciálnych olejoch sa pravidelne delí o svoje zážitky a skúsenosti s esenciami a odpovedá na otázky všetkých, ktorý by radi „pričuchli“ k svetu vôní a zdravia.

- - Inzercia - -