Dnes je sobota, 04.júl 2020, meniny má: Prokop
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Sophia Loren opäť nakrúca: Jej životný príbeh je plný lásky a nezlomnosti

júl 30, 2019 - 15:47
Krásna, oslnivá, jedinečná a neuveriteľne ženská. Herečka SOPHIA LOREN je žijúcou filmovou legendou. Má za sebou silný životný príbeh plný lásky a nezlomnosti. Hoci sa pred pár rokmi stiahla do ústrania, dnes vo veku osemdesiatštyri rokov opäť nakrúca film. Režisérom nie je nikto iný ako jej syn Edoardo Ponti.

Fotky priamo z pľacu ukazujú, že Sophia Loren má stále chuť hrať. Oscarová herečka je považovaná za klenot Talianska, takže niet divu, že aj keď sa čas nezastaví, stále je o ňu obrovský záujem. Síce sa v uplynulých rokoch stiahla do úzadia a venuje sa hlavne rodine, herectvo napriek vysokému veku na klinec nezavesila. Po vyše dekáde je momentálne súčasťou nakrúcania filmu The life ahead. Zahrá si starú ženu – madame Rosu, ktorá prežila holokaust a vychováva deti prostitútok. Pri nakrúcaní ju jej herecký kolega, malý Senegalčan, tlačí na vozíčku. Sophia je síce staršia dáma, no zdravie jej slúži a vozíček je len súčasťou jej roly. Film sa nakrúca pod taktovkou jej syna Edoarda Pontiho, takže nečudo, že siahol po takom ese, ako je jeho mama. Sophia trávi na pľaci desať hodín denne. Tento film je adaptáciou románu Romaina Garyho La vie devant soi a bol už raz sfilmovaný – dokonca v roku 1978 získal Oscara. „Edoardo ma pozná dokonale. Pozná každý centimeter mojej tváre, moje srdce i dušu,“ prezradila o svojom rozhodnutí nakrúcať.

Sophia Loren je svetovým unikátom. Stále je vo výbornej forme a vyzerá fantasticky. Hoci patrí medzi najväčšie hviezdy talianskeho filmu a svetovej kinematografie, jej život nebol vždy jednoduchý. Má za sebou skutočne silný životný príbeh.

Kráska z chudobnej rodiny

Sophia Loren pochádza zo skromných rodinných pomerov. Aj keď sa narodila ako nemanželské dieťa, získala priezvisko svojho otca Scicolone. S mamou a mladšou sestrou Máriou žili v chudobných podmienkach. Po vojne sa učila hrať na klavír, jej sestra spievala a stará matka prevádzkovala rodinnú kaviareň. Sofia bola terčom posmechu kvôli svojmu nemanželskému pôvodu i chudej postave. Navyše mala na brade jazvu, pre ktorú sa jej okolie posmievalo. Milovala však film a kino a nesmierne túžila stať sa herečkou. V tejto túžbe ju podporovala aj matka, ktorá s ňou chodila na konkurzy. V roku 1950 debutovala vo filme a začala pracovať ako modelka pre rôzne módne časopisy. V súťaži Miss Rím, kde skončila druhá, si ju všimol o dvadsať rokov starší úspešný producent Carlo Ponti, ktorý sa stal jej celoživotným partnerom v práci i osobnom živote. Zaplatil jej herecké kurzy, poradil pseudonym Sophia Loren, a pomáhal jej aj pri výbere úloh. Sophia mu svojou krásou a vyžarovaním doslova učarovala.

Osudová životná láska

Nie je žiadnym tajomstvom, že nielen talent a krása, ale aj muž menom Carlo Ponti stojí za zrodením legendárnej ikony. Hoci by sa mohlo zdať, že ich vzťah bol len výhodným obchodom – on mal mladú, príťažlivú ženu po boku a ona zas vplyvného sponzora, podľa ľudí z ich okolia tomu tak nebolo. Vraj to bola pravá láska, vzájomné city, silná príťažlivosť a obojstranná starostlivosť so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane manželstva. Manželstvo je v živote Sophie Loren samostatnou kapitolou a jednoduché to nebolo. Carlo bol v čase jeho záujmu o nový zväzok ženatý s právničkou Giulianou Fiastri a katolícka cirkev v Taliansku rozvody neumožňovala. So svojou manželkou sa preto rozviedol v Mexiku a v roku 1957 tam so Sophiou uzatvorili manželstvo. Keďže však boli všetci traja talianski štátni občania, rozvod bol anulovaný, Carlo bol obvinený z bigamie a o päť rokov neskôr bolo anulované aj jeho manželstvo so Sophiou. Nuž, neľahká situácia, ktorú vyriešila až šikovná exmanželka, respektíve ešte stále manželka Giuliana. Tá prišla na to, že jedinou cestou je nové štátne občianstvo, a tak sa všetci traja stali Francúzmi. Práve vo Francúzsku im bol v roku 1966 rozvod umožnený a v apríli toho istého roku si tam Carlo a Sophia konečne a hlavne právoplatne vymenili obrúčky a ukončili tak deväťročnú púť za svojím manželstvom.

Filmová ikona

Medzičasom sa zo Sophie stala rešpektovaná herečka nielen s domácou, ale tiež celosvetovou popularitou, obdivovaný sexsymbol a jedna z najkrajších žien vtedajšej doby. Za svoj oslňujúci herecký výkon vo filme Vrchárka získala viacero ocenení, vrátane ocenenia na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes a ceny BAFTA a taktiež jej bol udelený historicky prvý Oscar za hlavnú úlohu vo filme neamerickej produkcie.

Sophia dostávala atraktívne filmové ponuky, objavila sa po boku slávnych hviezd Clarka Gablea, Paula Newmana, Petra O'Toola, Richarda Burtona, Marlona Branda. Na vrchole svojej kariéry, teda v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, zahviezdila vo filmoch ako Boccaccio´70, Včera, dnes a zajtra, Manželstvo po taliansky, Lady, Grófka z Hongkongu, Slnečnica, Verdikt, Prejazd Kassandra, Zvláštny deň. Jej najčastejším hereckým kolegom bol najobľúbenejší taliansky herec všetkých čias Marcello Mastroianni.

Jediná láska

Sophia veľmi túžila po rodine a po dvoch potratoch sa jej v roku 1968 splnil aj tento sen. Na svet priviedla svojho prvého syna Carla Juniora a o päť rokov neskôr sa narodením syna Edoarda stala dvojnásobnou mamou. Nikdy sa netajila tým, že zmyslom jej života je práve rodina a neváhala sa kvôli nej na isté obdobie vzdať svojej úspešnej kariéry, pričom od osemdesiatych rokov minulého storočia sa vo filmoch objavovala iba sporadicky. Keď jej manžel Carlo Ponti zomrel v roku 2007 na zápal pľúc, tak sa pre média vyjadrila, že už nikdy nedokáže milovať nikoho iného...

- - Inzercia - -