Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako vhodne reagovať na detský konflikt

február 28, 2020 - 17:06
Je samozrejmé, že žiadnemu rodičovi nie je príjemné keď sa dieťa hnevá, zúri alebo je na iné deti nepríjemné. Ale ani my nemáme stále dobrú náladu a v týchto situáciách je potrebná istá dávka empatie a porozumenia.

Čo hovoria odborníci?

Ako matku, vás iste občas trápia hádky s vašimi deťmi. V rodine, kde sú deti, bývajú konflikty totiž často na dennom poriadku, je ti súčasť ich zdravého vývoja. Zrejme poznáte ten pocit únavy, keď sa stále dokola dohadujete o tom istom. Pokiaľ ale dodržíte niektoré pravidlá, možno zistíte, že hádky sú len zbytočná strata času. Odborníci radia pri konfliktoch s deťmi je dôležité mať na pamäti niekoľko základných predpokladov: nezaoberať sa minulosťou, nevyťahovať zbytočné detaily, nehľadať viníka za každú cenu, akceptovať názory svojich detí a zistiť, o čom je spor a nájsť vhodné riešenie, či už krátkodobé alebo dlhodobé.

Sila genetiky

Taktiež je potrebné si uvedomiť aké ma dieťa temperament, od živelných rodičov nemôžme očakávať pokojné submisívne dieťa a naopak. Mňa napríklad tvrdohlavosť môjho syna v niektorých situáciách neprekvapuje, dokonca mu aj rozumiem. Správala by som sa rovnako. Je však podstatné určiť hranice a vysvetliť mu, že sa má správať tak aby neubližoval sebe ani iným. A samozrejme to vysvetliť aj sebe:) 

Pomáha pozorovanie

Ako funkčné praktiky sa najviac spomínajú pozorovanie a pokojná reakcia rodiča. Nechať dieťa nech zúri keď chce a vysvetliť mu, že je to ostatným nepríjemné a môže s tým skončiť alebo môže pokračovať - v tom prípade sa však toho ostatní nemusia zúčastňovať, postavia sa a odídu preč. Pri dieťati do 3 rokov sa to aplikuje ťažšie, avšak 3 a viac ročné deti tomu už rozumejú. Čo je najpodstatnejšie je nechytiť sa na hru, to znamená nedať sa dieťaťom vydierať či vyjednávať donekonečna. Deti baví sa s nami hrať, aj týmto spôsobom. Je to pre nich zábava a skúšajú ako budeme reagovať. Veľa šťastia milé maminy, keby to bolo ešte také jednoduché aplikovať aj praxi, však?

Vy ste rodičia a vy určujete akým smerom sa bude dieťa uberať

- - Inzercia - -