Dnes je utorok, 26.máj 2020, meniny má: Dušan
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ a nestratiť dobrú náladu?

apríl 04, 2020 - 13:33
Viete, kto je nenapraviteľný optimista? Ten, ktorého pošleš dočerta a on sa odtiaľ vráti opálený a s magnetkami. V týchto dňoch zúfalo potrebujeme nenapraviteľných optimistov. Azda všetci potrebujeme kamión pozitívneho myslenia a dobrej nálady. Verte či neverte, aj cielene a preventívne domáce väzenie, ktoré nám „naordinoval“ koronavírus, možno zvládnuť šikovnými radami, hrami a tipmi. Aj s tými ukňučanými najmenšími na krku. Podstatné je otvoriť myseľ a nájsť dobré v hocičom zlom.

Pre veľkáčov

Keď budem mať čas...

... tak pohnem aj vesmírom. Veta „keď budem mať čas“ je zázračná mantra, ktorú sme omieľali posledné roky dosť často na to, aby sme sa teraz reálne chopili činnosti. Nejde predsa len o to, aby nám tieto dni rýchlejšie ušli, ale aby sme ich strávili zmysluplne. Urobte si plán, čo treba opraviť a čo z toho dokážete sami, bez pomoci a nepotrebujete k tomu špeciálny materiál. Tým začnite a zatočte krkom provizóriu. Tu treba povesiť obraz, tam pripevniť to, tam zasadrovať, dotiahnuť, tam znova pretrieť, tam špárovať či prešpárovať... Reorganizujte skrine, police, nábytok v izbe, skráťte, čo skrátiť treba, vyrobte si nové popisky na koreničky, veľkonočný veniec na dvere, urobte revíziu špajze a zaváranín, pretrieďte oblečenie, posteľnú bielizeň a našite z nej rúška. Preberte obrusy, dečky, utierky, uteráky. Plné skrine by mohli byť o čosi prázdnejšie, keby ste v nich veci nehromadili, naopak, nepotrebné a funkčné odfotili, umiestnili na internetové bazáre a darovali, prípadne za drobný peniaz posunuli ďalej.

Hodina otázok a odpovedí

shutterstock_645816283.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Hodina otázok a odpovedí
Foto: 
shutterstock.com

Máte pocit, že viete o polovičke všetko? Nemusíte len mastiť karty, spomínajte, rozprávajte sa, smejte sa v rámci hodiny otázok a odpovedí. Pravidlá sú jednoduché – jeden sa pýta, druhý odpovedá a vzápätí sa pýta... Nejde ani tak o to vytiahnuť tajomstvá, skôr pochopiť a vcítiť sa do druhého a milo sa prekvapiť.

Telefonovanie ako náhrada dotyku

shutterstock_118953898.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Telefonovanie ako náhrada dotyku
Foto: 
shutterstock.com

Teta na opačnom konci republiky, sesternica, ktorú ste nevideli ani nepamätáte, bývalé kolegyne, spolužiačky zo základnej školy... Možno teraz prišla chvíľa zavolať im a spýtať sa, ako sa majú, čím žijú, pomôcť sebe aj im prísť na iné myšlienky. Uvidíte, ako dobre vám to padne, pospomínate dávne príhody, zasmejete sa... Vďaka novým technológiám, sociálnym sieťam a internetu dnes pomaly nie je nič nemožné a počas telefonovania si môžete užiť aj pohľad jeden na druhého.

Čo tak suši?

Kedy by malo dôjsť na experimentovanie v kuchyni, ak nie teraz? Na pondelok si naplánujte povedzme indický obed. Nájdite zaujímavý recept, zabezpečte si dovtedy potrebné suroviny a varte. Ak máte s kým, tak ideálne vo dvojici. Vyskúšajte urobiť prvé suši, vyskúšajte kváskovanie, upečte zložitejší zákusok, ktorý si vyžaduje viac času či zložitejší technologický postup. Oddajte sa pravému čajovému rituálu, skúste vyrobiť domáci likér, vlastné domáce cestoviny... len do toho! Raz na obdobie koronavírusu budete spomínať ako na dni, keď ste mali čas na pokusy a zažili ste veľa nového v domácej všednosti.

