Dnes je štvrtok, 09.apríl 2020, meniny má: Milena
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako si žije naša Havajčanka v raji

február 27, 2020 - 14:58
Bratislavčanka MARTINA HROMÁDKOVÁ už dvanásť rokov býva na rajských ostrovoch – na Havaji. Na Slovensko už chodí len na návštevy. V krajine, do ktorej sa od nás letí celých dvadsaťštyri hodín, má prácu aj manžela. Keď navštívi kamarátov na Slovensku, hovoria jej – aha, prišla „naša Havajčanka“.

Martina vyštudovala Filozofickú fakultu v Bratislave, odbor andragogika – teda výchova a vzdelávanie dospelých. Po skončení vysokej sa rozhodla, že vycestuje do zahraničia a bude sa učiť angličtinu. Najprv bola v Anglicku, potom si povedala, že chce vidieť niečo iné. Rozhodla sa pre Ameriku. Prvá voľba bola New York, no napokon po „medzipristátí“ v Minnesote, kde bola veľká zima a sneh, sa ocitla v jednej z jazykových škôl v slnečnom San Francisku v Kalifornii na západnom pobreží USA. „Na Havaj som si vlastne len odskočila cez jarné školské prázdniny. Bolo to v roku 2007 a ja som si vtedy povedala – máme týždeň voľna, využijem to a pôjdem sa pozrieť na tie toľko ospevované rajské ostrovy. Hneď na druhý deň som tam stretla ďalšieho Bratislavčana – Erika a padli sme si do oka. Zaľúbila som sa do šarmantného chlapa aj do nádherného ostrova,“ hovorí Maťa. Ako však dodáva, rozhodnutie zostať neprišlo okamžite. Erik ju najprv prehovoril, nech ostane tri mesiace, že školu dokončí v ďalšom semestri. „Povedala som si, že je to dobrý nápad, Havaj je predsa úžasný. Ostanem na jeden semester a potom sa vrátim do jazykovky. No, vraciam sa už dvanásť rokov...,“ so smiechom vraví Maťa.

Keď svadba, tak po havajsky

S Erikom sa zobrali po troch rokoch chodenia. Svadbu mali – ako inak, na pláži. „Mali sme krásnu, typickú havajskú svadbu. Prišla mama aj moje kamarátky  zo Slovenska aj rodina manžela. Bolo nás dosť veľa na tunajšie pomery. Svoje áno sme si povedali priamo na pláži. Oddávajúci – tu ho volajú minister, príde za snúbencami priamo na pláž a tam sa uskutoční obrad. Potom sme mali párty, fotili sme sa pri západe slnka. Bolo to úžasné, tá scenéria – more, palmy. A dobré na tom je, že svadbu sme dohodli počas dvoch týždňov,“ hovorí Martina. Martina s Erikom žijú na ostrove Maui. V domorodom jazyku to slovo znamená slnko. Pár býva v trojizbovom apartmáne v turistickej časti, blízko nádherných piesočných pláží, ktoré obmýva tyrkysovo sfarbený oceán. Po celý rok je tu nádherné slnečné a teplé počasie. Teploty priam ideálne – od 26 do 30 stupňov.

Turistov vodí do dažďového pralesa

Ako si však v prírodnom raji zarábajú na živobytie? „Moja prvá robota na Havaji bola v reštaurácii, robila som čašníčku. Potom však kvôli kríze zavreli reštaurácie a prišla som o prácu. Priletela za mnou mama a trochu sme cestovali po ostrove. Potom som začala roznášať Žlté stránky. Bolo to však fyzicky veľmi náročné a zároveň málo platené. Kúpila som si teda auto a začala som voziť ľudí,“ spomína Martina. Dnes vlastnia s manželom dopravnú firmu, majú šesť taxíkov. „Robíme transfer turistov z hotelov na letisko a späť. Sprevádzam tiež turistov po ostrove, robím poznávacie výlety. Totiž ostrov Maui má aj vrchy, pohoria, dá sa tu robiť turistika. Je tu dokonca aj dažďový prales, kam vodím turistov. A organizujem aj svadby, teda tie povestné – na pláži,“ hovorí.

Martina vraví, že pre ňu je to vlastne hobby. Pomáha nevestám z celého sveta splniť si sen – plánuje romantické svadby na prekrásnych bielych havajských plážach so všetkým potrebným. Zabezpečí oddávajúceho, fotografa, video, kytice, kaderníka, vybavuje povolenia, licencie a certifikáty. „Väčšinu ľudí na Havaji tvoria turisti. Domáci z ostrova odchádzajú, pretože sa tu žije veľmi draho. Akonáhle začne človek platiť účty, nájomné, zistí, že to nie je jednoduché. Drahé sú aj potraviny. Na pevnine, v Kalifornii, stojí galón mlieka dva doláre, na Havaji osem dolárov. Kvôli tomu rozdielu musia ľudia viac pracovať, alebo odchádzajú preč, zväčša do kontinenálnej Ameriky, pretože ostrovy patria pod USA,“ hovorí Maťa.

