Dnes je utorok, 26.máj 2020, meniny má: Dušan
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ján Kubiš: S Bednárikom sme sa často HÁDALI

august 01, 2019 - 19:31
Pozná sa s najväčšími hviezdami z celej republiky, organizuje festival na počesť Jozefa Bednárika a aj tento rok pritiahol na Sliač mnohé osobnosti. Ako takýto festival vzniká, čo všetko musí urobiť pre to, aby ho udržal a ktoré hviezdy ho aj ľudsky oslovili, hovorí JÁN KUBIŠ, organizátor, ktorý pripravuje mnoho ďalších originálnych a významných podujatí.

Muzikálový festival Jozefa Bednárika bol dlhé roky v Brusne. Tento rok ste sa ho rozhodli presunúť do kúpeľov na Sliači.Čo všetko vás čaká do jeho otvorenia? Ako sa vám podarilo zvolať toľkých výnimočných umelcov a na ktorého sa najviac tešíte?

Čaká nás úprava priestoru, ktorý je úplne iný ako bola Tera sa muzikálovej slávy Jozefa Bednárika v Brusne. Je to členitý priestor, ktorý umožňuje oveľa viac variácií, ale je potrebné navrhnúť, vyrobiť a nainštalovať všetky dekorácie. Chcem, aby Kúpele Sliač žili festivalom dlho pred jeho otvorením a aby návštevníci cítili a videli, že sa chystá niečo veľkolepé. Ideme inštalovať výstavu Jedenásť rokov Muzikálového festivalu, aby si mohli návštevníci kúpeľov priblížiť ich atmosféru aj účinkujúcich. Samozrejme, časť výstavy venujeme Jozefovi Bednárikovi. Čo sa týka príprav, pracujeme aj s účinkujúcimi na programe, dolaďujeme detaily...Neviem špecifikovať, na koho sa najviac teším. Ale veľmi ma potešilo, keď mi pri inom projekte pán Milan Lasica povedal, že vie o Muzikálovom festivale a keď som ho nesmelo pozval, povedal, že veľmi rád príde. Veľmi si to váži ma zároveň v tom vidím ocenenie mojej práce.

Vďaka festivalu vznikajú priateľstvá. Festival vás spojil s Jožom Bednárikom. Aký to bol človek? Čo vás na ňom ľudsky zaujalo?

Otom, aký bol Béďo, môžem hovoriť len veľmi opatrne. Poznal som ho vlastne iba necelé štyri roky. Bol to svedomitý pracant, pripravený veľmi precízne a dlho vopred. Všetko mal poznačené a nakreslené. Mal svojský štýl vyjadrovania sa a veľký rešpekt k divákom. A najmä - asi veľkú trému pred premiérou. Vždy sme mu dávali izbu orientovanú nad terasu, kde bol festival. Celý deň bol dolu medzi umelcami, rozprával sa s nimi, usmerňoval ich, radil. Keď prišiel čas programu, ktorý on pripravoval, zmizol. Skončil na svojom balkóne a z toho úkrytu sledoval svoje dielko. A čo mne najviac zostalo od neho ako odkaz? Dosť sme sa hádali a dosť aj výrazne, ale vždy to boli hádky o vec, k veci. Nikdy nie osobné. To je to, čo som si aj ja zobral k srdcu. Vedieť sa pohádať, ale len o vec, nie tak, že by to prerástlo do nenávisti či zloby.

Priateľstvo vás spája aj s Felixom Slováčkom. Boli ste spolu v Amerike. Čo máte spoločné, keďže on je považovaný za donchuana a vy ste známy ako príkladný manžel?

Felix je dobrý človek. Paradoxne ma s ním zoznámila moja žena. Vyhovujeme si ľudsky, a nebolo to len pri ceste do Ameriky, boli sme spolu aj v Thajsku. Na Felixa sa môžem spoľahnúť. Viem, že keď potrebujem pomoc, keď niečo „zahapruje“ a on je voľný, podrží ma. Vďaka nemu mám aj iného vynikajúceho kamaráta z veľkého sveta muziky, skladateľa Zdeňka Bartáka. Nakoniec, aj Iveta Bartošova bola prvýkrát u mňa vďaka nemu a, samozrejme, majster Gott, to tiež bolo vďaka Felixovi. Veľmi som si vážil, keď Felix pred rokmi účinkoval v piatok niekde v Českých Budejoviciach, ale ráno sadol do auta a po rakúskej diaľnici, aby bol na Slovensku čo najrýchlejšie, prišiel na oslavu mojich narodenín do Terchovej.

Pracujete aj pre televíznu Smotánku. Ak sa niekto dostane k slávnym ľuďom, tak ste to vy. Zažili ste už aj nejaký trapas?

Jáj, to áno! Naposledy v Lucerne, na premiére filmu Jaroslava Hanzlíka Leto s gentlemanom, na ktorú prišlo veľa hereckých osobností. Bola tam aj herečka Zlata Adamovská, išiel som za ňou, aby som je položil zopár otázok, ale mal som pred ňou taký rešpekt, že som dostal okno a bolo po otázkach. Ona ma ešte trochu podpichovala, no ja som sa nezmohol na žiadnu otázku.

Ako sa vám darí nadväzovať prvý kontakt?

Asi je to v mojej povahe. Dar vedieť sa priblížiť druhému som dostal od Boha. Nechcem ľuďom dávať zákerné otázky, nesnažím sa ich na niečom nachytať. Mimochodom, som úprimne rád, že sa s takými vzácnymi ľuďmi môžem stretnúť.

Keď sa vrátime k festivalu na Sliači, na čo a na koho sa máme špeciálne tešiť?

Samozrejme, na operetné hviezdy, všetky sú svetové. Zlatým klincom sobotného programu bude vystúpenie Miroslava Dvorského.V nedeľu bude začiatok programu o pol štvrtej popoludní, keď zaspievajú LEGENDY, a to doslovne: Vašo Patejdl, Pavol Hammel, Martin Babjak a Miroslav Dvorský. V hodinovom programe si spomenieme aj na básnika Jožka Urbana a večer sa veľmi teším na šansónový koncert Andrey Zimányiovej. Zaujímavé bude účinkovanie Juraja Čurného, ktorého čitatelia poznajú z relácie Chart show, a spievať budeme počuť aj Juraja Baču, Patrika Vyskočila, Mirku Partlovú. Hrať a spievať bude aj významný český hudobný skladateľ Zdeněk Barták, autor mnohých hitov, napríklad Nonstop, Nenapovídej a množstva muzikálov – Baron Prášil, Sněhová královna. Záver festivalu bude pozvánkou na muzikál Cyrano z predmestia, kde prepojíme Cyrana z roku 1977 Jozefa Benedika s Cyranom dnešných dní Jankom Slezákom. Diváci môžu čakať aj ďalšie prekvapenia.

Budete mať počas leta čas aj na rodinnú dovolenku? Máte dcéru, nedávno pribudol do vašej rodiny psík… Aké bude vaše leto?

Dcéra celé leto brigáduje v zahraničí a zlepšuje si jazykové znalosti. Po festivale sa však práve s novým psíkom chceme vybrať na pár dní do Chorvátska. Inak je leto pracovné. Naozaj je potrebné pripraviť všetko najlepšie, ako vieme. Je v tom aj dosť cestovania a času stráveného v aute. Viem si, našťastie, aj v práci spraviť chvíľu relax. Keď už neviem, ako ďalej, vyjdem na dvor, popolievam trávnik, pozbieram čučoriedky alebo jahody.

- - Inzercia - -