Dnes je piatok, 10.júl 2020, meniny má: Amália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chalúpka deduška Večerníčka bude opäť ako z rozprávky

august 15, 2019 - 15:42
RTVS sa rozhodla, že obnoví zubom času poznačený domček deduška Večerníčka. Ktože by nepoznal ikonickú televíznu zvučku, ktorá už štyridsaťdva rokov oznamuje, že sa začína rozprávka pre deti. Usmievavý deduško pred chalúpkou je dodnes veľmi obľúbený. A jeho domček skutočne existuje! V najvýchodnejšej obci na Slovensku – v Novej Sedlici v okrese Snina stojí rovnaká chalúpka. Vyhlásená je za národnú kultúrnu pamiatku.

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielaná zvučka na Slovensku vôbec. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa pred takmer dvomi rokmi dozvedeli, že domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho. Verím, že o nejaký čas v ňom otvoríme expozíciu televíznej rozprávky a podporíme cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Verná kópia rozprávkovej chalúpky

Do domčeka zatekalo, preto slamenú strechu obec prekryla nepremokavou celtou, na mnohých miestach je aj opadaná hlinená omietka. Zrub, ktorý je takmer vernou kópiou chalúpky z legendárnej večerníčkovej znelky, prejde budúci rok kompletnou rekonštrukciou pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Vymenia nielen strechu, ale aj poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere i drevené podlahy. Murári vymurujú komín a chalúpku zvnútra i zvonku omietnu. Vo vynovenom domčeku dedka Večerníčka zriadi potom RTVS stálu expozíciu depozitára detských programov.

Má viac ako sto rokov

Na domčeku je zaujímavé, že je to jeden z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja. Keďže stojí na pozemku s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi, kúpila RTVS koncom minulého roka od obce najskôr pozemok, kam domček premiestnia, a následne aj domček. Na premiestnenie a rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky dostala RTVS dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 74 500 eur.

Zvučka s deduškom Večerníčkom prvýkrát odznela v televízii v roku 1977, keď začala Československá televízia s pravidelným farebným vysielaním. Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek. Hudbu zložil Jaroslav Celba a melódiu nahral Filmový symfonický orchester. Originálny domček v Novej Sedlici vďaka svojej podobe na filmový láka mnoho turistov. Prichádzajú obdivovať rozprávkovú atmosféru domčeka, aj keď už schátraného. Mimochodom, malebná dedinka je unikátna tým, že leží na hranici troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Podľa miestnych má chalúpka už viac ako sto rokov, takže sa môžeme tešiť na jej vynovenú podobu. Len potom to bude zážitok pre vás, vaše deti i vnúčatá vidieť ju na vlastné oči.

- - Inzercia - -