Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pomoc pre školákov počas koronavírusu

marec 15, 2020 - 11:04
Z dôvodu narastávajúceho šírenia nákazy koronavírusu na Slovensku zostali školy zatvorené do 27. marca 2020. Doma tak ostalo veľké množstvo školopovinných detí. Prinášame vám zoznam portálov, ktoré by im mohli byť v tomto náročnom období nápomocné a aj ich zabaviť.

Portály, ktoré sme odskúšali samy na vlastných deťoch a vrelo vám ich odporúčame:

https://svetlopodperinou.sk

Portál o zaujímavostiach rôznych osobností Slovenska, vznikol ako podpora sebavedomia slovenských detí, že naozaj môžu robiť v živote čokoľvek čo si vymyslia.  Autorky ho predstavujú nasledovne: "Predstavujeme si Slovensko, v ktorom deti budú hrdé na umelkyne/umelcov, aktivistky/aktivistov, vedkyne/vedcov, športovkyne/športovcov a ostatných ľudí z rôznych profesií, ktorí tu boli a sú a tvoria náš svet. V ktorom rodičia čítajú deťom a rozprávajú sa s nimi. V ktorom je rozmanitosť vítaná a odlišnosti prijímané s otvorenou mysľou."

https://www.wocabee.app

Ide o aplikáciu na učenie cudzích slovíčok v 12 tich svetových jazykoch. Autori sa vyjadrujú takto: "V aktuálnej náročnej situácii sme sa rozhodli podať v rámci našich možností pomocnú ruku všetkým školám, učiteľom a žiakom na Slovensku. Od dnešného dňa poskytujeme aplikáciu WocaBee na učenie cudzích jazykov (konkrétne slovíčok) k dispozícii úplne zadarmo , a to na celé obdobie zatvorenie škôl + ešte 2 týždne po návrate k výučbe . Stačí zadať objednávku skúšobnej verzie."

http://www.smartbooks.sk

Počas karantény ponúkol "Prvý inteligentný online učiteľ" za symbolické 1 euro možnosť používať aplikáciu 5 mesiacov pre rodičov. Rodičov tak odbremenia od učenia a skúšania detí. Dieťa otestuje, doučí a aj preverí doučené vedomosti.

https://www.youtube.com/channel/UCtW6UE6h-Na5E5BCLBafbcQ

Musím sa priznať, že kanál Dejepis inak na stránke youtube ma zaujal natoľko, že som ho pozerala aj  bez dieťaťa skoro pol dňa. Moderne spracované zaujímavé témy z histórie prinesú aj vám rodičom nové poznatky. Najviac ma zaujalo video najhoršie choroby v histórií.

https://www.youtube.com/user/stromzivota/playlists?fbclid=IwAR2Q0iRTNq8w...

Portál Strom života vám prináša enviromentálne vzdelávanie, komunitné projekty a poradenstvo v oblasti biológie.

http://rozpravka.navrat.sk

Cieľom projektu je podpora vzťahu medzi rodičom a dieťaťom a prirodzených hodnôt, ktoré tento vzťah posilňujú - napríklad spoločné čítanie alebo rozprávanie rozprávky. Zároveň projekt upozorňuje, že deťom sa stávajú v detstve aj zlé veci a vtedy môžu rodičia či opatrovatelia dieťaťa použiť pre pomoc deťom aj terapeutickú rozprávku alebo príbeh. Život nám totiž prináša žiaľ aj mnoho negatívnych situácií a my ich potrebujeme jemne sprostredkovať aj svojim deťom, čo veru nie je jednoduchá úloha. Rozprávka je jazykom detstva. Rodič, ktorý ju číta svojmu dieťaťu, sa mu približuje. Dieťa sa potom približuje k rodičovi. Verí v neho a to mu dáva pocit istoty, že spolu si poradia s mnohými vecami. Detstvo je však nielen sledom veselých udalostí, ale aj tých smutných a niekedy aj traumatických. Hrdina z múdro zvolenej rozprávky môže dať práve po takýchto udalostiach dieťaťu silu a naštartovať tak jeho vnútorné ozdravné procesy, ktoré si poradia so strachom, hnevom, či smútkom. Z vyliečených detí sa potom môžu stať zdraví dospelí.

Prajem vám všetkým doma veľa síl, trpezlivosti a energie na zvládnutie súčasnej náročnej situácie.

 

- - Inzercia - -