Pre malkáčov

Bunkeeér

shutterstock_562342009.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Bunkeeér
Foto: 
shutterstock.com

Niet drobizgu, čo by sa bránil stavbe bunkra. Hor sa po stoličky, prikrývky, vankúše a začnite s deckami budovať bojový protikoronárny bunker. Uvidíte, ako sa zabavíte! V bunkri môžu platiť špeciálne pravidlá. Napríklad doň môže vstúpiť len ten, kto schrúme jednu mrkvu. A nezabudnite na tajné heslo vyrieknuté pri vstupe, napríklad – hlavné mesto Rakúska je Viedeň. Heslo sa môže každý deň meniť a každý deň sa bunkristi niečo nové naučia. A ak máte típí, postačí aj to.

Kartónové všeličo

Odišiel kuriér, rozbalili sme zásielku a škatuľa zostala. Tak ju rýchlo premeňme na hračku. Či už si z nej urobíme autíčko, robota alebo kúsok detskej kuchynky, to je na deťoch. Myslite aj na detaily – tlačidlá, gombíky, otvory, dvierka... A dajte recyklácii zelenú.

Domáce divadlo

shutterstock_640281481.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Domáce divadlo
Foto: 
shutterstock.com

Svet je veľké javisko a všetci sme jeho herci. Už ste postavili javisko v obývačke alebo detskej izbe? Toto je špeciálny projekt, ktorý si vyžaduje veľké nasadenie a zábavná bude aj jeho príprava. Nielen samotného javiska, opony a rekvizít, ale aj stvorenie hercov, malých bábok. Z papiera na paličke, z ponožiek, z kúskov látok... A keď bude všetko pripravené na veľkú premiéru, poriadne si ju užite a odmeňte malých umelcov uznaním a potleskom.

Príjemné s užitočným

Ušite si originálne rúško a vyzdobte si ho podľa svojej fantázie. Malí aj veľkí. Podrobný návod ako rúško zhotoviť nájdete na www.zenskyweb.sk v sekcii Praktickej Slovenky, zdobenie necháme na vás. Koráliky, flitre, farby na textil, čipky, kamienky, gombíky... A keď sa vám nejaký pekný výtvor podarí, pochváľte sa nám fotografiou a my vašu snahu odmeníme pekným darčekom.

Sadím, sadíš, sadíme

shutterstock_766339792.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Sadím, sadíš, sadíme
Foto: 
shutterstock.com

Keď je zle, utiekame sa k prírode. A nemali by sme zabúdať ani na jej zveľaďovanie. Ak máte záhradu, máte šťastie a kúsok zelene si môžete užiť kedykoľvek a v predpísanej samote. Za pomoci internetových obchodov a záhradníctiev, ktoré robia donášku, nemusíte zaháľať a podarí sa vám zasadiť, čo potrebujete. Ostatní, čo sú odkázaní len na realizáciu zelene na balkóne, môžu využiť väčšie črepníky na vytvorenie mini záhradky a pridať k nej pár vlastnoručne urobených miniatúr. Táto práca nadchne aj najmenších. Len si prestavte, aká krása by mohla uzrieť svetlo sveta, keby v kvetináči vyrástol napríklad domček pre (zúbkovú) vílu. Apropo, bylinkovú mini záhradku už máte? Nie? Tak šup, pustite sa aj do nej!

Nová šanca pre zabudnuté hračky

Teraz prišiel čas ukázať, aké máme veľké srdce. Naučte to aj najmenších. Korona-nekorona, upratovať sa musí. Čo tak pretriediť hračky, ktoré dlho sedeli v úložnom boxe či na polici bez povšimnutia, aby urobili radosť iným? Máte čas na pretriedenie a fantastickú príležitosť ako naučiť dieťa podeliť sa. S hračkou sa rozlúčte, poprajte jej veľa šťastia u nového majiteľa a posuňte ju.

Odkiaľ vlastne sme?

