Dnes je pondelok, 17.február 2020, meniny má: Miloslava
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Janka Vašková - Najsilnejšia žena sveta je z Bardejova

júl 21, 2019 - 18:00
Má len dvadsaťpäť rokov, ale za sebou neuveriteľnú športovú kariéru. V silovom trojboji patrí medzi svetovú špičku, je najsilnejšou ženou sveta. To, čo dokáže Janka Vašková z Bardejova, šokuje azda každého.

Keď vďaka nej hrá v americkom Las Vegas či v Azerbajdžane slovenská hymna a na stožiar stúpa naša vlajka, je hrdá na seba, na svoju krajinu, hoci v tej chvíli dobre vie, že ju nesledujú televízne kamery a o súťaži, ktorú práve vyhrala, Slováci ani len netušia. Hoci je Janka Vašková trojnásobná majsterka sveta, niekoľkonásobná majsterka Európy v silovom športe a najsilnejšia žena Slovenska, doma sa o nej veľa nevie. Keď som sa s Jankou rozprávala a pýtala sa mladej športovkyne na sny, nerozrozprávala sa o sebe. „Mojím snom je, aby sa aj silové športy dostali do povedomia ľudí a boli aspoň spolovice ocenené tak ako ostatné známe športy. Vyžadujú tiež veľkú dávku úsilia a práce na sebe a mládež, ktorá by sa tomu aj chcela venovať, končí často z finančných dôvodov a z nedocenenia svojich výkonov zo strany verejnosti.“  Zaimponovalo mi to viac, ako to, že utiahne kamión, dve autá naraz či to, že na svojom bruchu udrží dvoch chlapov. Hoci jej výkony nepochybne stoja za to!

Guliarka z Bardejova

Janka nepochádza z rodiny profesionálnych športovcov, i keď jej mama i otec hrávali futbal a ako amatérski brankári trávili svoj voľný čas na zelenom trávniku. Preto, keď sa ich dcéra Janka nadchla vždy pre nejaký nový šport, a tých športov vraj nebolo málo, podporovali ju. „Otec dokonca až tak, že vždy trénoval so mnou,“ spomína s úsmevom. Jankin zápis do atletickej triedy preto nebol pre nikoho prekvapením. Každý vedel, že baletka z nej nebude. Už na základnej škole si tréner všimol jej silové schopnosti a Janka sa zamerala na vrh guľou. Stala sa dokonca vicemajsterkou Slovenska. Ak bolo treba niečo v škole preniesť, vyniesť, namiesto chlapcov učiteľky volali Janku. Jej sila jej imponovala dovtedy, kým si mladé dievča nezačalo viac uvedomovať svoju postavu. „Mám geneticky široký pás a tuk sa mi ukladá okolo neho. Začalo mi to prekážať a spozorovala som, že vrh guľou moju postavu nijako neformuje. Preto som prestala.“

Komplexy z postavy

Keď skončila štúdium na strednej škole, prestala chodiť aj na atletické tréningy. Dovtedy bola zvyknutá vždy poobede trénovať, teraz mala veľa voľného času. „Zhoršila sa mi postava a mala som z toho komplexy. Preto som začala chodiť do fitnescentra,“ vysvetľuje Janka. Tam ju oslovil jej terajší tréner Marcel Matej, či by to nechcela skúsiť so silovým trojbojom „Tušila som, o akú súťaž ide, keďže vo fitnescentre trénovali trojbojári. Popravde som s tým vôbec nechcela začať, lebo som bola presvedčená, že títo športovci majú zavalitú postavu, a tá vôbec nezapadala do môjho sna o dokonalých krivkách,“ prezrádza Janka. Tréner ju nakoniec presvedčil.„Dokonca mi musel ukázať športovkyňu, aby som mu uverila, že nie je zavalitá,“ smeje sa. 

Rekordy aj s katastrofálnou technikou

Na prvý tréning si pamätá veľmi dobre. „Skúšali sme maximálne váhy z drepu, ťahu a z tlaku na lavičke a ja sama som bola prekvapená, koľko kíl dokážem zdvihnúť, pretože predtým som to nikdy neskúšala. V klube ma začali chváliť a mne sa to začalo viac a viac páčiť,“ Janka ma začína zasväcovať, čo vlastne silový trojboj je. Dvíhajú sa závažia v drepe, v tlaku na lavičke a v mŕtvom ťahu, v jednom zo základných silových cvikov, keď športovec plynule zdvihne zo zeme nad hlavu závažia. „Tréningy boli náročné. Som síce silový typ, dokázala som dvihnúť ťažké váhy, ale techniku som mala zlú. Vraveli mi, že ak by som na nej popracovala, dokázala by som zodvihnúť ešte ťažšie váhy. To ma motivovalo,“ vysvetľuje Janka a priznáva, že na technike stále ešte pracuje. „Doteraz poniektorí krútia hlavami, ako dokážem vyhrať niektoré disciplíny s takou katastrofálnou technikou,“ hovorí s úsmevom. Oficiálne rekordy našej úspešnej športovkyne sú zapísané vo svetových tabuľkách, môže sa pochváliť neuveriteľnými výkonmi – v drepe dvihne 205 kilogramov, v tlaku na lavičke 130 kilogramov a v mŕtvom ťahu 250 kilogramov.

