Dnes je sobota, 22.február 2020, meniny má: Etela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Petra Vlhová je Sagan v ženskej podobe

január 24, 2020 - 14:58
Petra Vlhová - dievčatko z Liptovského Mikuláša, ukázala svetu, aká sila v nej drieme. Z dvadsaťštyriročnej Liptáčky je momentálne najväčšia „dračica“ na bielych svahoch. Jazdí ako blesk a za sebou necháva najväčšiu rivalku Mikaelu Shiffrinovú. Petra je proste úkaz – Sagan v ženskej podobe.

Naša top zjazdová lyžiarka je momentálne najlepšia na svete. A to nie je len komentár športových novinárov. Tieto slová o nej tvrdí jej najväčšia rivalka a doteraz svetové ženské lyžiarske eso – Mikaela Shiffrinová. Tak, to už je čo povedať, keď takéto uznanie vysloví súperka zo svahov.

Petru vždy lyžovanie bavilo. Už od detstva sledovala pretekárky a chcela byť ako ony. Spomína, že ako dieťa túžila byť celé dni na svahu, neustále chcela lyžovať. To, že okrem chcenia má dievča aj talent, si našťastie všimli aj rodičia. Dcéru začali obetavo podporovať – otec Igor Vlha sa zo strojariny preorientoval na lyžiarsky šport. Stávka na nadanú dcéru sa mu oplatila. Vďaka rodičovskej obetavosti, Petrinmu nadaniu i vytrvalosti má dnes Slovensko famóznu lyžiarku, ktorú nám závidí celý svet. Mimochodom, aj Petrina mama Zuzana, keď bola malá, chcela veľmi lyžovať, nemala však dosť peňazí. V Petrinom úspechu zohráva významnú úlohu ešte jeden fenomén – v jej lyžiarskom tíme je okrem otca aj brat Boris. A bratsko-sesterská podpora hrá svoju úlohu. Brat ako bývalý lyžiar dobre chápe Petru. Stojí pri sestričke tesne pred štartom a povzbudzuje ju. Mama Zuzana chodí na všetky Petrine preteky a fandí jej z tribúny – vo chvíľach víťazstiev aj prehier. Rodinné zázemie, ktoré má Petra vždy poruke, má kladný vplyv na jej psychiku. A dobre na ňu zapôsobilo aj to, že si našla priateľa. Vlani v lete sa so svojou láskou – Michalom Kyselicom už pochválila. Michal je známy fitnessák a osobný tréner, cestovateľ, robí tiež modela a napísal knihu. Je to veľký fešák, ani sa nečudujeme, že Petra sa do neho zamilovala. Nuž čo, keď je človek zamilovaný, tak je šťastný, a keď je šťastný, tak všetko ide odrazu ľahšie – aj lyžovanie.

Prototyp pretekárky

V roku 2016 boli v Jasnej preteky Svetového pohára. Petra vtedy skončila na deviatom mieste, Shiffrinová zvíťazila. No, ako vidieť, za štyri roky dostihla mladá Liptáčka dovtedy neprekonateľnú Američanku. V organizačnom tíme bola vtedy v Jasnej aj Jana Pavlovičová. Bývalá lyžiarka mala na starosti športovú časť a stretávala sa aj s pretekárkami. „Petru poznám dlhšie, lebo ona pochádza odtiaľto. Vídavam ju na tréningoch, v horách, často sa stretávame. Aká je Petra? Je to súťaživý typ. Je tvrdá, živá, má pevnú vôľu a bojovnosť a pritom je veselá a milá,“ hovorí Jana Pavlovičová. Zároveň dodáva, že s Petrou sa veľmi dobre komunikuje. „Je inteligentná a možno sa s ňou porozprávať o hocičom, nielen o lyžovaní. Evidujem, ako sa mení. Tým, že cestuje po svete, naberá skúsenosti, vie ako komunikovať s médiami a vie komunikovať aj so všetkými ľuďmi. Je na každého milá. Už je veľmi slávna a mnohí ju oslovujú. Chcú sa s ňou vyfotografovať a ona si vždy nájde čas,  neodmietne,“ vraví Jana Pavlovičová.

Empatia jej nechýba

Spomína tiež, že keď bol pred štyrmi rokmi Svetový pohár v Nízkych Tatrách, prvý deň bol silný vietor a preteky museli odložiť. „Pod svahom bolo veľa divákov a mne to bolo veľmi ľúto. Petra stála pri fanúšikoch, a keď videla ako mi tečú slzy, prišla ku mne a povzbudivým hlasom povedala – Nebojte sa, zajtra to pôjde a budeme mať dobré výsledky,“ spomína Jana Pavlovičová, s tým, že ten okamih s Petrou si najviac pamätá. No a, samozrejme, nemôže zabudnúť ani na povzbudzovanie našich divákov. „To mi išiel až mráz po chrbte ako pomaly roztlieskavali Petino meno Pe-ťa, Pe-ťa,“ so sentimentom v hlase vraví pani Pavlovičová. „A či by som povedala, že raz bude takto triumfovať? Človek vždy verí a túži, že raz to bude najlepšie. Čiže, potom je to len otázka, či a ako vydrží a kto ju k tomu povedie. Samozrejme, úlohu tiež zohráva, či sa lyžiar nezraní a či, takpovediac, všetko zapadne ako má,“ myslí si Jana Pavlovičová.

Záhreb a Flachau ju „vystrelili“

Zrekapitulujme si, ako a čo posunulo Petru do pozície svetovej jednotky. Najprv, začiatkom roka, bravúrne porazila Mikaelu Shiffrinovú v Záhrebe a o týždeň a pol ju zdolala vo Flachau. To sú prvé preteky Svetového pohára, v ktorých dvakrát po sebe zvíťazila – skvelo obhájila víťazstvo z minulého roka. A zvlášť cenné v tomto prípade je, že druhýkrát za sebou zdolala Mikaelu v jej najsilnejšej disciplíne. Prvýkrát po vyše dvoch rokoch sa stalo, že Američanka nevyhrala dva za sebou idúce slalomy Svetového pohára. Po Záhrebe neuspela ani vo Flachau, oba preteky vyhrala Petra Vlhová. Je teda jasné, prečo Shiffrinová vyhlásila o Petre, že je najlepšia na svete!

- - Inzercia - -