Aké sú naše korene a odkiaľ pochádzame? Dozrel čas, aby sme oprášili staré fotografie a ukázali najmenším ich predkov. Rozprávajte im to, čo rozprávali vám vaši rodičia a im ich rodičia... O tuhých zimách, lesoch plných húb a vysokej zveri, o jarmokoch, veselé rodinné príbehy, kde a ako sa kedysi žilo, ako sa chodilo k susedovi telefonovať z pevnej linky a aký to bol sviatok, keď okolo vás prefrčalo auto z cudziny... Ukazujte deťom staré fotografie a zapojte ich zručnosť, napríklad do výroby rodostromu. Maľujte, zdobte, gravírujte, spomínajte, pátrajte. Čím viac okienok sa vám podarí v rodostrome zaplniť, tým väčšia bude radosť. Uvidíte. A mládež sa isto chytí tiež. Lebo krv je viac ako wi-fi. Určite nezabudnite na vytvorenie nového fotoalbumu s reálnymi hmatateľnými fotografiami. A keď budete vy, veľkáči, v kondícii, pretrieďte digitálne fotografie. To je zábavka na niekoľko dní.

Pre rozumčeky

Kus prírody s kusom tvorivosti

shutterstock_1440350123.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Kus prírody s kusom tvorivosti
Foto: 
shutterstock.com

Herbár. Kedysi sme ho povinne museli robiť na hodiny prvouky a biológie. V nudných zošitoch to nebolo nič moc, ale dnes je toľko možností! Na prechádzke v lese, ale i v záhrade, nájdete na jar veľa zaujímavého materiálu. Spolu s deťmi sa pri tvorbe herbára veľa naučíte, odpozorujete detaily rastliniek, byliniek a znova len zložíte poklonu prírode za jej dokonalosť. A herbár vyzdobte tak, ako sa vám páči. Nudiť sa nebudete a vznikne krásne a poučné dielko.

Poď ma učiť

Vy ste ten starší, vy viete všetko najlepšie, lebo máte odžité a máte skúsenosti... Naozaj? Naozaj nemáte medzery v niečom, v čom je vaše dieťa alebo vnuk lepšie? Ak ste ochotní učiť sa a počúvať, môžete sa veľa naučiť, strávite čas spolu a zblížite sa. Ovládnete nové technológie, osvojíte si tvorbu videí, porozumiete instagramu, naučíte sa upravovať mobilom odfotené fotografie a možno začnete fotiť úplne inak... Je toho veľa, čo vám mladí môžu ukázať. A urobia to radi, uvidíte.

Prstom po mape

shutterstock_404525218.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Prstom po mape
Foto: 
shutterstock.com

Rozložte mapu a cestujte prstom po mape. Nech si dieťa vyberie mesto alebo krajinu a spolu si o nej čítajte, pozrite si videá. Nájdite na nej to krásne, prečo by ste krajinu chceli navštíviť, naučte sa v jazyku tejto krajiny slová ako ďakujem a dobrý deň, namaľujte si vlajku, prečítajte si povesť... Každý deň jedna krajina či mesto a budete pripravení na plnenie si cestovateľských snov.

Hello!

Ako ste na tom s cudzími jazykmi? Zvládli by ste denne povedzme jednu hodinu hovoriť doma len niektorým cudzím jazykom? Vyskúšajte to, učte sa spolu nové cudzie slovíčka, ktoré rozmiestnite po byte, prekladajte si spolu texty obľúbených piesní, pozrite si seriál bez titulkov. Je to zábavné a efektívne.

Spevavá hra

shutterstock_1299265738.jpg

Ako zvládnuť „domáce väzenie“ - Spevavá hra
Foto: 
shutterstock.com

Pri tejto hre vám iste bude do spevu! Napríklad dni v týždni. Aké poznáte piesne, v ktorých sa spomína deň v týždni? A už spievate – Včera neděle byla, Dnes je sobota caríja juchachá... Aké poznáte piesne s dievčenskými menami? V ktorých piesňach sa spomínajú ročné obdobia? A v ktorých zase kalendárne mesiace? V ktorých dopravný prostriedok či kvet alebo strom? V ktorých mestá? Kam sa hrabe meno, mesto, zviera vec!

- - Inzercia - -