Dnes je nedeľa, 29.marec 2020, meniny má: Miroslav
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Dominika prišla o synčeka dva dni po pôrode

september 17, 2019 - 10:04
Obrovský smútok a žiaľ prežíva osemnásťročná Dominika zo Sládkovičova. Pred týždňom pochovala svoje dieťatko – dvojdňového synčeka. Mladá žena, ktorá rodila v Nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante, tvrdí, že novorodenec zomrel vinou lekárov. Je rozhodnutá podať trestné oznámenie na polícii a obrátiť sa aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Chlapček sa podľa slov Dominikinej mamy Melindy zadusil smolkou – novorodeneckou stolicou.

Dominika prišla v stredu 21. augusta do nemocnice s tým, že má bolesti brucha. „Vyšetrili ma palpačne, teda pohmatom, a povedali mi, že sa stále neotváram. Upozornili ma, že budem krvácať, ale že to si nemám všímať. Poslali ma domov, že v piatok ma hospitalizujú,“ vysvetľuje mladá dievčina. Dominika teda prišla v piatok do galantskej nemocnice. Tam jej vraj najprv povedali, že keď prenáša päť dní, nič to nie je. „Sestrička ma mala vyšetriť a poslať domov a až v pondelok som mala opäť prísť do nemocnice. No, keďže si pri vyšetrení všimli, že silnejšie krvácam, napokon si ma predsa len nechali v nemocnici,“ opisuje Dominika. V sobotu mladej rodičke pichali injekcie na zmäkčenie krčka maternice. „V nedeľu po večeri som išla do sprchy a tam mi odtiekla plodová voda. V pondelok ráno o desiatej – 26. augusta – som už mala kontrakcie. Okolo tretej popoludní som povedala sestričke, že ma tlačí na konečník a tiež som silnejšie krvácala. Povedali mi, že mám rozdýchať bolesť, že pôjdem rodiť a mám sa tešiť na pôrod. Napokon ma poslali spať, aby som nabrala silu na pôrod, no o 17.35 ma brali na pôrodnú sálu a o 17.55 som porodila. Synček však už nedýchal...,“ smutne hovorí Dominika.

Prečo doktori len čakali?

Dominikina mama Melinda, ktorá v ťažkej chvíli stojí pri dcére, bola už za patológom a hovorí, že chlapček sa nadýchol smolky, teda novorodeneckej stolice. Pani Melinde mal tiež lekár z pitevne povedať, že dieťa malo byť už dávno na svete. Dominika si myslí, že pochybili lekári. „V nemocnici som bola od piatku, bolo dosť času, aby mi urobili sekciu. Jasne som žiadala o pôrod cisárskym rezom. No povedali mi, že nález na cisársky rez tam nie je,“ uvádza mladá žena. „Dávať niekomu tri dni injekcie na otvorenie je podľa mňa hlúposť. A ani to dcérkino krvácanie pred pôrodom sa mi nevidí. Ja som dvakrát rodila, dieťa zo mňa vytláčali, no krvácať som začala až pri pôrode,“ argumentuje pani Melinda. Pre Dominiku to bolo jej prvé bábätko a nemá ani slov na to, aby opísala, aké ťažké chvíle prežíva... Len smutne mlčí a do očí sa jej tisnú slzy. S mamou sú rozhodnuté podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aj trestné podanie na polícii. „Už to máme všetko spísané, len to potrebujeme vytlačiť a poslať. Teraz sme kvôli pohrebu nemali čas,“ hovorí pani Melinda. Nad tým, čo prežila s dcérou za tých pár dní, krúti hlavou. „Proste to neviem pochopiť. Pretože, keď som ja rodila, tiež mi dali injekcie na otvorenie, ale keď videli, že sa nič nedeje, išla som na cisársky rez. Aj naše príbuzné, čo rodili pred rokom, akonáhle sa po injekcii neotvorili, pôrodník nariadil sekciu. No, u Dominiky nič. Len sa čakalo, čakalo, pritom dcérka krvácala. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ so žiaľom v hlase hovorí pani Melinda.

Nemocnica: Všetko bolo normálne

Za galantskú nemocnicu sa vyjadrila riaditeľka Alexandra Pavlovičová. V čase našej návštevy bol podľa slov riaditeľky primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v zahraničí a jeho zástupkyňu odvolali na operačnú sálu k pacientke. Čo teda hovorí vedenie nemocnice na vážne obvinenie Dominiky, že za smrť jej dvojdňového synčeka môžu tunajší lekári? „Vyjadrujeme veľkú ľútosť nad tým, čo sa stalo. No, nevieme sa k tomu ešte vyjadriť, pretože nemáme v rukách pitevný nález. Naša zdravotná dokumentácia hovorí, že priebeh hospitalizácie a pôrodu tejto rodičky bol normálny, bez komplikácií. V tejto chvíli sa nebudeme vyjadrovať k tomu, čo povedala pacientka, ako to popísala ona, ako to ona posudzovala. Rodička bola monitorovaná, bola pod neustálym dohľadom. Jednoducho, náš monitoring rodičky hovorí o tom, že všetko prebiehalo normálne,“ tvrdí riaditeľka NsP Galanta. Zaujímalo nás, prečo Dominike neurobili cisársky rez, o ktorý, ako nám povedala, lekárov vyslovene žiadala. „Pretože cisársky rez sa nerobí na požiadanie. Cisársky rez sa robí, ak tomu nasvedčujú medicínske a zdravotné indikácie. Žiadne indikácie na cisársky rez v tomto prípade neboli,“ odpovedala šéfka galantskej nemocnice.

Na vine sú vraj komplikácie

Na mieste je však otázka, prečo bábätko zomrelo, keď podľa zdravotnej dokumentácie z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia bolo všetko v poriadku? „Na konci dňa prišlo ku komplikáciám – novorodenec nebol v poriadku. Podľa nás však priebeh samotného pôrodu bol v poriadku. Zatiaľ nemáme informácie z pitevného protokolu, takže nemôžeme ani tvrdiť, že chlapček vdýchol plodovú vodu s novorodeneckou smolkou. Bábätko lekári z oddelenia pediatrie a z oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny ihneď resuscitovali – oživovali, napojili sme ho na dýchacie prístroje. Nevieme, či a kedy došlo k vdýchnutiu plodovej vody. Nevieme, či tam tá smolka už bola, alebo nie. Po dva a trištvrte hodine sme novorodenca odovzdali na prevoz do Bratislavy. Neviem, prečo bábätko napokon zomrelo,“ vysvetľuje Pavlovičová. Riaditeľka nemocnice je presvedčená, že personál nemocnice nepochybil. „Stojím si za svojimi ľuďmi. K tomu, ako to bolo, sa musia vyjadriť znalci. Aj lekári sú ľudia, chyby sa robia aj v ostatných profesiách, nielen na postoch lekárov,“ uzavrela riaditeľka galantskej nemocnice Alexandra Pavlovičová.

Ani urgentná starostlivosť špičkových detských lekárov Národnom ústave detských chorôb v Bratislave nepomohla a Dominikin synček po dvoch dňoch od narodenia zomrel.

- - Inzercia - -