Dnes je piatok, 24.január 2020, meniny má: Timotej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vianočné upratovanie s deťmi podľa veku

december 19, 2019 - 12:00
Maminy a tatinovia, prišiel čas spraviť trochu poriadok. Viem, v predošlých článkoch som Vás nabádala, aby ste sa upratovaním veľmi nezaoberali a odsunuli ho na vedľajšiu koľaj, ale nechápte ma zle, práve Vianoce sú ten najlepší čas upratovanie povýšiť na spoločenskú rodinnú udalosť. A svojou troškou môžu k dielu prispieť i tí najmenší. Pozrime sa na to.

Vek 2 a 3 roky

Aj najmenšie deti nám majú svojou pomocou čo povedať. Nevadí, že v podstate celý čas potrebujú našu pomoc, učia sa, navyše takéto spoločné upratovanie vždy prinesie veľa zábavy. Pýtate sa čo môžu robiť? S našou pomocou môžu ustlať postele, pozbierať knihy a hračky zo zeme, odniesť špinavé oblečenie do koša na bielizeň, pomôcť s kŕmením domácich maznáčikov, utrieť rozliate nápoje či omrvinky, s ponožkami na rukách utrieť prach či mopovať na dobre prístupných miestach. Je mi jasné, že na svižnosti to Vašim upratovacím zvykom nepridá, ale kedy, ak nie terazJ?

Vek 4 a 5 rokov

Predškoláci sa stávajú stále schopnejšími skompletizovať veľa úloh bez väčšej pomoci. Pod našim dohľadom dokážu upratať a prestrieť jedálenský stôl, ale aj utrieť prach. Dokonca môžu pomôcť pri príprave jedla a v odnesení ľahšieho nákupu. Prečo im nedať šancu, keď sú v tomto veku ešte tak otvorení pomôcť nám? Najmä, ak je v hre i nejaká odmena.

kid-2586010_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Vek 6 až 8 rokov

Zlá správa v tomto veku je, že zápal a túžba pomôcť nám pomaly mizne. Dobrá správa však je, že chuť byť nezávislými je stále väčšia. Na Vianoce, ako i počas roka deti dokážu prebrať starostlivosť o domácich maznáčikov do vlastných rúk, sú schopné vysávať a použiť mop, vyniesť smeti a dokonca i poskladať a uložiť bielizeň. Možno nie našou rýchlosťou a našim štýlom, ale neoplatí sa im dať šancu?

Vek 9 až 12 rokov

V tomto veku sa z našich vianočných elfov stávajú už plnohodnotní pomocníci. Verili by ste, že môžu pomôcť umyť auto, riad či naložiť umývačku? Samozrejme, najprv im to musíme ukázať, veď učený nik z neba nespadol. Časom dokonca môžu pripraviť jednoduché jedlo, tak ich skúste zapojiť do prípravy tradičného vianočného šalátu či polievky a o rok už môžete iba dozorovať a popíjať pritom vaječný likér s kávou. Pardon, to dozorovanie a popíjanie bol vtip. Môžu však umyť i kúpeľňu a ovládať práčku či sušičku.

Vek 13 až 18 rokov

Tínedžeri. Krásny vek a schopnosti. Zvládnu viac- menej všetko čo my, len ich musíme správne motivovať a neznechutiť ich ešte skôr ako s niečím začnú. Zároveň po pochvale či uznaní stále túžia rovnako ako mladšie deti. Nezavaľte ich príliš, ale ani ich príliš nešetrite. Keď ich to naučíte dokážu aj vymeniť žiarovku, sáčok vo vysávači, oprať sebe i rodine, umyť okná či vyčistiť chladničku a iné kuchynské spotrebiče. Nezostaňte prekvapení, ak navaria lepšie jedlo či napíšu logickejší nákupný zoznam ako Vy.

Tipy na záver

Pri takomto spoločnom upratovaní majte vždy na pamäti, že to, čo zvláda susedova ratolesť, nemusí byť Váš prípad a naopak. Deti s nikým neporovnávajte a skutočne oceňte aj ich snahu. Tým, že sa bavíme o vianočnom upratovaní skúste im z toho spraviť aj trochu show. K upratovaniu si nasaďte tímové mikulášske čapice a nezabudnite na bláznivé koledy, spievanie a posedenie pri pohári horúcej čokolády pod stromčekom v upratanom byte za odmenu.

Po zvyšok týždňa sa na Vás teším s témami zvykov v rôznych kútoch Slovenska.

- - Inzercia - -