Dnes je streda, 11.december 2019, meniny má: Hilda
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kvety a záhrada - Výnimočná astilba

júl 20, 2019 - 08:00
Ak máte v záhrade zatienený vlhký kút, urobíte dobre, ak tam zasadíte astilbu. Miesto od jari do leta zakvitne jemnými aj výraznými farbami – od pastelovej lososovej, krémovej, žltej, ružovej a striebristo bielej až po ostrú červenú a karmínovú. Navyše je to trvalka, ktorá si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Miluje tieň

Azda jedinou podmienkou na pestovanie astílb je výber polohy. Vyžadujú si najmenej šesť hodín tieňa, lebo slnko, dokonca aj polotieň, ich vyčerpávajú a nedarí sa im. Z toho vyplýva aj náročnosť na pôdu: musí byť vlhká, humusovitá, nemala by vysychať. Nevhodná je vápenatá pôda. Astilby nebudú prosperovať, ak vyschnú alebo budú striedavo suché a následne ich príliš polejete. Popri tieni je teda dôležitá aj vlhkosť. Astilbám sa veľmi dobre darí aj pod rozkonárenými korunami stromov, ktoré im poskytujú potrebný chládok a tieň. Niektorí pestovatelia vysádzajú túto atraktívnu trvalku aj k záhradným jazierkam.

Kvitne po celé leto

Dĺžka kvitnutia opäť závisí od druhu. Ak sa chcete kochať rozkvitnutými astilbami po celé leto, zadovážte si rôzne kultivary. Váš záhon bude farebne pestrý a naozaj dlho rozkvitnutý. Do zadnej časti umiestnite vysoké odrody, ktoré v lete vytvárajú neprehliadnuteľné vzpriamené súkvetia s byľou až meter vysokou. Pred ne nasaďte nižšie kultivary, vhodné je kombinovať ich s funkiami alebo nižšími papraďami. Aby sa pôda udržala vlhká v horúcich letných mesiacoch, možno použiť aj nástielku.  Odkvitnuté kvety netreba priebežne odstraňovať, lebo sa tým nepodporí rast kvetov, navyše aj suché sú v jesennom záhone veľmi dekoratívne. Pred začiatkom kvitnutia rastliny prihnojte, po lete k nim prihrňte vyzretý kompost.

Úplne mrazuvzdorná

Astilba, ktorá rastie v trsoch, je vyhľadávaná aj vďaka tomu, že je úplne mrazuvzdorná. V čase vegetačného pokoja, najlepšie na konci zimy či začiatkom jari, trs každé tri až štyri roky rozdelíme. Získame mladý trs na doplnenie záhona a zároveň zabránime možnému šíreniu chorôb. Chorobami – najmä múčnatkou a škvrnitosťou listov  – astilby trpia zriedkavo, no najmä v čase dlhotrvajúcich dažďov a vlhka ich treba skontrolovať. Suché časti zrežeme ešte pred nástupom vegetácie.

- - Inzercia - -