Dnes je štvrtok, 09.apríl 2020, meniny má: Milena
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Konflikty medzi súrodencami

február 24, 2020 - 17:28
Žiaľ sa im úplne vyhnúť nedá. Každý zo súrodeneckej dvojice či trojice si nimi prechádza a existujú rôzne názory prečo sa dejú a či sú prospešné alebo nie. V každom prípade naše deti v istom smere formujú.

Čaro súrodeneckého vzťahu spočíva v tom, že sa dá z neho vybudovať krásny a funkčný vzťah. Súrodenec môže byť najlepší kamarát alebo aj nepriateľ. Súrodenci majú na toto spoznávanie a brúsenie vzťahov celé roky a nie raz sa stane, že si k sebe nájdu cestu až po rokoch. Ak vôbec. Alebo ju práve po rokoch stratia. 

Na nás rodičoch je práve snaha o vybudovanie funkčného vzťahu našich detí

Môžme k tomu prispieť našim podporným správaním, ale nezabúdajme nechať gro na našich deťoch. My ich iba formujeme. Nechajme ich preto riešiť si problémy samých. Pozorujme a zasiahnime iba keď je už zle. Odborníci sa zhodujú, že je to to najlepšie čo môžeme pre nich spraviť. Nechať ich nájsť si vlastnú cestu a naučiť sa pracovať s vlastnými emóciami. Žiadny konflikt však netrvá dlho, čo by mohlo byť nápomocné je vymedzenie pravidiel - ak sa budete hádať nebude rozprávka atď. Tu je veľmi dôležité aj dodržať to čo sa povie. Aby dieťa videlo, že rodič "len tak netára" do vzduchu. Nám v rodine pomáha predvídanie. V tom zmysle, že vidíme kedy sa blíži únava, hlad a snažíme sa nerobiť dieťaťu zbytočne plný program. Nech nie je unavený z ľudí a nových situácií. Aj to je totiž dosť vyčerpávajúce, poznáme to samy. Veľmi dôležité je aj uvedomovanie si sily slova. Naučiť deti, že nemôžu povedať hocikomu hocičo, že slovo má istú váhu a môžu nim druhým spôsobiť veľa bolesti. Aj keď nechtiac. Dobrá metóda je vrátiť to deťom. Povie vám alebo svojmu súrodencovi niečo škaredé? Nedajte sa, odpovedzte mu v podobnom tóne a uvidíte aký bude prekvapený. Nech pocíti silu slov. Mnoho súrodencov sa vyjadruje v zmysle, že:"ale oni mali radšej môjho brata/sestru". Je samozrejme náročné pre každého rodiča naučiť sa deliť lásku medzi svoje deti rovnakým dielom a dovolím si tvrdiť, že neviem či je to vôbec možné. Avšak čo je zrealizovateľné je dať si pozor na to čo komu hovoríme a ako sa správame. Ani nám by sa nepáčilo pocúvať vety typu, že je niekto lepší / šikovnejší / krajší. Pozor na porovnávanie, môže ostať hlboko zakorenené a spôsobiť rany, ktoré sa musia po rokoch liečiť. 

Nezabudnite sa s deťmi hrať, láskať, budovať si dôveru a aj konfliktov ubudne. Cez víkend si posvietime na konflikty v škôlkach a ako ich riešiť.

- - Inzercia - -