Cez hlavu si prehodila desať chlapov

Janka okrem trojboja je i trojnásobnou majsterkou Slovenska v strongwoman, teda extrémne náročných silových disciplínach. „Medzi tie základné patrí oceľová alebo drevená klada, ktorú musí súťažiaci zdvihnúť nad hlavu, tiež preniesť na určitú vzdialenosť aj dvesto kilogramov vážiace kufre, stokilovú betónovú guľu vyložiť na podstavec, zodvihnúť automobil alebo pritiahnuť kamión. Na súťaži na Balatone som prehadzovala aj skaly vo vode.“ Športovkyňa vysvetľuje, že roztlačiť taký kamión je najnáročnejšie. „Naposledy som ťahala hasičské auto plné vody. Alebo som rukami k sebe priťahovala dve osobné autá súčasne.“ Janka robí ešte bláznivejšie veci. Drží európsky rekord v držaní 250-kilogramového bremena na bruchu bez opory chrbta a v talianskej televízii v šou Noc rekordov si zmerala sily s ďalšou najsilnejšou ženou sveta a pobila sa s ňou o Guinnessov rekord v prehadzovaní desiatich mužov vážiacich 70 kilogramov cez hlavu, kde ju prekonala len o pár sekúnd.

Janka je hrdá na svoj nedávny úspech, ktorý získala na súťaži v Azerbajdžane i napriek tomu, že ju to stálo mnoho síl. „Vyhrala som majstrovstvá Európy a prvé kolo svetového pohára v MAS-Wrestlingu, teda silovom preťahovaní pákou, čo je ďalší šport, ktorému sa venujem, hoci som mala krátku prípravu. Musela som totiž podstúpiť operáciu tenkého čreva a pár týždňov tréningu mi chýbalo.“ Extrémne situácie i podmienky však siláčka zvláda vynikajúco.„Minulý rok v Jakutsku na MAS-Wrestlingu som zažila šok a to hneď dvakrát. Teplota tam bola mínus 40 stupňov a keď som išla von, mala som ľad aj na mihalniciach. Druhý šok nastal, keď som vyhrala majstrovstvá sveta v náročnej konkurencii ruských pretekárok, pre ktoré je to národný šport a trénujú v profesionálnych podmienkach. Keď hrala slovenská hymna, v hľadisku bolo na nohách štyritisíc divákov.“

Janka vysvetľuje, že to, čo diváci nevidia, sú jej mozole na rukách, tie vraj má horšie ako drevorubač. A občas nevidia ani to, keď musí potláčať slzy. „Pri obracaní 400 kilogramovej pneumatiky sa mi vyšmykla a spadla na prst, ale stálo ma to našťastie iba necht. Musím si dávať pozor aj pri dvíhaní gule, kde sa používa špeciálny vosk, ktorý trhá kožu.“

Janka sa športu venuje naplno. Od rána do večera, keďže pracuje aj ako osobná trénerka vo fitnescentre. Ráno už o šiestej má svojich prvých klientov,  o ôsmej prichádza na rad jej tréning, po obede druhá fáza jej tréningu a do včera trénuje ďalších klientov. A čo tí vravia na to, keď zistia, s kým majú dočinenia? „Sú milo šokovaní.“ Janka má, mimochodom, okrem titulu najsilnejšej ženy ešte jeden. Inžiniersky. Vyštudovala bezpečnostné manažérstvo, ale zatiaľ ju to stále viac ťahá ku športu. „Ešte pootváram doma zopár zaváranín a povyťahujem v zime zapadnuté autá susedom,“ smeje sa sympatická mladá žena. Na konci leta ju čakajú ďalšie súťaže v Poľsku a Uzbekistane, na ktoré si však potrebuje zohnať sponzorov, keďže tento šport nie je dotovaný štátom. A samozrejme, dvojfázový tréning päťkrát týždenne.  Držíme palce.

- - Inzercia - -