Smútok liečia Elánom

Aj keď Martina žije na Havaji vyše desať rokov a jej manžel Erik takmer dvadsať, informácie o našej krajine stále vyhľadávajú. „Veľmi žijeme Slovenskom, môj manžel miluje Slovensko. Už keď som ho stretla, vtedy tu bol osem rokov, pozeral slovenskú televíziu – správy a slovenské seriály, počúval slovenskú muziku. Všetko cez internet. Vďaka manželovi som v obraze, všetko sleduje. Aj americkú politiku, aj politické dianie na Slovensku. I keď je to náročné,“ uvádza Martina. Pozrieť si správy a dozvedieť sa, čo je nové na Slovensku je jedna vec, no, čo robia, keď sa im zacnie za rodnou krajinou? Ako liečia smútok za domovom? „Keď sa nám cnie za Slovenskom, počúvame staré dobré hity – skupinu Elán alebo Lenku Filipovú pri západe slnka na pláži, alebo si doma zapneme klasiku – film S tebou ma baví svet, Tri oriešky pre Popolušku alebo Perinbabu,“ prezrádza Maťa. Avšak také bryndzové halušky sa nedajú pustiť z CD a ani si ich nemôžu na Havaji navariť. „Bryndzu v Amerike nedostať a už vôbec nie na Havaji, takže pravé bryndzové halušky ,nehrozia', ale taký domáci guláš si môžeme navariť. A robíme ho s radosťou, keď nás prídu navštíviť kamaráti zo Slovenska,“ opisuje Martina.

Sviatky pod palmou

„Vianoce, Silvester a Nový rok sú na Havaji najsilnejšou turistickou sezónou. Vtedy máme najviac roboty aj vo firme. Z práce prichádzame neskoro, doma len prespíme. No predsa si každý rok ozdobíme palmový stromček. Dávame naň ozdoby, ktoré sme si priniesli ako spomienku z domu, z nášho cestovania po svete, alebo nám ich dali známi ako darček. Vianoce trávime na pláži s priateľmi pri západe slnka. Sú síce bez snehu, ale aj tak sú krásne. Aj my si užijeme typickú vianočnú muziku, pohodu a všadeprítomný pocit lásky,“ vraví Maťa. Jedným dychom však priznáva, že je rada, že manžel je Slovák, človek, ktorý ctí rovnaké tradície a pochádza z rovnakej kultúry. To jej veľmi pomáha žiť v ďalekej krajine. Havaj je svetoznáma turistická destinácia. Aj Maťka ostrov vychválila ako skutočný raj na zemi. Stíhajú si z toho raja uchmatnúť aj oni dvaja? „Bolo by krásne povedať, že sa každý deň kúpeme v mori, ale žiaľ, každodenné povinnosti a práca vo firme to neumožňujú. Na pláž nechodíme tak často, ako by sme chceli. Vynahradíme si to však, keď prídu naši príbuzní a priatelia na návštevu. Vtedy sa vrátime do čias surfovania a potápania, keď sme boli len turisti na tomto prekrásnom ostrove,“ vysvetľuje Maťka.

 

Hurá, prší!

Na moje prekvapenie dodáva, že už aj slnkom je akosi presýtená. Už sa jej nechce len tak ležať na piesku a opaľovať sa. „Ja milujem slnko a slnečné dni sú pre mňa pozitívna energia. No, verte, či nie, rok mať v kuse slniečko, to je priveľa. My sa už schovávame pred slnkom. A keď sa tu raz za čas zatiahne a zaprší, tak sa tešíme – hurá, prší. A vidím aj na mojich kamarátkach, čo sú tu tri – štyri roky, že už nie sú také hnedé, pekne opálené. Potom ich podpichujem – ako to, že si taká bledá?“ Nadmieru slnka si vykompenzuje tak, že každý rok chodí na lyžovačku. „Milujem sneh, milujem zimu a mám rada, keď si môžem obliecť bundu a čižmy,“ hovorí Martina. Aké plány má s manželom ďalej? Ostanú natrvalo na Havaji? „Keď budeme mať deti, chcela by som ich vychovávať na Slovensku, aby si ich moja rodina užila. Ešte to nemáme celkom premyslené, ako by sme to spravili. Chcela by som však žiť striedavo na Havaji a na Slovensku. Teda, niekoľko mesiacov v roku na Maui a potom v Bratislave,“ uzatvára Maťa. Vidieť, že život na Havaji sa jej skutočne zapáčil a ostrov sa stal jej druhým domovom.

- - Inzercia - -