Dnes je streda, 11.december 2019, meniny má: Hilda
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Milan Ondrík: Do každej role idem na sto percent

júl 18, 2019 - 14:37
Kto si vychutnal aspoň jedno z predstavení a filmov, v ktorých účinkoval herec Milan Ondrík, musel pocítiť, že o tomto rodákovi z Oravy ešte budeme počuť a že má najlepšie predpoklady „zamiešať“ slovenským, českým aj európskym hereckým priestorom.

Je k tomu na najlepšej ceste. Pred pár dňami si z Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch odniesol poctu a Krištáľový glóbus za najlepší mužský herecký výkon za rolu Milana vo filme Nech je svetlo režiséra Marka Škopa. Netuctová tvár, podmanivý pohľad a herecký výkon vždy minimálne na sto percent. A to mal byť pôvodne tesár. No povedzte, nebola by ho škoda?

 

Cena za cenou

Väčšina Slovákov ho pozná vďaka vydarenému historickému krimiseriálu 1890 a vďaka jeho svojráznej komickej postave strážnika Ondríka. Návštevníkov Divadla Andreja Bagara v Nitre a našej národnej scény uchvacuje pravidelne, a to nie len ako Rácz z inscenácie Rivers of Babylon. Fanúšikovia strieborného plátna ho zaregistrovali vo filme režisérky Marianny Čengel Solčanskej Únos a oceňovanej snímke Eva Nová, v ktorej hral pod režisérskou taktovkou Marka Škopa. Táto dráma bola na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte ocenená Medzinárodnou cenou kritikov za objav roku. Film bol tiež nominovaný v deviatich kategóriách na Slnko v sieti a získal ocenenie za najlepší film, najlepšieho herca (Milan Ondrík) i herečku (Emília Vášáryová), najlepšiu réžiu a najlepší scenár (Marko Škop). Markovi Škopovi sa spolupráca s Milanom Ondríkom zapáčila a rozhodol sa ho obsadiť aj do svojho druhého hraného celovečerného filmu Nech je svetlo. Postavu otca Milana písal Marko Milanovi Ondríkovi „na telo“.

 

maxresdefault.jpg

Foto: 
archív

Človek milión

O filme Nech je svetlo sa podľa všetkého vášnivé spoločenské diskusie rozpútajú až na jeseň, na kedy je plánovaná slovenská kinopremiéra. Nastolí totiž hneď niekoľko  postrehov a nadnesie nejednu nepríjemnú a mimoriadne aktuálnu otázku, ktorá sa týka celej krajiny, nás všetkých. Postava Milana je zobrazením „človeka milión“, obyčajného chlapa, ktorý by pokojne mohol byť váš sused a ráno, cestou do práce, ste mu aj vy odpovedali na pozdrav. Je to bežný „gastarbeiter“, ktorý pracuje v Nemecku, aby sa slušne postaral o rodinu. Rovný, zodpovedný chlap, v princípe dobrák od kosti. Vianoce prichádza stráviť s rodinou, no šťastná a veselá atmosféra netrvá dlho. Malou slovenskou dedinkou otrasie samovražda  chlapca podozrievaného z homosexuality a existuje dôvodné podozrenie, že má s celou udalosťou niečo spoločné aj Milanov šestnásťročný syn Adam. Otca rodiny neteší, že sú jeho synovia ovplyvňovaní miestnou domobranou a svojským spôsobom sa k samovražde chlapca stavajú aj miestni veriaci. Milan chce veriť  synovi, ale časom zisťuje, že pravda nie je čiernobiela a zistí, že dobrým úmyslom – pracovať a zabezpečiť rodinu – rodine vlastne svojou neprítomnosťou ublížil. Okrem Milana Ondríka v snímke hrajú aj Zuzana Konečná, Daniel Fischer, Ľubomír Paulovič, Csongor Kassai i Anikó Vargová.

titka.jpg

Foto: 
slovenka

 Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 

- - Inzercia - -